Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jednání v Teheránu omezení těžby (pravděpodobně) nepřinesla

Jednání v Teheránu omezení těžby (pravděpodobně) nepřinesla

18.02.2016 15:38
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Venezuela se nevzdává! Tato země, na které dramatický propad cen ropy zanechává velmi výraznou negativní stopu, si může ve snaze o omezení globální produkce ropy připsat dílčí úspěch. Na úterním setkání v Dauhá se totiž jejímu zástupci zřejmě podařilo přesvědčit ropné ministry Kataru, Saúdské Arábie a Ruska ke společné akci, jíž byl plán na zmrazení produkce ropy na úrovních z ledna 2016.

Návrh však měl hned několik ale a alespoň jedno velké ALE. To se projevilo hned následujícího dne. Návrh byl podmíněn tím, že se budou jednání účastnit i ostatní velcí producenti ropy. Toto vyjádření patrně směřovalo zejména do Iráku a do Íránu. Středeční jednání v Teheránu, kde se venezuelský ministr pro ropu Del Pino pokoušel o nutnosti takového kroku přesvědčit právě i zástupce těchto zemí, naděje na rychlou dohodu poněkud zchladilo a obestřelo ji mlhou. Celá událost je ještě velmi čerstvá a vyjádření všech aktérů jednání nejsou dosud známa, ale zdá se, že minimálně Írán má s dohodou v této podobě (dle očekávání) problém.

V krátkodobém horizontu se tak na fyzickém trhu s ropou asi nic nezmění. Ponechme teď stranou, že i po zmrazení produkce OPECu na lednové úrovni by trh alespoň v první polovině roku zůstal patrně v přebytku, a podívejme se nejprve na to, které čtyři země se v úterý v Dauhá na zmrazení produkce v úterý vlastně dohodly.

Reálnou šanci výrazně zvýšit těžbu má totiž jen jedna z nich, a tou je Saúdská Arábie. Ta však část své produkční kapacity ponechává ze strategických důvodů dlouhodobě nevyužitou. Zbylé země svou produkci ropy zvýšit tak, aby to z pohledu globálního trhu “stálo za řeč”, v podstatě nemohou. Podobný typ dohody, jako je ta z Dauhá se proto jeví z tohoto pohledu buď tak trochu zvláštně či dokonce spíš jako jisté přání (v případě Ruska).

Proč jsou ale “potíže” zrovna s Irákem a Íránem? Jako jedny z mála mají v letošním roce plány na zvyšování produkce ropy! V případě Iráku však může jít o problém jen zdánlivě. V jeho případě je plán těžit více ropy pokračováním vývoje v posledních letech, neboť od roku 2007 v podstatě zdvojnásobil svou produkci ropy (ze 2 na 4 milióny barelů denně). Se zmrazením produkce na (rekordní) lednové úrovni by tak nemusel mít nepřekonatelné potíže. To konec konců naznačují i komentáře, které se před jednáním v Teheránu objevily na Twitteru.

Přimět ke zmrazení lednové produkce Írán je ale výrazně složitější. Připomeňme, že teprve v lednu došlo ke zrušení dlouhodobých západních sankcí, které omezovaly íránskou produkci ropy asi o 1 milión barelů denně (mb/d). Ještě před jejich zrušením se íránští představitelé nechali opakovaně slyšet, že v letošním roce počítají s nárůstem produkce a vývozů ropy právě o toto množství tak, aby získali zpět svůj bývalý tržní podíl. Proto lze očekávat, že jakákoliv dohoda na zmrazení či dokonce omezení těžby, která bude brát současný stav jako výchozí, pravděpodobně nebude ze strany Íránu akceptována.

Jistá zdrženlivost íránského ministra pro ropu Zangeneha při vyjádřeních na tiskové konferenci spolu s tím, že v Dauhá došlo alespoň k dílčí shodě, však naznačují, že ochota producentů ropy dohodnout se na koordinovaném zásahu patrně roste. V minulosti nízké ceny v řadě případů již dohodu přinesly, a to například i v 80. letech, kdy spolu Írán a Irák válčily. Pochopitelná je i íránská taktika kolem jednání vytvářet “mlhu”, patrně pramenící ze snahy nepřispět k dalšímu propadu cen ropy.

Historie nás učí, že dohody producentů ropy na omezení těžby se neupečou za den. Stejně tak platí, že jednání se zpravidla neodehrávají před televizními kamerami a je kolem nich spousta tajností. Co lze říct s jistotou je, že příští zasedání OPECu (v současnosti plánováno na 2. června) bude pro zainteresované pozorovatele adrenalinovou záležitostí. Odmítnout možnost dohody, respektive sázet na nekonečný neúspěch “venezuelského přesvědčování”, totiž apriori nelze.

Petr Báča

Pozice: makroekonomický analytik

Petr Báča pracuje jako makroekonomický analytik v ČSOB, kam nastoupil krátce poté, co dokončil studium na VŠE v Praze. Část studia strávil na Norwegian Business School v Oslu.

Témata: komoditní trhy se zaměřením na ropu a základní, resp. drahé kovy.


Čtěte více:

Proč je sázka na ropu v současné době složitější?
16.02.2016 17:44
Ceny ropy se dnes nacházejí pod silným prodejním tlakem. Ropa jako ...
Úvaha: Co když jsou centrální banky žijícími dinosaury?
18.02.2016 10:44
Na serveru Bloomberg publikoval Jonas Cho Walsard článek „Top Nordic S...
Rusko-saudské ropné hrátky: Ovlivní případná dohoda skutečně ceny?
18.02.2016 11:49
Ropný svět se tento týden doslova otřásal v základech. Náznak dohody n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data