Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pyramida luxusu: z LV je značka pro sekretářky

Pyramida luxusu: z LV je značka pro sekretářky

25.03.2015 17:30
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Ve světě luxusních značek už není jen jeden druh luxusu. Pomalu vzniká celá hierarchie toho luxusního a ještě luxusnějšího. Značky, které ještě před několika lety byly považovány za výkvět exkluzivity má dnes z pohledu těch nejbohatších „téměř každý“ a tento fakt je žene k nákupům ještě dražších a tím pádem ještě méně dostupných produktů. Vždyť značka je tou nejlepší cestou, jak dát na odiv svůj majetek a bohatství a se záplavou nových milionářů se rozrůstá i základna klientů, kteří se chtějí předvést něčím výjimečným.

Čínská nadvláda světu luxusu posledních let není žádným tajemstvím. Výkonná ředitelka HSBC Erwan Rambourg dokonce napsala na toto téma knihu. A podle ní jde teprve o začátek. Číňané na trhu luxusu dominují a to i přes pomalejší hospodářský růst. Podle Rambourg je pro ně dnes mnohem důležitější jakou značku si kdo kupuje, než jakou má úroveň příjmů. V návaznosti na to vytvořila Rambourg pyramidu hierarchie luxusních značek a to od těch nejdostupnějších jako je podle ní šálek luxusu v podobě kávy Starbucks, až po ty nejdražší a nejméně dostupné jako je například britský klenotník Graff Diamonds.

 Pyramida luxusu.jpg

Fádní luxus

Značky jakkoliv spojené s určitou formou luxusu mohou v současnosti profitovat z nárůstu bohatších zákazníků. Ovšem čeho je moc, to už ztrácí na exkluzivitě a potažmo také na zajímavosti. Netýká se to jenom Louis Vuitton, jejichž kabelkami za pár set eur z kolekce s monogramem nebo Damier se to v ulicích jen hemží. A to bohužel nejen originály, ale i padělky, což přirozeně značce škodí. Všeobecně známé značky pražské Pařížské jako je nejen Vuitton, ale i Gucci nebo Prada, se tak pro super bohaté zákazníky staly fádním a příliš dostupným zbožím. Mnozí majetní Číňané tak považují konkrétně Louis Vuitton dokonce za „značku pro sekretářky“. Jak již v roce 2011 uvedla jedna čínská miliardářka pro China Market Research Group: „Z Louis Vuitton se stala příliš obyčejná značka, má ho každý, jejich věci vidím v každé restauraci v Pekingu, teď upřednostňuji Chanel nebo Bottega Veneta, jsou exkluzivnější.”

O vrůstající oblibě Chanelu nejen v Číně bylo možné se přesvědčit minulý pátek, kdy po snížení cen Chanel v Asii stály desítky zákazníků nejen v Šanghaji fronty, aby si mohly pořídit kabelku Chanel o zhruba 1000 USD levněji. Stále se však ceny kabelek pohybovaly v řádech několika tisíc dolarů dle typu. Chanel i některé další značky se tak snaží bojovat proti rozvoji černého trhu a zároveň korigovat ceny s ohledem na oslabující euro. I přes snížení cen se však ceny produktů Chanel v Číně teprve začínají blížit evropské cenové úrovni. A zatímco méně všeobecně známé evropské značky jako je Bottega Veneta jsou na vzestupu, například Gucci ztrácí na problémech s image a reputací.


Finanční rok 2014 u Hermes
Hermes, který se umístil v pomyslné hierarchii na samé hranici těch nejvíce prémiových značek, ztrátou na tržbách v asijském regionu skutečně netrpí. Po dnešním zveřejnění výsledků za rok 2014 výrobce hlavně luxusních textilií a hedvábných a kožených produktů otevřel v září první Dům Hermes v Číně a to v Šanghaji. Tržby rostly v Asii o 13 % a růst společnost zaznamenala i v dalších regionech. Problematickou oblastí byl pro Hermes pouze trh s hodinkami, kde došlo k poklesu o 11 % ovlivněném převážně celkovým poklesem poptávky po luxusním hodinářském zboží zejména pak v Číně. Celkem tak čisté příjmy Hermes dosáhly v roce 2014 téměř 1,3 miliard eur a provozní marže tak činila 31,5 % tržeb, což je o necelé procento méně než v předchozím roce. Důvodem byl negativní dopad vývoje měnových kurzů. Přestože čistý zisk 859 milionů eur byl lehce pod očekáváním (864 milionů eur), chystá se Hermes vyplatit mimořádnou dividendu ve výši 5 eur na akcii. Právě jedinečný business model a know-how je nejen klíčem k úspěchu této značky, ale zároveň důvodem věrnosti stálých zákazníků a neustálého rozrůstání klientely. I proto nemá Hermes obavy z vývoje geopolitické situace v tomto roce. Očekává 8% nárůst příjmů v přepočtu stálým měnovým kurzem a hodlá pokračovat v dlouhodobé strategii rozvoje značky. Na rozdíl od jiných značek jako například Chanel v současné době nehodlá nijak přehodnocovat ani upravovat svou cenovou politiku.

