Cena černého zlata (WTI) se za poslední rok propadla o téměř 53 %, aktuálně se barel ropy prodává za 48 dolarů. Hlavní příčinou tohoto vývoje je nesoulad mezi nabízeným množstvím a poptávkou po ropě. Břidlicová revoluce v USA dramaticky zvýšila produkci této komodity, přičemž kartel OPEC odmítl těžbu snížit, čímž došlo k zaplavení trhu levnou ropou.
Cena ropy se aktuálně pohybuje na šestiletém minimu, avšak zásoby černého zlata jsou na historických maximech. A to hovoříme nejen o skladovacích kapacitách na souši (Cushing v Oklahomě), ale také o plujících zásobnících – tankerech.
Objem ropy uskladněné na moři je nejvýše od února 2010, kdy se začala tato data shromažďovat. Jen včera bylo na tankery zaparkováno dalších 5,4 mil. barelů s ropou (+4,2 % d/d) a celkově je tak na moři uskladněno téměř 133 mil. barelů. Graf zachycuje vývoj počtu barelů uložených v útrobách ropných tankerů.

Od začátku roku se objem ropy uskladněné na moři zvýšil o 18,3 %. Tento nárůst byl podpořen také tržní situací zvanou kontango. Jedná se o stav, kdy nízká spotová cena ropy umožňuje nákup této komodity, její uskladnění a prodej v budoucnosti s jistým ziskem garantovaným formou realizace futures kontraktu. V případě ropy (WTI) se květnový kontrakt prodává za 47,8 USD, přičemž hodnota futures v květnu 2016 má hodnotu 57,3 USD. Tento rozdíl umožňuje pokrytí nákladů na uskladnění (na moři jde o cca 8 USD/barel/rok) a následnou realizaci zisku. Kontango tudíž přispívá k maximálnímu využití skladovacích kapacit, na pevnině i na moři.
Z tankerů napumpovaných ropou až po okraj těží například nizozemská společnost Vopak, která nabízí skladovací kapacity pro ropu a ropné deriváty. Její akcie od začátku roku díky zvýšenému zájmu o uskladnění černého zlata připsaly 19 % a obchodují se za 51,2 EUR/akcie.
Zdroj: BBG