Čínské akcie se sice na chvíli zklidnily a daly globálním trhům vydechnout, dnes však opět všem ukázaly, že se jednalo jen o další klid před bouří. Hlavní čínský akciový index v úterý předvedl jeden ze svých fenomenálních propadů a ukončil dnešní obchodování propadem o 6,4 procenta. Čínské akcie tak spadly na nová třináctiměsíční minima. Zpomalující ekonomika a neustálá podpora čínské měny dávají zabrat čínským devizovým rezervám a jen tak přiživují obavy o to, že odliv kapitálu z čínské ekonomky, jehož objem je za loňský rok odhadován na 1 bilion amerických dolarů, by mohl ještě zrychlovat.
Čínský referenční akciový index Shanghai Composite se dnes propadl o více než 6 procent na 2749,79 bodu. A pádu se nevyhnuly ani komoditní tituly, ani akcie společností nové čínské ekonomiky kupříkladu z technologického sektoru. Ačkoliv Čínská centrální banka dnes opět prostřednictvím reverzních repo operací napumpovala do ekonomiky 440 miliard jüanů a zaplavila tak před nadcházejícími svátky u příležitosti čínského nového roku finanční systém hotovostí v největším objemu za poslední 3 roky, investory trápil potenciální pokles likvidity. Podlé některých z nejpřesnějších čínských prognostiků vývoje tamního akciového trhu ani momentální úroveň nepředstavuje pro čínské akcie dno a Shanghai Composite by tak mohl spadnout až k psychologické hranici 2500 bodů nebo dokonce pod ní.
Současné dění na čínském akciovém trhu je z velké části otázkou důvěry. Zpomalující hospodářský růst a oslabující jüan zmíněnou důvěru v trh neustále podkopávají a trhy doslova děsí. Dnešní propad čínských akcií byl tím daleko nejstrmějším od 7. ledna letošního roku, kdy bylo zastaveno obchodování po propadu indexu o sedm procent. Vzhledem k tomu, že k takovému pádu došlo v prvním letošním týdnu již podruhé, byl tento mechanismus na omezení volatility hned zrušen.
Vztah mezi oslabením ostrovního jüanu obchodovaného v Hongkongu a indexem Shanghai Composite

Oslabení ostrovního jüanu bíle a index Shanghai Composite modře.
Čína ve snaze snížit volatilitu renminbi od nečekané srpnové devalvace propálila tolik devizových rezerv, že se jejich objem propadl v loňském roce o 513 miliardy dolarů na 3,33 bilionu dolarů. Jedná se o první roční propad od roku 1992. Shanghai Composite prohloubil od června ztráty na 47 procent, což se podobá trendu z období globální finanční krize, kdy během jednoho roku index od vrcholu až po dno ztratil více než dvě třetiny hodnoty.
Hrubý domácí produkt druhé největší ekonomiky světa by měl dle očekávání zpomalit v letošním roce růst z labských 6,9 procenta na 6,5 procenta. Odliv kapitálu z čínské ekonomiky v prosinci vyskočil vzhůru a za loňský rok odhady hovoří o 1 bilionu dolarů za celý minulý rok. To je více než sedmkrát více než v předchozím roce 2014.
Obavy o zdraví druhé největší ekonomiky světa a data z čínské železniční nákladní dopravy nevyděsily jen akciové trhy, ale stáhly dolů i ropu, která se po páteční rallye opět propadla pod 30 dolarů za barel. Nálada na trzích se tak opět přehoupla do negativního teritoria a tento sentiment přispěl k tomu, že již poměrně tradičně na propad čínského trhu navázala i většina trhů asijských a v kombinaci s prohlubováním ztrát na ropě přispěl tento vývoj k následnému propadu hlavních evropských akciových indexů i domácí pražské burzy do červených čísel.
Zdroj: BBG, RTRS