Německé průmyslové objednávky se v únoru nečekaně propadly, když proti předchozímu měsíci odepsaly 1,2 %, trh (agentura BBG) přitom čekal 0,3procenní růst. Revize za leden pak údaje z počátku roku vylepšila na finální půlprocentní růst z dříve uváděného 0,1% poklesu. V meziročním srovnání (WDA) se objednávky zvýšily o 0,5 % a zaostaly za odhady trhu na úrovni 2,2 %.

Detaily reportu povzbudivé nejsou. Úbytek zakázek (-1,2 m/m) registruje důležitý zpracovatelský sektor, který stahuje pokles zahraniční poptávky. Také zájem o kapitálové zboží opadá (-2,1 % m/m), přičemž na vině je rovněž pokles objednávek přicházejících ze zahraničí (EMU -7,0 %, země mimo EMU -2,4 %). Trojici uzavírají objednávky na spotřební zboží, které v únoru propadly o 7,3 % a také zde vidíme zásadní roli slabé zahraniční poptávky (-10,4 %) doplněnou úbytkem domácích objednávek (-2,6 %). Jedinou kategorií zboží, která v únoru rostla, byly objednávky meziproduktů, které posílily v Německu i zahraničí.
Sektorová dekompozice ukazuje na pokles nových objednávek ve většině hlavních odvětví (chemický průmysl, elektronika, automobilový průmysl a engineering), výjimkou je pouze produkce kovů. Také zde je patrný silný negativní vliv úbytku objednávek přicházejících ze zahraničí, který stahuje celková čísla do záporu.
Ačkoliv jsou průmyslové objednávky volatilní statistikou, tak únorové negativní překvapení nelze svalit pouze na meziměsíční výkyv v náladě průmyslníků. Za slabšími daty je primárně pokles poptávky ze zahraničí, což je pro silně exportně orientované Německo nepříjemná zpráva. Dnešní data pak v širším kontextu odkazují na zpomalení globálního růstu/poptávky a jsou dalším z řady varovných signálů, že čínské zpomalení negativně dopadá na průmyslovou aktivitu hospodářského srdce Evropy. Jednou z mála positivních zpráv v únorovém reportu je oživění zájmu o polotovary, což dává naději na zlepšení v příštích měsících, neboť meziprodukty jsou jedním z výrobních vstupů a předbíhají údaje o samotné výrobě.
Euro po datech na páru s dolarem mírně ztrácí a obchoduje se aktuálně na úrovni 1,1380 EURUSD (-0,1 %). Výnosy 10Y bundu po oznámení průmyslových objednávek klesly o 2 bps.