Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Udělá Čína stejnou chybu jako Francie a Itálie v osmdesátých letech?

Udělá Čína stejnou chybu jako Francie a Itálie v osmdesátých letech?

08.10.2015 17:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Na čínskou ekonomiku dnes doléhá několik negativních faktorů. Mezi ně patří zejména zhoršující se nákladová konkurenceschopnost a nízká sofistikovanost produkce. Čína se totiž stále orientuje hlavně na výrobu zboží s nižší přidanou hodnotou. To spolu s horší nákladovou konkurenceschopností vede k poklesu jejího podílu na exportních trzích. Na ekonomiku pak doléhají deflační tlaky a odliv kapitálu, který vyvolává nízká návratnost investic.

Čína tedy čelí následujícímu dilematu: Může se pokus o rychlou obnovu své konkurenceschopnosti oslabením měnového kurzu. Tato strategie by ale znamenala, že korporátní sektor nebude mít motivaci k tomu, aby se zaměřil na výrobu s vyšší přidanou hodnotou. Země by tak nadále zůstávala u málo sofistikovaného zboží. Alternativně se Čína musí po několik let spokojit s nižším tempem růstu, svou měnu neoslabí a bude tak firmy motivovat k posunu směrem k výrobě s vyšší přidanou hodnotou.

Podobné dilema řešily na počátku osmdesátých let a v polovině devadesátých let Francie s Itálií. I v těchto zemích došlo ke ztrátě konkurenceschopnosti a měly dvě možnosti: Devalvovat měnový kurz, nebo se devalvaci vyhnout a snažit se o posun směrem k sofistikovanější výrobě. Ve snaze vyhnout se ekonomické krizi si Francie i Itálie zvolily první možnost. To ale znamenalo, že jejich ekonomiky zůstaly u výroby zboží s nízkou přidanou hodnotou.

Klesající čínská konkurenceschopnost je patrná z následujícího grafu, který zobrazuje vývoj objemu (fialově) a hodnoty (šedě) exportů (meziroční růsty). Po roce 2010 dochází k postupnému poklesu tempa růstu:

qq1

Jak bylo uvedeno, Francie a Itálie se v podobném boji s klesající konkurenceschopností uchýlily k devalvaci jejich měn. Tím byl ale také eliminován tlak na posun výrobního sektoru směrem k vyšší sofistikovanosti produkce. Důsledky jsou mimo jiné patrné z toho, jak se v těchto zemích vyvíjela obchodní bilance v oblasti kapitálového zboží a dopravních prostředků (v poměru k nominálnímu HDP).

Tyto dva segmenty totiž představují produkci s nejvyšší přidanou hodnotou a jak je patrné z druhého grafu, vývoj ve Francii a Itálii se zde postupně značně odchýlil od vývoje v Německu. Zatímco jeho obchodní bilance v oblasti kapitálového zboží a dopravních prostředků se postupem času znatelně zlepšuje, ve Francii dlouhodobě stagnuje a v Itálii bylo až do roku 2011 patrné znatelné zhoršení:

 qqq2

Zdroj: Natixis


Čtěte více:

Na růst britských sazeb si ještě počkáme
08.10.2015 14:12
Dnešní rozhodnutí britské centrální banky (BoE) nepřekvapilo. Úrokové ...
USA – Počet propuštěných zpomaluje, riziko pro trh práce klesá
08.10.2015 14:41
Počet nově vytvořených pracovních pozic v USA minulý měsíc byl jedním ...
První týden v soutěži Trading Contest 2015 – FX obchody
08.10.2015 15:21
Počátkem tohoto týdne spustila Patria Forex, ve spolupráci s Klubem in...

Váš názor
  •  
    09.10.2015 9:09

    Podobnou cestou se ubírá i Česko. Díky intervencím ČNB budeme neustále lacinými nádeníky.
    Michal Novák
  • Čínský export zboží
    08.10.2015 22:02

    Myslím, že by si autoři článku měli utřít brýle, aby viděli na čísla. Například letos v prvním pololetí je růst exportu v Číně vyjádřený v Dolarech NULA, v USA export zboží ovšem padá o 6 %. Čínský podíl na exportu světa tak oproti USA roste.
    xiluodu
    • Re: Čínský export zboží
      09.10.2015 10:50

