Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na konci ledna se bude rozhodovat o osudu eurozóny, Němci mohou rozehrát riskantní hru

Na konci ledna se bude rozhodovat o osudu eurozóny, Němci mohou rozehrát riskantní hru

17.01.2015 9:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Leží před námi zajímavý konec měsíce. ECB bude 22. ledna rozhodovat o tom, zda rozjede QE, či zklame trhy dalším prohlášením, že je třeba čekat na další data a výsledky doposud učiněných kroků. O tři dny později se budou konat volby v Řecku. Ty rozhodnou, zda se k moci dostane první strana, která se staví razantně proti utahování a navrhuje, aby byl výrazně restrukturalizován vládní dluh. Není pochyb o tom, že tyto dvě události budou rozhodovat o dalším vývoji v eurozóně v následujících letech. Možná, že dokonce určí samotný osud eura.

Podle některých informací Němci se Syrizou vyjednávat nebudou a už se rozhodli, že Řecko měnovou unii opustí. To už tu ale bylo. V roce 2011 a 2012 obavy z odchodu Řecka kulminovaly a šířily se obavy z nákazy, která by postihla Itálii a Španělsko. Němci nakonec museli přijít s pomocí a vše skončilo snížením hodnoty řeckého dluhu a Draghiho prohlášením: „Uděláme vše, co bude třeba.“ Řecko tedy nakonec z unie nevystoupilo.

Nyní je ale situace velmi rozdílná. Žádná nákaza se zatím nešíří, důvodem může být i silnější fundament periferie. Hlavní příčinou ovšem nemusí být ekonomika, ale politika. V řadě dalších zemí eurozóny totiž nalezneme politické strany, které se podobají řecké Syrize. Příkladem je Podemos v Portugalsku. Tyto strany i občané budou velmi pozorně sledovat, co se stane v Řecku. Pokud vyhraje Syriza a vyjedná úspěšnou strategii, je pravděpodobné, že podobné změny nastanou i jinde v Evropě. Jinak řečeno, přijde revolta proti současné ekonomické politice. To je to poslední, co Němci potřebují.

Jak se může Německo tomuto vývoji vyhnout? Když budu cynikem, mají jen jednu strategii, a ta je velmi riziková. ECB bude na svém zasedání velmi přívětivá a přijde rozsáhlé QE, které bude zahrnovat nákup vládních dluhopisů. Řekové se pak ve volbách rozhodnou, zda chtějí být součástí tohoto programu. Jestliže podpoří Syrizu, Němci s ní vyjednávat nebudou a Řecko bude muset opustit euro.

Pokud by k odchodu Řecka došlo, jeho finanční systém se ocitne pod obrovským tlakem. Může se to projevit i v jiných zemích, tam ale může agresivně zasáhnout ECB. ECB ovšem odmítne poskytnout likviditu řeckým bankám a dojde k řeckému defaultu. Krátkodobě se řecká krize prohloubí. Přesně toto Němci potřebují na to, aby dostatečně vystrašili jiné země v eurozóně a ty se nevydaly stejnou cestou jako Řecko.

Jde o vážnou a rizikovou hru, která vyžaduje, aby němečtí voliči přijali agresivní uvolňování politiky ECB. Ztráty z řeckého defaultu by také musely být omezené a po jeho odchodu z eurozóny by se nesměla šířit panika. Možná se ale mýlím a najde se další způsob, jak řešení problémů opět posunout do budoucna. Zdá se mi však, že tentokrát je situace skutečně jiná a stávající stav už nelze dále udržovat.

Autorem je ekonom Antonio Fatás z INSEAD.

Zdroj: fatasmihov.blogspot


Váš názor
 • putin je chujlo a agresor
  18.01.2015 21:43

  SLÁVA UKRAJINĚ................. smrt ruským okupantům
  bandera
 • vyhodit recko
  17.01.2015 12:41

  jenze pak se z recka stane predsunuta zakladna sovetskeho svazu (a)nebo ciny, pricemz nemecti politici usiluji opravy opak.
  Azb
  • Re: vyhodit recko
   17.01.2015 13:45

   Němci už pochopili, že cikánskou povahu Řeků nezmění a vylejou je z EMU, pokud tedy vyhrají ti anarchysti ve volbách, což není tak jisté.
   fluidum
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data