Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlato: Medvědi vládnou trhu, těžba neustává a propad cen není zdaleka u konce

Zlato: Medvědi vládnou trhu, těžba neustává a propad cen není zdaleka u konce

22.07.2015 12:35
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zlato v New Yorku ustupovalo již desátým dnem a je na nejlepší cestě k nejdelší sérii ztrát od roku 1996. Goldman Sachs očekává, že pokles cen žlutého drahého kovu není zdaleka u konce.

Pondělní vnitrodenní minimum 1080 dolarů za trojskou unci znamenalo pro zlato nejnižší cenu od roku 2010. Zlato v poslední době ztrácí pro investory svůj dřívější lesk. Tlačí na něj americký Fed svými plány na zvyšování úrokových sazeb v tomto roce a posilující dolar. Goldman Sachs se domnívá, že cena zlata by se tak mohla podívat dokonce i pod hranici 1000 dolarů za trojskou unci, stalo by se tak vůbec poprvé od roku 2009. Goldman není zdaleka jedinou bankovní institucí, která sází právě na pokles žlutého kovu.

Neustávající těžba zlatu nepřidává
Během rekordního 12tiletého býčího trhu zlata akumulovaly těžařské společnosti s cílem navyšování produkce obrovské dluhy. Býčí trh žlutého kovu se však v roce 2011 zastavil a ceny zlata se od té doby propadly o 42 procent. Produkce ovšem ani s nižší cenou zlata neklesala. Naopak, pokračovala v růstu na doposud nevídaná maxima. Důvod je jednoduchý, producenti potřebovali z prodejů zlata za nižší ceny vytěžit dostatek hotovosti, aby byli schopni splácet vše, co dluží. Většina účastníků odvětví se tak momentálně stále soustředí spíše na produkci než na její výnosnost. Růst produkce v konečném důsledku zhoršil přemíru nabídky na trhu a oživení cen zlata je tak ještě o něco složitější. Dluh 15 největších světových producentů zlata včetně Barrick Gold a Goldcorp dosáhl na konci letošního prvního čtvrtletí rekordních 31,5 miliardy dolarů. V roce 2005 to bylo méně než 2 miliardy.


Nevýhodné podmínky na trhu

V prostředí, kde se dolaru daří, hrozba zvyšování sazeb neustále visí ve vzduchu a jiné třídy aktiv navíc rostou, není důvod, aby zrovna zlato stoupalo vzhůru. Vyšší sazby jednoduše oslabují atraktivitu drahého kovu, který přináší zisky jen skrze růst cen. Ani vysoká inflace ani systemická krize, která by nákupy zlata podpořila, není nyní na obzoru. Zlato zkrátka nic nevynáší a tak mohou někdy i úspory na spořícím účet přinést více. „Vzhledem k povaze zlata, které je spíše měnou než komoditou, je mimo reálné poptávky/nabídky hlavním hybatelem ceny zlata reálný výnos z držby alternativních aktiv (tj. měn). Ten diktuje náklady příležitosti z držby zlata, které samo o sobě žádný výnos nenese. Dokonce by se dalo říct, že tento parametr je pro cenu zlata důležitější než samotný vztah mezi reálnou (fyzickou) poptávkou a nabídkou, neboť většina globálních zásob zlata je v držení finančních investorů,“ říká analytik Patria Finance Branislav Soták.

Šéfka americké centrální banky zákonodárcům minulý týden oznámila, že výpůjční náklady v USA pravděpodobně porostou ještě letos. Podle prezidenta Fedu v St. Louis Bullarda existuje dokonce více než 50procentní šance, že ke zvýšení dojde již v září. A americká měna je za poslední rok silnější o 19 procent. Zlatu přirozeně příliš nepomohlo ani čínské odhalení menších vládních rezerv zlata než očekávali analytici.


Burzovně obchodované zlaté produkty a fyzická poptávka

V úterý se také snížil počet burzovně obchodovaných produktů vázaných na zlato v držení investorů a to o 0,3 procenta na 1563,81 metrických tun, což je nejméně od března 2009. Podíly v předním zlatém fondu SPDR Gold Trust dále klesaly až na minima roku 2008. Nižší ceny by mohly urychlit alespoň růst maloobchodních nákupů zlata. Kupříkladu prodeje zlatých mincí American Eagle stouply v červenci o 111000 uncí, což je naopak za měsíc již nyní nejvíce od dubna 2013. Přestože fyzická poptávka po zlatě na pokles cen nereagovala nijak dramaticky, mohla by se dočkat oživení. Indie ale zrovna nepospíchá, aby vykompenzovala slabou poptávku z Číny, potenciální kupující čekají na další pokles cen. Indickou chuť kupovat zlato navíc omezují odmlka svatební sezóny a slabé deště.

A co cena?
Dnes se zlato obchoduje pod hranicí 1100 dolarů za trojskou uncí okolo úrovně 1094 dolarů, cena zlata tak padá sedmou obchodní seanci z osmi. Na dno si sáhlo v pondělí, kdy se propadlo o 4 procenta. Dlouhodobý trend poklesu je stále ve hře a lidé se zlata zbavují. Podle analytika Patria Finance Sotáka by zlato mělo dále klesat až k úrovním, kde bude nalezeno nové ekvilibrium z hlediska nabídky a poptávky. „Tato úroveň sice není prozatím z trhu úplně jasně čitelná, ale můžeme se alespoň pokusit o její aproximaci prostřednictvím průměrné jednotkové break-even ceny pro globální těžaře. Ta se v současnosti pohybuje v pásmu 1100-1200 USD/oz (cum-debt payments; cum-capex). Ex-capex (s nimiž se dá v případě potřeby hýbat o něco flexibilněji) se dostáváme až k 900 USD/oz,“ uvedl Soták.

Zdroj: BBG, CNBC, RTRS


Čtěte více:

Technická analýza - Na pozadí klesajících amerických výnosů odepisuje zisky i dolar
22.07.2015 9:20
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje nad hladinou denního pivotu na 1,...
Aktualizovaný investiční výhled na rok 2015 - Měny
22.07.2015 11:15
Pokud vás více zajímají makroekonomické informace včera jsme publikova...
Řecko hlasuje o reformách, euro si drží včerejší zisky
22.07.2015 11:23
Řecké téma postupně ustupuje ze zájmu investorů a místo přenechává fir...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.