      Áá, zase nějaký hysterický bolšánek? Tak 1) USA silně posílil dolar, takže samozřejmě mu klesly exporty. 2) Čína má nižší srovnávací základnu, takže není divu, že vykazuje růst. HDP na hlavu má však pořád mizerné a bude tomu ještě po stovky let, vzhledem k růstu populace. 3) Silný dolar znamená, že USA bude pod tlakem na vývoz ještě špičkovějších technologií než dosud, slabý juan znamená, že Čína bude pod tlakem kopírovat a vyvážet ještě větší šmejdy než dosud. 3) Článek hovoří o problému Číny a o budoucích rizicích současného přístupu. Nikoli o jiné zemi. Takové zmatení může napsat jen komunista nebo blb. I když mezi tím zas tak velký rozdíl není.
      Niemetz
      • Exporty
        09.10.2015 16:08

        TO : neiemetz On je problém v tom, že za první pololetí USA klesl export zboží o 7 % skutečně díky silnému Dolaru, ovšem Čína je za stejné období na NULE také v přepočtu Juanů na ony - "silné Dolary". Juan klesl asi o 2 % teprve nedávno, jinak byl stabilní, tedy silný.. Čína tak opět o něco USA zatlačila v podílu na světovém exportu zboží. O HDP na hlavu nejde, jde o celkový objem HDP, to určí význam té které země. SSSR měl roku 1941 - 190 mil. obyvatel ,Němci - 70 . HDP na hlavu měli Němci oproti SSSR skvělý, přesto však dostali díky výrazné početní převaze od Stalina -"Na budku". To nyní hrozí USA od Číny, nikoli zrovna ve válce nýbrž v ekonomice. Číňanů je 4 krát tolik. P.S. Nevím ,proč by člověk srovnávající Čínu s USA musel být zrovna bolševik. To dělají často i nositelé Nobelovky za ekonomi. Jsou to tedy bolševici ??
        xiluodu
        • Re: Exporty
          09.10.2015 16:13

          Člověk tahající Usa do článku, které se ho netýká a ještě napadá autory je především psychopat.
          Velkamedvědice
          • téma článku pro pomalejší
            09.10.2015 16:15

            Na čínskou ekonomiku dnes doléhá několik negativních faktorů. Mezi ně patří zejména zhoršující se nákladová konkurenceschopnost a nízká sofistikovanost produkce. Čína se totiž stále orientuje hlavně na výrobu zboží s nižší přidanou hodnotou. To spolu s horší nákladovou konkurenceschopností vede k poklesu jejího podílu na exportních trzích. Na ekonomiku pak doléhají deflační tlaky a odliv kapitálu, který vyvolává nízká návratnost investic.
            Velkamedvědice
            • Re: téma článku pro pomalejší
              09.10.2015 16:56

              Nejspíš máš pravdu, avšak to nic nemění na věci, že Čína krok za krokem, jistě i s výkyvy, směřuje k největší ekonomice světa. USA dnes těží z dlouholetého vývoje tržní ekonomiky, z poválečného boomu, z importu mozků, ze svého mocenského postavení a také z vlastnictví rezervní měny. To všechno však pomalu, ale jistě končí. Čínská vláda bude již v přištích letech disponovat v abs. měřítku většími prostředky než USA, počet obyvatel i historická chytrost Číňanů spolu s jejich nacionalismem vyváží mozkový potenciál USA, mocenské postavení Číny výrazně roste a taky usiluje o jinou rezervní měnu. Růst HDP na obyvatele se se spožděním dostaví také, centrální plánování zabezpečí dostatečně bohatou střední vrstvu a tedy závislost na vnějším trhu bude u Číny klesat na rozdíl od USA. USA to jistě ví a proto se snaží. dokud může, podržet si trhy smluvně (TTP,TTIP a p.). Ať se mi to líbí nebo ne Čína bude opět říší středu, jak tomu bylo tisíce let. Uvidíme jak se osvědčí ten Čínský model řízeného kapitalizmu. Pokud ne, tak Čínu čeká kolaps.
              €-&-€
              •  
                09.10.2015 17:03

                To jistě. Právě proto je nutné zvýšit sofistikovanost produkce a přeorientovat se hlavně na výrobu zboží s vyšší přidanou hodnotou. Jinak nemají šanci.
                Velkamedvědice
    • Re: Čínský export zboží
      08.10.2015 22:16

      Kde v tom článku čteš něco o USA, že napadáš autora? o)
      Velkamedvědice
Aktuální komentáře
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data