Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
AllianceBernstein: Tři příklady čínského ekonomického hazardu

AllianceBernstein: Tři příklady čínského ekonomického hazardu

23.08.2016 15:35
Autor: Redakce, Patria.cz

Podívejme se na tři události z Číny, které dobře ukazují, jakým směrem se bude její ekonomika pravděpodobně pohybovat. Ocelárna Dongbei Special Steel (DSS) je vlastněna místní vládou a nedávno oznámila, že není schopna splácet své půjčky. Nedošlo k tomu poprvé. Podobné události přitom nejsou v Číně žádnou výjimkou. V tomto případě jde ale přece jen o ojedinělou událost. Frustrovaní držitelé dluhopisů totiž po regulátorovi požadovali, aby odstřihl místní vládu od zdrojů jejich financí. Zároveň vyzvali všechny soukromé investory, aby vládě přestali poskytovat půjčky. Snažili se tím vyvinout na vládu tlak a donutit ji k tomu, aby DSS poskytla zdroje na splacení jejích dluhů.

Dluhopisoví investoři jsou v Číně pod velkým tlakem i proto, že tam neexistuje jasný proces vypořádání v případě, že dojde k defaultu. Před centrální vládou pak v tomto případě leží těžké dilema: Má pomoci místní vládě, aby byla schopná zachránit DSS, nebo má nechat DSS padnout? V prvním případě by se riziko morálního hazardu posunulo na ještě vyšší úroveň, než na které se nacházelo doposud. Soukromé společnosti by také byly ve velké nevýhodě vůči státem vlastněným firmám, kterým se dostává vládní podpory. Podkopána by byla i důvěra v tržní reformy, které by měly zvýšit flexibilitu celé ekonomiky.

Pokud by ale centrální banka nechala DSS padnout, zvýšilo by to averzi investorů vůči riziku a následný nedostatek likvidity by zhoršil už tak patrné ekonomické problémy země. Tváří v tvář této volbě se zdá, že vláda se rozhodla nedělat nic. Tato její nerozhodnost pak podle našeho názoru zvyšuje riziko vážných ekonomických problémů.

Dalším příkladem je největší uhelná elektrárenská společnost v zemi Shenhua Group, která se pokouší o fúzi s China General Nuclear Power. Letos došlo už k řadě podobných fúzí, ovšem podnikatelská logika v nich hraje jen druhořadý význam. Zdá se, že hlavní motivací je zde vládní cíl, který hovoří o tom, že v rámci strukturálních reforem by měl být výrazně snížen počet státem vlastněných firem.

Obecně se očekávalo, že v rámci těchto reforem nechá vláda padnout ty nejméně efektivní společnosti, které vlastní. Nečekalo se, že dojde k čistě matematickému cvičení, v jehož rámci proběhne vlna fúzí a přechodu vlastnictví. Z investičního hlediska jde o významný problém, protože státem vlastněné společnosti trpí nízkou produktivitou a představují jeden z nejhlubších problémů čínské ekonomiky. Velikost tohoto problému se plně projeví ve chvíli, kdy udeří recese či krize.

Třetí příklad souvisí s rostoucím zadlužením firem obchodovaných na čínském akciovém trhu. Tento proces nedává smysl: Proč zvyšovat finanční páku, když ekonomika nenabízí mnoho možností pro produktivní rozšiřování kapacit a investice? Detailnější pohled skutečně ukazuje, že rostoucí zadlužení je motivováno jinými faktory než snahou o investice. Společnosti totiž hromadí hotovost ve svých rozvahách. Na konci prvního čtvrtletí letošního roku držely obchodované společnosti asi 6 bilionů renminbi v hotovosti a likvidních investicích. Kdyby chtěly, mohly by touto částkou splatit 60 % svých dluhů.

Možná, že vedení firem hromadí hotovost díky rostoucímu optimismu a chce být připraveno, až se objeví konkrétní příležitosti k zajímavým investicím. Nebo jsou půjčky a následné hromadění hotovosti v rozvaze odrazem rostoucí nejistoty v čínském korporátním sektoru. Otázkou pak ale je, jak toto chování samo o sobě ekonomický výhled zhoršuje.

Už dlouho se domníváme, že hlavní rizika v Číně souvisí s tím, jakou ekonomickou politiku bude vláda uplatňovat. Nyní ekonomika zpomaluje a toto riziko se stává akutním. A je zřejmé, že na této důležité křižovatce se vláda prostě zastavila. Nechce se vydat zpět, ale také nekráčí dopředu cestou modernizace, jasné definice práva týkajícího se insolvence a bankrotu neefektivních společností. Namísto toho, aby se sektor státem vlastněných společností otevřel soukromému vlastnictví, je v něm posilován vliv vlády. Výsledkem je nejistota a rostoucí riziko.

Autory jsou Anthony Chan, Brad Gibson a Jenny Zeng ze společnosti AllianceBernstein.

Zdroj: BeyondBrics


Čtěte více:

Patria - Zhodnocení výhledu na rok 2016 po uplynulých měsících
22.08.2016 16:30
Patria zveřejňuje v rámci komplexního investičního servisu pravidelnou...
Aktualizovaný investiční výhled Patria na rok 2016 - Ekonomika
23.08.2016 16:30
Patria včera zveřejnila v rámci komplexního investičního servisu pravi...
Technická analýza - DAX vyčkává na další tah bankéřů Fed
23.08.2016 14:34
DAX : Oscilátor průměrů MACD protíná signální linii zespod, což může z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y