První čtvrtletí roku 2016 podle dat agentury Bloomberg primárním emisím akcií (IPO) příliš nepřálo. Šlo totiž o nejpomalejší start globálních primárních emisí akcií od vypuknutí finanční krize. Lépe se má globálním IPO dařit ve druhém čtvrtletí roku 2016, kdy se čeká růst o 30 procent. Příznivé očekávání povzbudilo nejen IPO dánské energetické společnosti Dong Energy A / S, a které zvýšilo hodnotu úpisu na počátku června 2016 na 2,6 miliardy amerických dolarů, ale i IPO Zheshang Bank Co., jehož hodnota úpisu dosáhla 1,9 miliardy dolarů v březnu 2016, či primární emise akcií amerického distributora potravin US Foods holding Corp. která minulý měsíc dosáhla na hodnotu 1,18 miliardy dolarů.
Goldman Sachs: Trhy s IPO začnou nabízet víc
Gold Sachs Group Inc. proto konstatoval, že firmy globálně připravují ambicióznější nabídky k úpisu akcií, povzbuzené relativně příznivým představením a rozsahem transakcí od dubna letošního roku, jakož i stabilnějším trhem. „Akcie největších letošních IPO vykázaly růst, či stabilitu, ve srovnání s upisovací cenou, což je povzbudivé pro potenciální investory,“ řekl Stephen Pierce, šéf globálních kapitálových trhů v Group Inc.
Statistiky podle něj ukazují, že IPO vyhledává, coby kategorii investic, které je nutné věnovat pozornost, velmi dobrý počet investorů. A i přesto, že se z letošních primárních úpisů akcií získalo méně peněz, hodnota akcií u firem, které se IPO vyšším než 50 milionů dolarů rozhodly pro veřejné obchodování, zvýšila v průměru o 35 procent. Podle Bloombergu existují v této statistice ale výjimky, a to především úpisy akcií s ohledem na zvláštní účel akvizice společností a realitní investiční trusty a fondy.
Statistiky agentury Bloomberg říkají, že zatímco hodnota primárních emisí akcií do 13. června vykázala v roce 2015 hodnotu 75 miliard dolarů, v roce 2016 to bylo jen 36 miliard dolarů. Letošní statistiky by ale mohl vylepšit i úpis akcií japonské společnosti Line Corp., který má nakročeno k tomu, aby se stal technologickým úpisem roku, stejně jako IPO amerického provozovatele televizního vysílání ve španělštině, který by mohl navýšit hodnotu úpisu o další 1 miliardu dolarů. Lídrem oživení zájmu o IPO je podle burzovních statistik Evropa. Díky prodejům akcií firmami a vládami regionu, se hodnota nově prodávaných evropských akcií od dubna do 13. června 2016 zvýšila o více než polovinu na 23 miliard amerických dolarů, v Asii o 6,6 miliardy dolarů a v Severní Americe o 4,5 miliardy dolarů.
„Z globálního hlediska je trh evropských IPO již meziročně více konzistentní," citovala agentura Bloomberg Liz Myersovou, vedoucí globálních akciových kapitálových trhů v Chase & Co. Podle ní byl americký trh a asijské trhy spíše sporadické v prvním čtvrtletí letošního roku, pokud jde o IPO, ale od dubna chytají i zde trhy s primárními emisemi akcií „druhý dech“.
Podle některých názorů by statistkám IPO mohlo pomoci setrvání Velké Británie v Evropské unii. „V případě, že země zůstane v EU, by to mohlo snížit obavy z volatility a vytvořit výhodnější podmínky pro firmy a jejich plánům jít s akciemi na trh,“ konstatoval Brian Reilly, šéf globálních kapitálových trhů v Plc. Lepší vyhlídky pro akciové obchodování má i severoamerické kapitálové trhy, zvláště poté, co index S&P 500 posílil od svých únorových minim o 14 procent. Investoři tak můžou být ochotni být znovu vstřícnější k novým akciím. Přesto ale obavy o další vývoj čínského hospodářství, vývoj nastavení úrokových sazeb ve světě a ceny ropy svazují podle agentury Bloomberf zájem investorů o IPO.
Severní Amerika v IPO aktivitách ožívá
V USA existuje několik firem, které se chystají k úpisu nových akcií. IPO připravují společnosti Univision, Inc., hypoteční pojišťovna a United Guaranty Corp., která IPO oznámila v březnu. Tržní hodnota společnosti by mohla činit až 4 miliardy amerických dolarů. Na začátku června podaly registraci k IPO podle Bloombergu společnosti Jeld-Wen Holding Inc., výrobce oken a dveří a Onex Corp.,která by mohla díky IPO dosáhnout na hodnotu až zhruba 5 miliard dolarů. Důležitým faktorem, který ovlivnil pokles objemu amerických IPO je nedostatek rizikového kapitálu, který investoval do začínajících technologických společností. Zatím jedinou letošním IPO aktivitou v tomto segmentu, byl úpis akcií Acacia Communications Inc., výrobce zařízení a softwaru pro komunikační sítě. V loňském roce uskutečnilo primární úpis akcií v USA ale 6 technologických start-upů.
Podle mínění analytiků přijde test zájmu o technologické start-upy již brzy, protože s úpisem akcií přichází na trh Twilio Inc., výrobce webových a mobilních aplikací. Firma chce získat na trhu dalších 140 milionů dolarů a konkrétní upisovací cenu plánuje oznámit 22. června. Z pohledu analytiků existují určité výzvy, které by v příštích několika měsících mohly ovlivnit chuť investorů riskovat a zvýšit volatilitu na trzích, ale globální záležet bude spíše na vývoji akciových trhů. Podle některých názorů mají mít globální akcie i nadále tendenci atakovat svá maxima, což by mohlo podnítit aktivitu nákupů IPO zajišťovacími a podílovými fondy, které by mohly mít chuť k většímu riziku.