Technický analytik Michael Riesner z UBS zveřejnil před několika dny zprávu, která tvrdí, že globální akciové trhy už vstoupily do medvědího trhu. Existuje sice pár „zbývajících vojáků, kteří ještě nepadli“, vstup do medvědího trhu zůstává ale i u nich jen otázkou času. Mezi tyto „vojáky“ patří podle UBS akcie velkých společností v USA a v Japonsku a středně velké a malé obchodované společnosti v Evropě. Ty prý mohou ještě o trochu posílit, ale konec sedmiletého býčího cyklu už se blíží i zde.
Zpráva má samozřejmě mnohem více detailů, ale její úvodní část shrnuje vše podstatné. Rád bych poznamenal, že čtu všechny technické analýzy z Wall Street. Už si ani nevzpomínám, kdy jsem četl nějakou, která hovořila o tom, že trh bude dál růst. V podstatě žádný technický analytik na Wall Street se nedomnívá, že korekce indexu S&P 500, která nastala v minulém roce, byla tou hlavní korekcí, která má přijít na konci současného cyklu.
UBS v úvodu své zprávy konkrétně píše: „Index S&P 500 prochází čtvrtým nejdelším býčím trhem od roku 1900. Podle našeho názoru ale tento trh dospěl do své konečné fáze. Je však nutno dodat, že globální obrázek není jednotný. Minulý rok jsme tvrdili, že vrchol dosažený v květnu představuje u indexu MSCI World nejvyšší bod současného cyklu. Tohoto názoru se držíme i nadále. Medvědí trh se nyní rozšiřuje na stále větší počet trhů. Index S&P 500 ze svých květnových maxim oslabil o 13 %. V roce 2016 ho budou táhnout jen velké společnosti. Indexy Dow Jones Industrial a Nasdaq Composite pak podle našeho názoru dosáhnou v letošním roce nových historických maxim.
UBS v následující tabulce shrnuje vývoj tržních cyklů indexu DJIA od roku 1990. Jmenované roky jsou lety medvědího dna. Následující sloupec ukazuje, o kolik trh během korekce celkově oslabil, o kolik posílil během následujícího býčího trhu a jaká byla jeho délka. Před dosažením dna roku 2009 trh ztratil 49 %, během následné rally pak získal 220 %. Tato býčí fáze zatím trvala 81 měsíců. Průměrné oslabení indexu DJIA během medvědí fáze cyklu dosáhlo 37 % od roku 1900 a následné posílení během býčího trhu 136 %. Největší korekcí prošly akcie před rokem 1932 (-90 %) nejsilnějšího posílení bylo dosaženo po roce 1921 (497 %).

Autorem je Joshua M. Brown.
Zdroj: UBS, The Reformed Broker