Nejistota na trzích ani střídání nálady investorů na kapitálových trzích nesvědčí stavu trhu IPO v USA. Poplatné jsou tomu i výsledky, kdy největší IPO bylo s velikostí 100 milionů dolarů. A to je prostě strašně málo.
V posledních čtyřech měsících zažíváme velmi devastující období, kdy firmy nevstupují na trh. Za posledních čtyři měsíce (prosinec 2015 – březen 2016) bylo formou IPO umístěn stejný objem peněz cca jako jen za listopad 2015. Zažíváme tak nejhorší období od roku 2008, kde byl obrázek ještě horší. Na přelomu roku 2008 a 2009 prakticky aktivita IPO ustala.
V celoročním období je situace podobná. Rok 2016 se může zapsat jako jeden z nejhorších roků co se vstupu nových společností na finanční trhy týče.

Nevíme přesně, kdy takto špatná situace na trhu skončí. Do IPO nevhání mnoho investorů i fakt, že společnosti mají přístup k jiným zdrojům financování s nižšími riziky. V současné době se kromě toho, že situace na trhu není pro IPO příznivá, negativně podepisuje i vývoj úrokových sazeb. Ten právě zvýhodňuje dluhové financování expanze jednotlivých společností před samotným emitováním akcií.
Nicméně i přes tyto negativní vlivy se podívejme, co se za měsíc březen podařilo. Vstup na trhy v převážné míře realizovaly společnosti z farmaceutického průmyslu.
Nejlepšího výkonu dosáhla do dnešního dne od svého vstupu na parket společnost Syndax Pharmaceuticals Inc. Společnost do dnešního dne získala přes 9 % na své hodnotě a je tak jasným vítězem měsíce března. Společnost podniká v oblasti vývoje a komercializace léčby rezistentních forem rakoviny. Několik preparátů společnosti je již v pokročilejších stádiích vývoje a klinických testů.

Na opačné straně spektra stojí společnost Corvus Pharmaceuticals Inc. Ta se zabývá komercializací imunologické léčby rakoviny formou nastavení imunitního systému tak, aby likvidoval rakovinné buňky. To ovšem nakonec investory neoslovilo a akcie začala ztrácet svojí hodnotu.
Zdroj: Bloomberg, Capital Renaissance