Velkou Británii čekají parlamentní volby, které této vysoce stabilní anglosaské zemi mohou přinést výsledek na který tato země, kde je po staletí praktikován většinový volební systém, není zvyklá. Povolební uspořádání britského parlamentu totiž může být takové, že ani jedna z hlavní stran nebude schopna sama postavit vládu, anebo rozumnou vládní koalici. Jak konzervativci, tak Labour party mohou skončit daleko od většinového počtu křesel, přičemž nikde není řečeno, že jim blízké strany je nakonec posunou do vlády. To se týká zejména Liberálních demokratů jakožto koaličních partnerů Konzervativní strany, měně pak Labour Party, k níž se do koalice předběžně hlásí Skotská národní strana. Velká Británie, tak může opravdu začít situaci, jíž nezažila od roku 1974, kdy měla nestabilní menšinovou vládu.
Z této nejistoty není britská libra před volbami zjevně nadšena, byť zatím se žádný dramatický výprodej nekoná. Předvolební průzkumy totiž zároveň téměř vylučují možnost, že by konzervativci sami ukořistili vládu a následně bez nutné konzultace s jiným stranami vypsali rizikové referendum o vystoupení Velké Británie z EU. Neboli tzv. Brexit se nejeví jako reálný, což by výsledek voleb mohl potvrdit, a libra by si po volbách mohla lehce ulevit. Na druhou stranu ovšem střednědobě pro britskou ekonomiku a tím i libru může být komplikací eventuální vznik koalice Labouristů a skotských nacionalistů, neboť ta by mohla vést k zesilování odstředivých snah Skotska.
Jan Čermák
Pozice: makroekonomický analytik
Jan Čermák pracuje jako analytik finančních trhů v rámci Investičního výzkumu ČSOB. Předtím působil v téže instituci, kde se zabýval hodnocením rizik zemí. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde získal i titul Ph.D.
Témata: makroekonomický vývoj v USA, vývoj dolaru, resp. EUR/USD a vybraných měn na hlavních trzích, politika Fedu, tržní a makro vývoj (všeobecně) ve střední Evropě.