Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Květnové komoditní vzestupy a pády

Květnové komoditní vzestupy a pády

31.05.2016 16:26
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Po nečekaně silném dubnu mají čínské futures na železnou rudu a ocel nakročeno k téměř historicky nejhorší měsíční výkonnosti. Za ztrátou na komoditách v letošním pátém měsíci nestojí jen odliv nadšených gamblerů z čínských burz s komoditními futures, ale i silnější dolar, který tento měsíc potrápil mnoho komodit od mědi až po zlato.

Ocel, železná ruda a silný dolar


Čínský kontrakt na ocelové výztuže zahájil rok 2016 ve velkém stylu. Tamní spekulanti svou pozornost přesunuli z akcií právě na komoditní futures. Objemy obchodů s kontrakty na železnou rudu nebo ocel trhaly rekordy a jejich cena letěla strmě vzhůru. Šílenství dosáhlo takových rozměrů, že regulátorům a burzám nezbylo nic jiného než zakročit a vydat opatření ve formě obchodních omezení. O tom, že se neminula účinkem, svědčí obrat trendu v tomto měsíci, kdy se cena kontraktu na ocelové výztuže pro změnu propadla o 28 procent. Jedná se o zdaleka nejhorší měsíční výkonnost od počátku obchodování tohoto kontraktu v roce 2009.

Faktorem, který ovlivnil v květnu většinu komodit vyjma ropy, byl bezpochyby i sílící dolar. Právě silná americká měna zdražuje v ní denominované komodity pro zahraničí zájemce. Dolar v květnu posiloval proti mnoha měnám včetně čínského renminbi díky vzrůstajícím očekáváním, že americká centrální banka letos v létě zvýší sazby.

Futures na železnou rudu, která je hlavní ingrediencí pro výrobu oceli, v Číně směřují k 24procenntní měsíční ztrátě, nejhorší od jejich uvedení na trh v roce 2013. Cena spotové železné rudy s dodáním do Číny spadla podle The Steel Index dnes na 49,50 USD za tunu. Zásoby železné rudy v čínských přístavech se aktuálně nacházejí na maximech od roku 2014. Rekordním úrovním se blíží i produkce oceli. Denní výroba oceli se tento měsíc blížila historickému maximu 2,4 milionu tun.

Těžký měsíc pro zlato i měď

Největší měsíční ztrátě za posledních 6 měsíců čelí zlato i měď. Červený kov se na londýnské kovové burze LME propadl v květnu o více než 5 procent a tuna mědi se tak obchoduje okolo 4680 dolarů. Silný květnový dovoz do Číny zanechal trh dobře zásobený. A zrovna měď má před sebou červen, který pro tento kov bývá zdaleka nejslabším měsícem v roce. Do tržních cen se navíc stále více promítá možnost zvýšení amerických sazeb v letních měsících a s ním spojená síla americké měny.

Po ostrém startu ztrácí převážně kvůli silnému dolaru a očekávanému zvyšování sazeb Fedem páru i zlato. Cena žlutého drahého kovu sice prozatím uhájila hranici 1200 dolarů za trojskou unci, nicméně v pondělí spadla právě k tomuto psychologickému mezníku a i dnes se jí nápadně přibližuje. Za měsíc ztrácí téměř 6 procent. Unce zlata za 1200 dolarů přitom představuje nejnižší cenu za více než 3 měsíce.

Vítězem května cukr nebo ropa

Naproti tomu přinesl květen výrazné zhruba 8procentní zisky cukru. Cena sladké zemědělské komodity se vyšplhala tento měsíc na téměř dvouletá maxima kvůli obavám o větší než očekávaný propad dodávek hlavně z Indie. Červencový kontrakt na cukr na burze ICE vystoupal díky horečným nákupům spekulantů až k 17,70 centu za libru. Od začátku letošního roku cukr přidal více než 15 procent a to právě kvůli obavám o zvětšující se výrobní deficit na trhu. Ty vzbudily spekulativní zájem hedge fondů a dalších finančních investorů.

Květen se vydařil také ropě. Jak referenční Brent a severoamerická WTI se poprvé v letošním roce dokonce na chvíli podívaly i nad magickou hranici 50 dolarů za barel. Brent za poslední měsíc přidal kolem 10 procent. Ropa nyní výskává, s čím na svém pravidelném čtvrtečním zasedání přijde OPEC. Žádné zásadní překvapení se ale nečeká.

Zdroj: FT, BBG


Čtěte více:

Chystá se cukrová bouře...
17.05.2016 13:29
Cukr je nezbytnou ingrediencí k výrobě sladkostí, ale také komoditou, ...
Drahý nebo strategický kov? Stříbro údajně může vyletět na 140 USD
27.05.2016 15:11
Stříbru se v letošním roce zatím až nebývale dařilo. Co se výkonnosti ...
Černé zlato pod tlakem, čtvrteční zasedání OPEC trhům ale překvapení asi nepřinese
30.05.2016 11:39
Požáry v kanadské Albertě díky chladnějšímu počasí ustupují a tamní pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.10.2024
17:32„Levnější“ dluh neexistuje
17:14Akcie zůstávají pod tlakem i po solidních odpoledních datech  
16:09Financial Times: Evropské automobilky čelí hlubšímu a delšímu útlumu
14:40Evropská akciová rally ztratí jeden z hlavních motorů, myslí si Barclays
13:15ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:29Průzkum Reuters: Koruna posílí, ostatní středoevropské měny budou stagnovat  
10:46Inflace v Turecku se v září poprvé za více než rok snížila pod 50 procent
10:39Evropské akcie klesají. Daně, Čína a Blízký východ  
10:07Investoři poskytli firmě OpenAI 6,6 miliardy USD, ocenili ji na 157 miliard USD
9:16Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky
9:10Rozbřesk: Blízký východ, ropa a americké prezidentské volby
8:53Evropa míří do červených hodnot, nové kolo financování ohodnotilo OpenAI na 157 mld. dolarů  
6:05Hedgeové fondy se snaží využít čínské stimuly, tamní aktiva skupují rekordním tempem
02.10.2024
22:02Hlavní indexy dnes drobně posilovaly. Tesla oslabila po zprávě o dodávkách vozidel.  
17:41Vývoj relativních mezd u lidí často měnících zaměstnání ukazuje na možné posuny v cyklu i strukturální změny na trhu práce
17:11Dění na Blízkém východě přeje zbrojařům a těžařům, koruna ztrácí  
16:17Odbyt Tesly se ve třetím čtvrtletí vrátil k růstu, akcie firmy ale klesají
15:37Hrozba přerušení dodávek ropy roste po eskalaci konfliktu mezi Íránem a Izraelem
13:12Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu v září zastavila prudký pád
13:12Míra nezaměstnanosti v EU v srpnu klesla na 5,9 procenta, nejnižší je v Česku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách