Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozpadne se Británie dříve než EU?

Rozpadne se Británie dříve než EU?

19.04.2016 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Predikcí kolapsu EU je nespočet a zakládají se na ekonomických problémech, masách uprchlíků, terorismu, populismu, novém budování hranic, protiněmeckém sentimentu, britské snaze o odtržení, ruské agresivitě či americké nevšímavosti. Seznam by mohl být ještě delší a na každém jeho bodu něco je. Je například možné, že Británie skutečně z EU odejde, další ránu by unii mohlo zasadit Řecko a s tím by vzrostly protievropské nálady v Německu a vše by mohlo skončit kolapsem.

Jenže podobná proroctví zkázy ukazují často spíše na chyby těch, kteří je tvoří a zároveň na negativitu médií. Například Roubini Global Economics nyní odhaduje pravděpodobnost toho, že EU nebude v roce 2025 existovat ve své současné formě, na 40 %. To je rozumný pohled, protože Británie už brzy nemusí v unii být. RGE ale také tvrdí, že EU bude v roce 2025 s 40% pravděpodobností stejná jako nyní a s 20% bude integrace dokonce větší, než je nyní a centrem EU bude eurozóna. Pro média je ale popisování podobných scénářů příliš složité a nudné.

Brunello Rosa z RGE je hlavním autorem popsaných předpovědí. Říká, že jeho cílem není vytvářet predikce kolapsů a zkázy, ale na druhou stranu existuje rostoucí riziko problémů spojených s možným odchodem Británie, uzavíráním hranic, krizí německého vedení unie či s neschopností ECB oživit ekonomický růst. „Nejde o to, že by vše mělo zkolabovat, ale o přesné popsání mechanismů a událostí, které by mohly ohrozit fungování EU a následně vyvolat i její rozpad,“ říká ekonom.

Pokud by skutečně došlo k rozpadu EU, jednotlivé země by nakonec stejně musely jednat o tom, jak organizovat ekonomickou spolupráci na kontinentu, který generuje produkt ve výši přibližně 17 bilionů dolarů. Je dost pravděpodobné, že nakonec by stejně skončily s něčím podobným, jako je současná EU. Ta má sice řadu chyb, ale ve srovnání s alternativami je stále tím nejlepším, co je k dispozici. Existuje tu jednotný trh a volný pohyb práce. Je sice pravda, že podle listopadového průzkumu EU nedůvěřuje 55 % lidí, kteří v ní žijí. Ovšem podle toho samého průzkumu 66 % lidí nedůvěřuje ani svým národním vládám.

Mark Fleming-Williams z konzultantské společnosti Stratfor hovoří o tom, že by se z EU nakonec mohla stát „unie duchů“. Udržela by si tak svou formu, ale neplnila by svou funkci. Podle jeho názoru dojde v následujících deseti letech k rozdělení EU na jádro, jehož středem bude Německo a Francie, severské státy a střední Evropa. „Existují dobré důvody, proč Francie a Německo zůstanou spolu a těmi důvody jsou tři války během 70 let,“ říká Fleming-Williams.

Rozdělit EU by bylo jednodušší než u jednotlivých zemí, ale i u nich je to možné. V případě Británie k tomu málem došlo v roce 2014, Skotové ale nakonec těsnou většinou rozhodli o opaku. Nicméně je možné, že pokud dojde k Brexitu, proevropské Skotsko uspořádá nové referendum. Nakonec by tak mohlo dojít k tomu, že Británie se rozpadne dříve než EU. Alex Salmond ze Skotské národní strany dokonce tvrdí, že kdyby EU neexistovala, jeho strana by se snažila ji vytvořit.“

Autorem je James G. Neuger.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Extrémní monetární reformy: Zrušit centrální banky, nebo požadovat 100% rezervy
19.04.2016 11:00
V současné době existují dva extrémní pohledy na to, jak reformovat mo...
Výsledky Roche (DIP) v 1Q16, doporučení koupit ponecháno
19.04.2016 10:22
Farmaceutik Roche (DIP) dnes představil svá hospodářská čísla za první...
Německý ZEW hlásí za duben výrazné zlepšení
19.04.2016 12:09
Index podnikatelské nálady sestavovaný německým institutem ZEW přináší...

Váš názor
 • Chebsko
  20.04.2016 8:17

  A co Chebsko? odtrhne se zase od Čech?
  • Re: Chebsko
   20.04.2016 9:26

   Dobrý vtip po ránu. ....ruské agresivitě či americké nevšímavosti..... To mohl napsat jen Američan s dobře vymytým mozkem nebo sám jejich vymývač. Připomínám známý fakt USA cca 150 vojenských základen rozesetých po celé zeměkouli - Rusko 2, pak vojenské výdaje za Obamu průměrně dosahují 687 miliard USD - což je zhruba polovina všech vojenských výdajů světa - Rusko cca 84 milard USD. Americká nevšímavost - dobré ne?
   hb
   •  
    20.04.2016 14:17

    Plejtvák obrovský dorůstá délky 33 metrů a váží až přes 200 tun. Delší byli pouze někteří sauropodní dinosauři, nebyli ale tak těžcí (hmotnost největších nepřesahovala asi 120 tun). Jen jeho jazyk váží cca 4 tuny, tedy prakticky tolik jako dospělý slon. Proudnicový tvar těla a především kůže všech kytovců je speciálně uzpůsobena tak, aby snižovala tření a zabraňovala vzniku turbulencí. To mu umožňuje plout rychlostí až 37 km/h a proto patří k nejrychlejším mořským tvorům.
    rac
   •  
    20.04.2016 9:40

    Země kde má Rusko základny, Bělorusko, Kazachstán, Sýrie, Vietnam, Ukrajina, Arménie, Gruzie, Moldávie a Tádžikistán. Matematické řešení problému dvou základen je, že jedna základna leží na Syrsko-Bělorusko-Kazašsko-Tadžické hranici. A druhá na Vietnamsko-Ukrajinsko-Moldavsko-Arménsko-Gruzínské.
    ..
Aktuální komentáře
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem
25.11.2022
18:02Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:28Akcie a cena inflační nejistoty
17:20Evropské dluhopisy koncem týdne padají, akcie jsou nevýrazné  
16:21Photon Energy Group získala většinový podíl v polské firmě Lerta
15:20Tesla potvrzuje svůj technologický náskok
15:19Globální trh s ropou vysílá varovné signály
13:19Rusko zařadilo Meta Platforms mezi extremistické organizace
13:10Perly týdne: Mapa pro rok 2023 a nulová kapitulace technologií
12:09Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení  
11:54Zlatá pro firmy, šedá pro vlády. Twitter příští týden spustí předplatné pro ověřovací ikonu, oznámil Musk
11:21Klienti BofA utíkají z akcií. Dluhopisy naopak zaznamenávají příliv už 39. týden v řadě
10:10Německá ekonomika ve třetím kvartálu dále rostla, poprvé překonala úroveň HDP před covid-19
9:58ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS, posílil tím energetickou bezpečnost
9:16Rozbřesk: Napětí globálních řetězců slábne, inverze americké výnosové křivky prohlubuje
8:54Lepší kondice německé ekonomiky a vyšetřování Microsoftu. Evropa zahájí pozitivně  
8:41WSJ: Volkswagen se potýká s poklesem podílu na čínském trhu
8:37Evropská komise zřejmě zahájí antimonopolní vyšetřování Microsoftu
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data