Mezi největší obavy investorů nyní patří i vývoj v oblasti korporátní ziskovosti. Vývoj ukazuje, že klesající zisky mohou dokonce indikovat recesi. v jedné ze svých posledních analýz tvrdí, že když v minulosti došlo k tomu, že zisky klesaly několik čtvrtletí za sebou, v 81 % případů se dostavila recese celé ekonomiky. James Bianco z Bianco Research poskytuje detailní graf vývoje zisků firem zahrnutých v indexu Standard & Poor's 500 (meziroční změny jsou vyznačeny ve spodní části grafu, šedě jsou vyznačeny recese):

Naposledy došlo k ziskové recesi bez recese celé ekonomiky v září 1998. Fed tehdy uvolňoval svou politiku kvůli kolapsu fondu Long-Term Capital Management a asijské finanční krizi. Zisky bez celkové recese klesaly i v prosinci 1985 a tehdy Fed prováděl agresivní uvolňování pod vedením Volckera. Posledním případem, kdy zisky procházely recesí, ale ekonomika ne, a zároveň neprobíhalo ani fiskální a monetární uvolnění, byl rok 1952. Jinak řečeno, pokud by se v současné situaci neobjevila recese celé ekonomiky, byl by to první takový případ po 63 letech!
Bianco tvrdí, že se dnes nemůžeme nechat uchlácholit tím, že zisky táhne dolů zejména energetika. Podle jeho názoru nelze z celkového obrázku vybírat ty nejhorší sektory, protože to je jako „říkat, že jsem zdravý, i když mám zánět v noze“. Navíc podle něj platí, že kdybychom dali stranou vývoj zisků firem, na které negativně dolehl propad cen ropy, museli bychom dát stranou i odvětví, kterým naopak nízké ceny ropy prospívají. Mezi ně patří maloobchod, průmyslové podniky či základní materiály. „Vždy byl údajně nějaký speciální důvod, proč zisky klesaly. Ať už to byl rok 2008, problémy na trhu nemovitostí, rok 2001 či technologie. Nejde o žádný nový argument, ale je to jen pokus býků o nalezení nějaké výmluvy,“ říká Bianco.
Autorem je investor Barry Ritholtz.
Zdroj: Bloomberg