Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Číně rychle dochází prostor k manévrování

Číně rychle dochází prostor k manévrování

27.01.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína sleduje, jak na jejích finančních trzích vzniká další bouře. Je to přitom jen pár měsíců, co bylo ohlášeno „historické vítězství“ poté, co se čínská měna stala oficiální rezervní měnou. Byla totiž zahrnuta do SDR, ale nyní se ukazuje, že šlo o Pyrrhovo vítězství. Odliv kapitálu z Číny totiž po této události ještě zrychlil. V prosinci Čína ztratila 108 miliard dolarů rezerv i přesto, že dosáhla rekordního obchodního přebytku ve výši 60 miliard dolarů. Před rokem a půl dosahovaly devizové rezervy Číny maxima na 4 bilionech dolarů, nyní jí ale zbývá 3,33 bilionu dolarů.

Čínští akcioví býci se při vysvětlování popsaného propadu v rezervách drbou na hlavě. Valuační efekt byl v prosinci pozitivní, protože euro posilovalo. Takže skutečný pokles rezerv byl vyšší ještě asi o 20 miliard dolarů. Někdo tvrdí, že pokles rezerv vyvolávají nákupy aktiv v zahraničí. Přímé zahraniční investice (FDI) směřující do Číny jsou ale stále vyšší než FDI směřující z Číny do zahraničí. Čistý efekt je tedy v této oblasti pozitivní.

Vedle toho se objevují tvrzení, že čínské korporace „optimalizují“ svá dluhová portfolia tím, že splácejí dolarové dluhy novými dluhy získanými v Číně. Úrokové sazby jsou totiž nyní v Číně nižší a už se neočekává, že renminbi bude posilovat. Něco na tomto vysvětlení skutečně bude, ale změny v oblasti korporátního dluhu mohou vysvětlit jen část celkového odlivu kapitálu. Jinak řečeno, i když vezmeme do úvahy zmíněné faktory, odliv kapitálu je stále obrovský.

V souvislosti s klesajícími rezervami není problémem pokrytí dovozů či dokonce krátkodobého dluhu. Skutečný problém představuje poměr rezerv a bankovních depozit. Tento poměr dosahuje pouze 16 %, a kdyby došlo k prudkému růstu poptávky po dolarech, rezervy by pokryly jen malou část dostupné likvidity. Omezení na tok kapitálu sice nyní snižují schopnost převádět úspory do dolarů, rostoucí poptávka po americké měně ale znamená, že další liberalizace kapitálového účtu je stále těžší a těžší.

Bohužel se zdá, že odliv kapitálu z Číny jen tak neskončí. Centrální banka PBoC překvapila trhy hned poté, co bylo renminbi zahrnuto do SDR, tím, že znatelně oslabila kurz čínské měny. Chybou bylo, že PBoC o svých záměrech neinformovala před zahrnutím renminbi do SDR a namísto toho slibovala kurzovou stabilitu. Výsledkem je, že trhy nyní čekají další oslabování.

K tomu se přidávají neúspěšné reformy. Pro následujících pět let byl ohlášen ambiciózní růstový cíl ve výši 6,5 %. Tohoto cíle ale nelze dosáhnout, pokud zároveň proběhne restrukturalizace státem vlastněných společností. Tato restrukturalizace by sebou totiž nesla sice přechodný, ale velmi znatelný pokles investic. Problém ale spočívá v tom, že když nebudou tyto reformy provedeny, bude trpět dlouhodobější růst.

Samotný odliv kapitálu také omezuje možnosti PBoC, protože ta už kvůli němu nemůže dále snižovat sazby. Nezávislou monetární politiku si může udržet pouze tehdy, když otočí směr ohledně liberalizace kapitálového účtu. Jinak řečeno, Čína bude muset být mnohem více finančně uzavřená. Propad rezerv se projevuje i ve fiskální oblasti. Tato země se stále drží „merkantilistického“ pohledu na devizové rezervy. Ty se tak používají na dosahování vládních cílů včetně rekapitalizace bank.

Čínská vláda tedy celkově ztrácí prostor pro další manévrování, a to je špatná zpráva zejména v době, kdy dochází k prudkému poklesu tempa ekonomického růstu. Je možné, že vláda ztrácí nad celou situací kontrolu, nebo je provádění potřebných reforem mnohem těžší, než se čekalo.

Autorkou je Alicia Garcia Herrero z Bruegelu.

Zdroj: BeyondBrics, FT


Čtěte více:

Jaký bude Putinův další tah?
27.01.2016 11:00
Už řada lidí se spálila přitom, když se snažila predikovat, jaký bude ...
Krátkodobé investiční tipy - výběr z evropských akcií
26.01.2016 11:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho ...
Čína a ropa trhům opět kazí náladu
26.01.2016 11:01
Čínské akcie se sice na chvíli zklidnily a daly globálním trhům vydech...

Váš názor
  • Čína
    27.01.2016 22:31

    To : marrtt Je tu jeden velký rozdíl, v SSSR byl socialismus, Čína jede na kapitalismus. Jistě můžou přijít nějaké těžkosti, ale do 10 let je Čína silnější ekonomikou jak USA po všech stránkách.
    xiluodu
  • Ze všech stran...
    27.01.2016 15:41

    ...slyším, jak je Čína důležitý trh. Tak si nějak vzpomínám, jak důležitej byl pro nás trh SSSR. Aby z důležitého trhu nebyla nakonec koule u nohy, až se ten jílovej kolos začne rozpouštět v jitřní rose....
    marrtt
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data