Aktualizováno Obavy o přebytek černého zlata na trhu ropě jednoduše nedají spát a ta tak již sedmou obchodní seanci v řadě padá a pokračuje v prohlubování ztrát, které ke dnešnímu dni poslaly referenční Brent pod 37 dolarů za barel a severoamerickou WTI pod 35 dolarům za barel. K nejdelší ztrátové šňůře nejméně od poloviny loňského roku dopomohla ropě prognóza Mezinárodní energetické agentury, podle které se globální přebytek dodávek pravděpodobně v následujícím roce ještě prohloubí.
Pod pomyslnou hranici 38 dolarů za barel se cena ropy Brent propadla poprvé od prosince 2008 v pátek právě poté, co Mezinárodní energetická agentura EIA uvedla, že růst poptávky zpomaluje, zatímco produkce OPECu zůstává na velmi vysokých úrovních. Ceny WTI se pohybují na úrovni pod 35 dolarů poprvé od února 2009. Pro sorvnání v prosinci 2008 dosáhla během globální finanční krize cena WTI minima 32,40 dolarů. Brent spadl během globální finanční krize na minimum 36,20 dolarů za barel a této hranici se nápadně blíží i dnes.
Pokud tuto úroveň prolomí, bude Brent nejlevnější od poloviny roku 2004. Strmý propad cen černého zlata odstartovalo rozhodnutí Organizace zemí vyvážejících ropu ze 4. prosince opustit politiku stropu produkce. OPEC od loňského roku ve snaze vytlačit z trhu vysoko nákladové producenty, jako jsou USA, čerpá téměř rekordní množství černého zlata. Za posledních šest obchodních seancí tak jak Brent, tak WTI odepsaly více než 13 procent.
Zářné vyhlídky ropě nepřináší ani jeden z členů OPEC – Írán. Právě Teherán se na počátku příštího roku vrátí po zrušení západních sankcí zaměřených proti tamnímu jadernému programu, ke kterému by pravděpodobně mělo dojít nejpozději první lednový týden, na trh se zvýšeno produkcí. Írán dnes slíbil bezodkladné navýšení ropného exportu a rostou tak obavy, že další íránské dodávky zaplaví již tak přezásobený globální ropný trh. Íránský náměstek ministra pro ropu pro mezinárodní a obchodní záležitosti Zamaninia uvedl, že Írán rozhodně nebude růst dodávek ropy, které pošle na světové trhy, odkládat a to ani s ohledem na její klesající ceny. Hedge fondy a další velcí spekulanti tak zvyšují podle údajů Americké komise pro obchodování s komoditními futures medvědí sázky na ropu na historická maxima. Ropný trh tak v posledních dnech ukazuje sílu vlivu OPECu a velkých spekulantů na světové ceny černého zlata.
Návrat k cenám nevídaným od globální finanční krize OPEC evidentně vidí raději než, aby se vzdal boje o tržní podíl a bude tak i v příštím roce svou vysokou produkcí živit přesycený trh. Převis dodávek nad poptávkou by mohl podle IEA přetrvat až do pozdního roku 2016 s tím, jak poptávka roste pomaleji a OPEC vykazuje nové odhodlání maximalizovat produkci.
Zdroj: BBG, RTRS, CNBC