Takzvaný každodenní luxus v podobě značkového parfému, kávy od Starbucks nebo sklenky lepšího pravého šampaňského si může podle hierarchie dopřát kdekdo. Značkové brýle nebo klasické stříbro od Tiffanyho jsou dostupným luxusem. Stále cenově přístupné zákazníkům jsou designové doplňky a oblečení či Prada nebo Gucci. Hodně bonitní spotřebitelé však touží po mnohem větší až obskurní formě luxusu. Ultra luxusním zbožím tak zůstává zboží zákazníkovi přímo na míru. A tak ať už se jedná o obal na skotskou vyrobený na míru od Louis Vuitton nebo naprosto výjimečný diamant od Graff Diamonds, kategorie nejvyššího ultra luxusu a výroba na míru je segmentem bez hranic, kde se ty nešílenější sny a také ceny stávají skutečností.

Zdroj: BI, FT, BBG, Hermes


Váš názor
 • Upper crust people
  25.03.2015 19:00

  from China - si užívají to, co Japonci před mnoha lety. S tím rozdílem, že Japonských "vyznavačů" luxusu ubylo a bude již jen ubývat. To je pozitivní pro firmy, které se na segment high zaměřují. Bohužel, pro všechny ostatní spotřebitele, které by si občas chtěli vyhodit z kopýtka je to negativum. Zboží bude nedostatkové a velmi předražené. Stačí jen zalistovat statistikou, kde se v posledních letech prodaly nejdražší automobily, hodinky, šperky z diamantů, limitované bags v hodnotě přes desítky tisíc USD. Výhodou může být, že se tyto finance přelijí do Evropy k těm, kteří ho produkují. Nejen Čeští skláři by mohli začít opět začít vyrábět originální sklo, porcelán. Číňani velmi upřednostňují, co je handmade a navíc limited.
  AMN
  • Re: Upper crust people
   25.03.2015 23:06

   Jedná se o již starší článek/průzkum, který vykazuje jistou odtrženost od aktuální reality. Existuje poměrně velké množství podkladů i volně na internetu, které jdou zajímavěji do hloubky tématu luxusního zboží resp. consumer habits v této oblasti. Vřele doporučuji obohatit překládání a "pastovaní" článků z cizích zdrojů o vlastní výzkum. Toto téma je velice zajímavé a může být návodem k investování pro klienty např. Patria Direct.
   Pooh
Aktuální komentáře
05.07.2022
22:20Úterní obchodování zachráněno Nasdaqem  
18:24Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 %. Trh se ale více bojí recese, cena suroviny se propadla
17:54Zlato a očekávaná inflace
17:22Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Rozjezd inflace změnil pravidla hry  
15:49Vysoké ceny a nejistota zpomalí růst poptávky po zemním plynu, říká IEA
14:47Euro vůči dolaru sestoupilo nejníže za 20 let a americké futures se po sváteční pauze červenají  
13:22Marks: Nechcete kupovat, když panuje euforie. Nechcete prodávat, když vládne skepse. Drahá kvalita není dobrá investice
9:33Skandinávské aerolinky SAS požádaly v USA o ochranu před věřiteli
9:22Bizarní situace na evropském trhu práce podle hlavního ekonoma Natixis
9:14Austrálie zvýšila hlavní úrokovou sazbu o půl procentního bodu
04.07.2022
17:29ECB mluví o normalizaci politiky, šéf Bundesbanky má výhrady k řízení spreadů na dluhopisech  
16:56Německá vláda spolu s odbory a zaměstnavateli hledá řešení vysoké inflace
16:52Investiční výhled na druhé pololetí - Čekání na odchod medvěda: Zhodnocení prvního pololetí  
16:38ECB chce při nákupu firemních dluhopisů zvýhodňovat ekologické firmy
15:15Učebnicový akciový cyklus a aktuální vývoj
12:49Na evropských trzích se začátkem týdne kupují akcie a prodávají dluhopisy  
12:34Týdenní výhled: Tržní vývoj se dál točí kolem recese, tažení proti nadměrným ziskům pokračuje  
11:57Německo v květnu vykázalo poprvé od roku 1991 deficit zahraničního obchodu
10:57Na trh START míří druhý e-shop. Bezvavlasy plánuje nové logistické centrum a expanzi nejen do zahraničí
10:35#InvestičníTipy: Od inflace k recesi  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
20:00USA - Zápis z jednání FOMC