Dnešním dnem pokračoval výprodej na komoditách. Dolů je táhly hlavně ropa a měď a to kvůli spekulacím, že globální přesycení trhu paliv přetrvá a čínská ekonomika bude pravděpodobně čelit dalším těžkostem. Poptávku po rizikovějších aktivech srážel dnešní propad čínských akcií, který byl největší za poslední tři týdny společně s potenciálním zvyšováním úrokových sazeb v USA.
Spojení Číny a mědi
Propad hlavního čínského akciového indexu Shanghai Composite často dolehne na cenu mědi a dnešní den nebyl žádnou výjimkou. Stačilo jen, aby čínský Shanghai Composite zavřel se ztrátou více než 6 procent a cena mědi se na London Metal Exchange dostala nejníže od roku 2009, když odepsala až 1,9 procenta na 5018 dolarů za metrickou tunu. Postupně, ale mírnila ztráty a momentálně odepisuje necelé procento na 5115 dolarů za metrickou tunu.
Stejný závan pesimismu, který dnes zachvátil čínský trh, udeřil i na měď, Čína je totiž hlavním konzumentem tohoto průmyslového kovu na světě a propad na tamním akciovém trhu tak spouští obavy o čínskou poptávku. Obchodování čínských akcií však začalo měď ovlivňovat přímo až v posledních několika měsících.

Vývoj akcií v Šanghaji (modře) a mědi (červeně) od května tohoto roku. Zdroj: FT
Měď klesala však již v pondělí a to převážně dílem dozvuků čínské devalvace juanu, která vyústila v obavy o zpomalení čínského importu průmyslového kovu. Jako i tolik jiných komodit je cena mědi denominována v dolarech a posilování americké měny vůči té čínské tak znamená zdražení mědi pro čínské kupující. Nepříliš pozitivní výhled čínské ekonomiky tak celkově podráží nohy i průmyslové mědi.
Ostatní kovy a ropa
Z ostatních kovů se nedařilo ani hliníku, který taktéž spadl na šestileté minimum. Klesala i cena olova, niklu nebo zinku. Zlatu svědčí čínská devalvace juanu a drží se i nadále nad 1100 dolary za trojskou unci, i když z 1119 dolarů dříve během dne spadlo k 1112 dolarům za trojskou unci.
Ropa se v New Yorku dnes opět obchodovala blízko šestiletému minimu a to hlavně kvůli pokračujícím spekulacím týkajícím se prodloužení globálního přebytku na trhu černého zlata. Ropa Brent se dnes obchodovala pod 49 dolary za barel, momentálně odepisuje 0,7 procenta na 48,40 dolarů za barel. Ropa WTI obrátila počáteční ztráty na chvíli v zisky a dostala se tak opět i nad 42 dolarů za barel, nyní ale opět ztrácí a to 0,02 procenta na 41,86 dolarů za barel.
Zdroj: BBG, FT, MW