Do Indie se začíná přesouvat stále více „nadnárodního byznysu“. Doslova jen několik hodin poté, co světové agentury oznámily, že Velká Británie podepsala s Indií celkem šest obchodních a investičních dohod v hodnotě několika miliard liber, přišly ekonomické zpravodajské agentury s tím, že jeden z největších světových gigantů segmentu E-commerce, .com, chystá v Indii díky nalezeným úsporám v nákladech, další ofenzivu. A co víc, metody v úsporách nákladů v zemi, chce firma přenést i do dalších zemí.
Segment e-commerce může v Indii přinést podle odhadů tržby ve výši 137 mld. USD v roce 2020. V roce 2013 přitom dosáhly příjmy firem v oboru v Indii 11 mld. USD. A lídry trhy jsou, kromě Amazonu, značky jako Flipkart, či Snapdeal, který využívá podpory japonské SoftBank.
Velká Británie proto považuje uzavřené obchodní dohody, které jsou jedním z výsledků oficiální návštěvy indického premiéra Naréndry Módího v Británii, za úspěch. Britský premiér David Cameron Módímu podle agentury AP slíbil, že britské investice a know-how pomohou modernizovat největší demokracii světa.
Jednou z největších uzavřených dohod je závazek telekomunikační společnosti Vodafone investovat v Indii 1,3 miliardy liber, což je zhruba 50 mld. Kč. Vodafone v Indii rozšíří a zkvalitní svou síť, přinese nové technologie a postaví datová centra. Další investiční dohody podepsal producent solární energie Lightsource, energetická firma Intelligent Energy a nemocnice King's College Hospital. Politici ale míří dál. Premiér Velké Británie David Cameron totiž řekl, že by s Indií měli podepsat obchodní dohody za celkem devět miliard liber. Jedním z projektů je udělat z Londýna centrum obchodování s indickými dluhopisy. Británie také chce financovat výstavbu tří indických "chytrých měst" s vyspělou dopravní a telekomunikační infrastrukturou.
Zdroj: ČTK, Reuters