Aktualizováno Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 CZK/EUR.
Výsledek dnešního zasedání bankovní rady ČNB lze shrnout do následující věty: sazby se nemění a kurzový závazek zatím také ne. Výhled inflace ČNB snižuje a inflační rizika prognózy vidí jako protiinflační. Ke změně dochází u načasování exitu ze stávajícího kurzového režimu. Zatímco únorová prognóza počítala s používáním kurzu jako nástroje měnové politiky do konce letošního roku, nyní prognóza hovoří o konci první poloviny příštího roku. Tím se tato prognóza dostává do souladu s názorem bankovní rady, který je už známý od minulého zasedání, tedy že jako pravděpodobný termín exitu se stále jeví polovina roku 2017.
ČNB ve svém prohlášení sice „vyhrožuje“ dalším oslabením koruny, avšak jen pokud dojde „k systematickému poklesu inflačních očekávání projevujícímu se ve vývoji nominálních veličin, zejména mezd“. To, že ČNB hovoří o možnosti další „devalvace“ chápeme jako eventuální scénář, který se za určitých podmínek může naplnit. Prozatím mu však nedáváme velkou pravděpodobnost, navíc ani z tiskové konference nevyplynulo, že by se ČNB k takovému kroku v brzké době chystala. I nadále si proto myslíme, že ČNB s korunou hýbat nebude, nicméně pozornost trhu by se o to více měla upírat na mzdové statistiky, z nichž ty nejbližší budou k dispozici až 6. června.
Ke změně dochází – ostatně jak jsme již předem předpokládali – v inflační prognóze, kterou ČNB opět snížila. A to jak letošní inflace, tak té očekávané pro první polovinu roku 2017. Dosažení inflačního cíle tak centrální banka předpokládá až ve druhé polovině příštího roku, nikoliv už na začátku, jak naznačovala minulá (únorová) prognóza. ČNB dokonce krátkodobě nevylučuje pokles inflace do záporného teritoria. I nadále ovšem platí, že centrální banka se na vývoj inflace bude dívat i s ohledem na možnost využití tzv. inflačních výjimek. Znamená to tedy, že nebude reagovat na primární důsledky zlevňování pohonných hmot nebo potravin. Podstatnější je až jejich případný přesah do dalších cen, respektive do celé ekonomiky.
ČNB ovšem nesnížila pouze inflační výhled, ale i očekávaný ekonomický růst ČR. Letos by tak podle centrální banky měla česká ekonomika růst jen o 2,3 %, což je o 0,4 procentního bodu méně než v únoru. Naopak pro příští rok by růst ekonomiky měl znovu mírně akcelerovat až ke třem procentům. Zároveň centrální banka alespoň trochu zreálnila pohled na vývoj tržních úrokových sazeb a už nepředpokládá, že ty by mohly už na začátku příštího roku prudce vystřelit nahoru.
A na závěr nelze nezmínit záporné úrokové sazby. Bankovní rada o nich opět diskutovala, rozhodně však nehlasovala. Stále jejich zavedení považujeme za méně pravděpodobné. Pokud by k němu nakonec přece jen došlo, tak by šlo spíše o krátkodobý nástroj využitý v době exitu a omezený pouze na příliv spekulativní likvidity. Celkově můžeme shrnout dnešní zasedání bankovní rady z pohledu výsledků i prognózy jako zajímavé, avšak nijak zásadně zatím nemění naše očekávání ani ve směru načasování exitu ani pokud jde o vývoj úrokových sazeb.