Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlatu se letos zoufale nedaří, ztrácí pozici bezpečného přístavu?

Zlatu se letos zoufale nedaří, ztrácí pozici bezpečného přístavu?

09.07.2015 12:35
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zlato se dnes ráno odlepilo od tříměsíčního minima poté, co investoři začali hodnotit možný dopad rizik pramenících ze současné situace v Řecku a Číně na plán amerického Fedu zvyšovat úrokové sazby. Kromě zlata rostly i další drahé kovy jako stříbro, platina nebo palladium, které v první polovině tohoto týdne dosahovaly na dlouhodobá minima. V úterý se nedařilo stříbru, které pokleslo na 14,6898 za unci, nejnižší úroveň od 1. prosince. Platina dokonce spadla ve středu na šestileté minimum 1010,26 dolarů. Palladium kleslo na dvouleté minimum. Zlato se ve středu propadlo nejníže od 18. března na 1147,36, poté, co se ukázalo, že americký Fed má obavy z vývoje řecké dluhové krize, se zlato vydalo směrem vzhůru.


Zlato a Fed

Vyhlídka na první zvyšování úrokových sazeb v USA od roku 2006 posílala v posledních čtyřech čtvrtletích cenu zlata dolů. Představitelé americké centrální banky momentálně zvažují načasování prvního zvyšování sazeb s ohledem na zlepšující se situaci domácí americké ekonomiky v kontrastu se situací v Číně a Řecku, kterému hrozí vystoupení z eurozóny. Další vodítka pro výhled Fedu a jeho hodnocení rizik ze zámoří poskytnou investorům páteční slova jeho šéfky Janet Yellenové.

Špatný rok pro zlato
V letošním roce se zlatu celkově příliš nedaří a začíná ztrácet postavení bezpečného přístavu. Globální trhy v posledních týdnech znervózňovalo Řecko i Čína a právě v takové době by mělo být zlato tou bezpečnější komoditou pro investory. Navzdory tomuto předpokladu zlato po úterním výprodeji spadlo na třítýdenní minima. Letošní rok je přitom plný dramatu od pádů letadel, konfliktu na Blízkém východě, kolapsu čínského akciového trhu až po řeckou krizi a potenciální bankrot a Grexit. Zlato geopolitická situace ve světě v poslední době však zřejmě nezajímá a jeho cena ke včerejšímu dni od počátku tohoto roku spadla o 3 procenta.

Proč zlato současná vyhrocená situace na trzích nezajímá?
Není to jen zlato, které neukázalo adekvátní reakci na světové dění, ale ani investoři na události posledních týdnů navzdory chaosu na trzích nereagovali zvýšeným zájmem o žlutý drahý kov. Důvodů pro takové chování investorů může být několik. Situace možná není až tak vyhrocená, jak by se na první pohled mohlo zdát. Koneckonců Řecko tvoří pouze 2 procenta HDP eurozóny a 0,3 procenta světového HDP. Čínské akcie sice padají, proti počátku tohoto roku jsou však stále 15 procent v plusu. Navíc počet institucionálních investorů, kteří mají zájem o zlato je nyní daleko menší než před rokem 2013. Zlato sice může mít reputaci bezpečného přístavu, nicméně i tak je pouze komoditou a jako takovou i tento drahý kov ovlivňují výprodeje, jakých jsme mohli být svědky tento týden. Investoři zkrátka nechtějí připlácet za pocit bezpečí, zvláště s ohledem na to, že cena zlata se za poslední 4 roky propadla o 40 procent.

gold ytd.png
 

Čínská poptávka
Druhým největším spotřebitelem zlata na světě je Čína a čínský trh je momentálně jako na houpačce. Poptávka po zlatě byla v Číně kvůli silně býčímu akciovému trhu spíše vlažná, nyní by medvědí trend mohl teoreticky poptávku po drahém kovu opět oživit. I když tento scénář nelze vyloučit a část čínských finančních prostředků by se mohla začít přelévat do drahých kovů, mnoho čínských drobných investorů se příliš spálilo na akciovém trhu a je dost možné, že jednoduše nebude dost prostředků, které by mohly uložit do zlata a zlatých šperků. Poptávka po zlatě v Číně se snížila již v roce 2014 z předešlých rekordních úrovní a to meziročně dokonce o 38 procent. Čínské domácnosti stále ukládají většinu bohatství do hotovosti a vkladů, méně než 15 procent finančních aktiv investují do akcií. S cenou drahého kovu však nadále cloumá silný dolar, který zdražuje komodity denominované v americké měně pro zahraniční zájemce.

Gold 3d.png
Aktuálně zlato ztrácí 0,66 procenta na 1162,73 USD za trojskou unci.

Zdroj: BBG, BI, CNBC


Čtěte více:

Hospodářské universum háže Fedu klacky pod nohy
08.07.2015 21:19
Americká centrální banka dnes investory nechala nahlédnout pod pokličk...
Čína - Nízká inflace a prohlubující se výrobní deflace otevírají dveře dalšímu měnovému uvolnění
09.07.2015 10:11
Čínská inflace v červnu meziročně mírně zvýšila tempo a posunula se n...
Chlouba amerického kapitalismu měla výpadek; na NYSE se neobchodovalo
09.07.2015 10:50
Výpadek na jedné z nejslavnějších burz světa New York Stock Exchange p...

Váš názor
  •  
    10.07.2015 15:11

    Zlato bude se zatim bude pohybovat tam kde se nachazi-muze byt malinky rust a pak se propadne na hanici mezi 600 az 400. Ale pak nastane jeho cas na richly a strmy rust na nove maxima
    Dolar
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data