Cukr je nezbytnou ingrediencí k výrobě sladkostí, ale také komoditou, která se vyznačuje jedním z nejchráněnějších trhů na světě. Ve světovém cukrovarnictví se však chystají změny obchodních omezení, které mohou mít na současné uspořádání trhu s cukrem i cenu sladké komodity poměrně zásadní vliv.
Mnoho zemí, které cukr vyrábějí, si chrání domácí produkci obvykle kombinací opatření jako jsou garantované platby farmářům, produkční omezení nebo dovozní limity. Současné trendy v cukrovém odvětví však směřují krůček po krůčku k uvolňování omezení. Právě to by ovšem potenciálně mohlo vyvinout tlak na ceny cukru. Jak farmáři, tak i vývozci sladké ingredience nyní přemítají, jaký dopad by pro ně představoval skutečně volný trh.
EU
Největší chystaná změna se týká Evropské unie, která se chystá od října 2017 zrušit výrobní kvóty a minimální platby farmářům pěstujícím cukrovou řepu. Lze tak očekávat, že farmáři z evropského trhu, který je nyní třetím největším na světě, pošlou velkou část vyšší produkce na zahraniční trhy ve formě exportu a konkurenceschopnost EU by se ve srovnání s dalšími vývozci zvýšila. Evropa by tak mohla na globální trh dodat dalších 3,5 milionu tun cukru ročně. Takové množství přitom odpovídá více než 6 procentům letošního očekávaného celosvětového obchodního objemu.
Omezení vztahující se na dovoz třtinového cukru však zůstanou v platnosti. Obětí se pravděpodobně stanou země, které evropské cukrovary zásobují i po více než století. Změny by mohly tvrdě dopadnout kupříkladu na relativně vysoko nákladové producenty z karibské oblasti. S tím, jak evropské trhy budou stále více soběstačnými utrpí ale i afričtí vývozci sladké ingredience.
Evropský trh cukru
Cena bílého cukru (v eurech za metrickou tunu) ve srovnání s celosvětovým benchmarkem
Zdroj: WSJ
Světová obchodní organizace zároveň momentálně řeší, zda Thajsko, které je druhým největším vývozcem cukru na světě, neporušuje dotacemi produkce obchodní pravidla. Thajská vláda upravuje domácí ceny cukru, daní prodeje a tržby používá k dotování pěstitelů cukrové třtiny. Na thajskou podporu cukrového exportu si u WTO stěžovala Brazílie, která se pyšní na cukrovém trhu výsadním postavením zdaleka největšího producenta této komodity na světě a velkého obhájce uvolňování pravidel obchodu s cukrem. Překážky na trzích v Africe také mají co dělat, aby odolaly tlaku regionálních obchodních dohod.
Chystané změny přicházejí v pro cukr poměrně volatilním období a přinášejí na cukrový trh jen více nejistoty. V posledních pěti letech se trh s ingrediencí na výrobu sladkostí nacházel tak jako mnoho dalších komodit v přebytku. Uvolňování omezení, která by do světa mohla poslat další produkci, přichází v době, kdy by spotřeba cukru měla konečně přesáhnout jeho dodávky. Alespoň s tím kalkulují odhady pro letošní rok. Cukru se v posledních měsících dařilo a to i díky suchu, které v mnoha částech světa negativně ovlivnilo sklizeň. V dlouhodobém horizontu by ale nárůst produkce mohl dostat ceny pod tlak.
Cena amerických futures na surový cukr (v centech za libru) ve srovnání s globálním benchmarkem
Zdroj: WSJ
Ačkoliv na evropských a afrických trzích se chystají velké změny, ve Spojených státech, které jsou šestým největším producentem cukru na světě, je zatím obrat v nedohlednu. USA dovozní clo na cukr vybírají od roku 1789. Domácím producentům tamní vláda navíc garantuje minimální cenu a zavádí produkční kvóty pro pěstitele.
Zdroj: WSJ