Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář - Vzorec na zbohatnutí je jednoduchý

Víkendář - Vzorec na zbohatnutí je jednoduchý

18.09.2016 13:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Francouzská revoluce byla jedním ze základů liberalismu, který následně umožnil zbohatnutí mnoha zemí a společností. Tomuto bohatství se netěšíme ještě všichni, na planetě je stále miliarda lidí, kteří si musí vystačit s méně než třemi dolary na den. Ještě v roce 1800 si s ekvivalentem této částky ale museli vystačit téměř všichni. Toto velké zbohatnutí, o kterém hovoříme, začalo v Holandsku sedmnáctého století, pak se přesunulo do Anglie, Skotska a amerických kolonií. Nyní se dostává do všech koutů světa. 

Mohli bychom se domnívat, že hovoříme o světě, kde bohatí dál bohatli, ale chudí zůstávají chudší a chudší. Tak tomu ale není, protože co se týče přístupu k základnímu zboží a službám, jsou na tom právě chudí lidé nejlépe. Od Irska přes Itálii až po Singapur to byli právě nejchudší lidé, kdo má nyní přístup k adekvátnímu bydlení, vzdělání a zdravotní péči. Jejich situace se nedá ani vzdáleně porovnávat s životem jejich předků.

Nerovnost příjmů a bohatství se mění, ale dlouhodobý trend jasně ukazuje na její pokles. I ekonom Thomas Piketty uznává, že před sto lety byla nerovnost vyšší než dnes. Paul Collier z Oxfordu tvrdí, že nyní je nejdůležitější pomáhat více než sedmi miliardám lidí s nejnižšími příjmy. Samozřejmě, je to naše povinnost. Neměli bychom ale zapomínat, že v roce 1800 na tom bylo stejně jako oni 95 % světové populace.

Podmínky pracujících lidí lze zlepšit zvyšováním produktivity a naší kreativitou. Tyto nástroje fungovaly v minulosti vždy na rozdíl od přerozdělování. Pokud bereme bohatým a dáváme chudým, efekt je pouze omezený. Bohatnutí s využitím trhu bude fungovat vždy a na celé planetě. Podívejme se například na historii Číny po roce 1978 a Indie po roce 1991. V těchto zemích přitom žijí asi čtyři desetiny světové populace. Dokonce i ve Spojených státech stále probíhá růst reálných mezd a reálná mzda je nyní ve srovnání s padesátými lety dvojnásobná. Tehdy ještě hodně amerických dětí chodilo spát s hladovým břichem.

Co je příčinou tohoto zbohatnutí světové populace? Jeho základem je pouhá myšlenka, kterou lze shrnout do jednoho slova: Liberalismus. Receptem je dát masám lidí rovnost před zákonem a nechat je, ať dělají, co sami chtějí. Ukazuje se totiž, že pak se stanou mimořádně činorodými a kreativními. Myšlenka liberalismu vznikla na základě několika událostí: Reformace, holandské revolty, revoluce ve Francii a revoluce v Anglii. Ke všem došlo mezi lety 1517–1789 a díky nim nastalo osvobození běžných lidí včetně nově vznikající buržoazie. Ta se chovala podle jednoduchého pravidla: Nechte mě podnikat, já si nechám zisky a počítám s tím, že ty časem zmizí kvůli otravné konkurenci. Nakonec z toho ale zbohatneme všichni a moje práce a kreativita prospěje celé společnosti.

Světová banka ráda tvrdí, že uvedené funguje pouze v případě, že je k dispozici lidský a reálný kapitál. Není to pravda. Kapitál je potřeba, ale není to klíčový faktor. Tím je právě liberalismus. Od dob Karla Marxe se sice neustále snažíme hledat nějaké hmatatelné příčiny lidského pokroku. Jeho základem je ale to, že v moderní době jednáme s lidmi se stále větším respektem.

Lidstvo přišlo i s mnoha špatnými nápady: Fašismem, rasismem či třeba nacionalismem. Jejich popularita v poslední době roste znepokojivým tempem. K bohatství nás ale vede liberalismus, který umožňuje běžným lidem, aby dosáhli toho, co si přejí. Rovnost před právem a rovnost ve společnosti jsou stále základem ekonomického blahobytu, ať už si ten či onen tyran tvrdí, co chce.

Autorem je Deiren N. McCloskey z University of Illinois.

Zdroj: NYTimesČtěte více:

Optimismus na trhu je extrémně vysoko. Čas prodávat?
16.09.2016 17:40
Různé ukazatele sentimentu nejsou zrovna mým šálkem čaje, jsem si ale ...
Víkendář - Globální rovnováha moci se mění, začíná další kolo velké hry
17.09.2016 15:00
Střední Asie bývala centrem takzvané Velké hry, které se postupně a v ...
Prezidentství Donalda Trumpa může přijít USA na 1 bilion dolarů
16.09.2016 16:00
Éra prezidentství kandidáta Republikánské strany USA Donalda Trumpa mů...
Inflace v USA stoupla výš, než se čekalo
16.09.2016 14:43
Index spotřebitelských cen ve Spojených státech za srpen stoupl o 0,2 ...

Váš názor
 • nerovnost příjmů
  29.09.2016 11:03

  klesá? "Nyní je nejdůležitější pomáhat více než 7 miliardám lidí s nejnižšími příjmy". To je podle mne cca rovněž 95% světové populace jako v roce 1800... Tento příspěvek z 19.9. záhadným způsobem zmizel.
  Kalka.
 • Ne
  19.09.2016 11:12

  První půlka článku skvělá, druhá - hlouposti! Ano, liberalismu třeba pro rozvoj myšlenek a podnikání, ale k čemu je vám svoboda, když nemáte kapitál? Bez něj se hroutí veškeré sny. A liberalismus bez řádu a pravidel je jen anarchie. Díky němu proudí hordy cizích lidí do zemí bez ochrany hranic za přerozdělováním. Jen díky jeho následkům hledají pak lidé ochranu pod nacionalismem.
  Niemetz
 • Kéž by
  19.09.2016 8:14

  Naprosto s autorem souhlasím. Pro 80% lidí je ale méně namáhavé, když dostanou prostředky přerozdělením. Bude to sice v průměru méně, než dkybys e useli snažit sami, ale za to bez námahy. A výsledkem těchto preferencí je fungování současných elit.
  • Re: Kéž by
   19.09.2016 19:54

   Mno nevím, jsou země, kde se žádné překážky v podnikavosti lidem nekladou několik staletí a lidi jsou tam chudí dodnes jako kostelní (resp. mešitní) myši. Na druhou stranu regulovaná Čína má pozoruhodné výsledky. Tím chci říct, že článek hodně zjednodušuje.
   sgt.Mike
 •  
  18.09.2016 18:29

  Protože jsem zažil jak bolševismus, tak tento kapitalismus, mohu potvrdit, že autor má pravdu.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Empire State Manufacturing index