Predikcí kolapsu EU je nespočet a zakládají se na ekonomických problémech, masách uprchlíků, terorismu, populismu, novém budování hranic, protiněmeckém sentimentu, britské snaze o odtržení, ruské agresivitě či americké nevšímavosti. Seznam by mohl být ještě delší a na každém jeho bodu něco je. Je například možné, že Británie skutečně z EU odejde, další ránu by unii mohlo zasadit Řecko a s tím by vzrostly protievropské nálady v Německu a vše by mohlo skončit kolapsem.
Jenže podobná proroctví zkázy ukazují často spíše na chyby těch, kteří je tvoří a zároveň na negativitu médií. Například Roubini Global Economics nyní odhaduje pravděpodobnost toho, že EU nebude v roce 2025 existovat ve své současné formě, na 40 %. To je rozumný pohled, protože Británie už brzy nemusí v unii být. RGE ale také tvrdí, že EU bude v roce 2025 s 40% pravděpodobností stejná jako nyní a s 20% bude integrace dokonce větší, než je nyní a centrem EU bude eurozóna. Pro média je ale popisování podobných scénářů příliš složité a nudné.
Brunello Rosa z RGE je hlavním autorem popsaných předpovědí. Říká, že jeho cílem není vytvářet predikce kolapsů a zkázy, ale na druhou stranu existuje rostoucí riziko problémů spojených s možným odchodem Británie, uzavíráním hranic, krizí německého vedení unie či s neschopností ECB oživit ekonomický růst. „Nejde o to, že by vše mělo zkolabovat, ale o přesné popsání mechanismů a událostí, které by mohly ohrozit fungování EU a následně vyvolat i její rozpad,“ říká ekonom.
Pokud by skutečně došlo k rozpadu EU, jednotlivé země by nakonec stejně musely jednat o tom, jak organizovat ekonomickou spolupráci na kontinentu, který generuje produkt ve výši přibližně 17 bilionů dolarů. Je dost pravděpodobné, že nakonec by stejně skončily s něčím podobným, jako je současná EU. Ta má sice řadu chyb, ale ve srovnání s alternativami je stále tím nejlepším, co je k dispozici. Existuje tu jednotný trh a volný pohyb práce. Je sice pravda, že podle listopadového průzkumu EU nedůvěřuje 55 % lidí, kteří v ní žijí. Ovšem podle toho samého průzkumu 66 % lidí nedůvěřuje ani svým národním vládám.
Mark Fleming-Williams z konzultantské společnosti Stratfor hovoří o tom, že by se z EU nakonec mohla stát „unie duchů“. Udržela by si tak svou formu, ale neplnila by svou funkci. Podle jeho názoru dojde v následujících deseti letech k rozdělení EU na jádro, jehož středem bude Německo a Francie, severské státy a střední Evropa. „Existují dobré důvody, proč Francie a Německo zůstanou spolu a těmi důvody jsou tři války během 70 let,“ říká Fleming-Williams.
Rozdělit EU by bylo jednodušší než u jednotlivých zemí, ale i u nich je to možné. V případě Británie k tomu málem došlo v roce 2014, Skotové ale nakonec těsnou většinou rozhodli o opaku. Nicméně je možné, že pokud dojde k Brexitu, proevropské Skotsko uspořádá nové referendum. Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že Británie se rozpadne dříve než EU. Alex Salmond ze Skotské národní strany dokonce tvrdí, že kdyby EU neexistovala, jeho strana by se snažila ji vytvořit.“
Autorem je James G. Neuger.
Zdroj: Bloomberg