Český trh fúzí a akvizic má za sebou nejlepší půlrok v pokrizové historii. V letošním prvním pololetí se stal největším trhem regionu střední a jihovýchodní Evropy, a to z hlediska velikosti i počtu transakcí, tvrdí společnost EY.
Podle jejích odhadů se na trhu fúzí a akvizic v tuzemsku realizovaly obchody v hodnotě 4,9 miliardy dolarů, což je meziroční nárůst o 74 procent. ČR tak z hlediska velikosti trhu předstihla Turecko (3,5 mld. USD) a Polsko (2,3 mld. USD). V prvním pololetí tohoto roku uskutečnili čeští investoři celkem 194 transakcí, což představuje 98% nárůst.
Nejatraktivnějšími obory v ČR z pohledu počtu transakcí byly IT, nemovitosti a služby. Sektor IT dominoval i v regionu střední a jihovýchodní Evropy, následován výrobou a službami.
Vývoj transakčního trhu v regionu střední a jihovýchodní Evropy byl přitom podstatně méně dynamický. Počet realizovaných transakcí se zvýšil o 1,2 %.
„Česká republika se pohybuje zcela mimo evropský nebo světový trend trhu fúzí a akvizic, a důvody je proto třeba hledat mimo ně," uvedl Petr Kříž, výkonný ředitel společnosti EY pro fúze a akvizice v České republice. "K ukončení intervencí ČNB na devizovém trhu může dojít rychle a nečekaně, a čeští i zahraniční investoři tak aktuálně velmi stojí o umístění svých prostředků do korunových aktiv, tedy i českých firem,“ říká také.
Prim v českých transakcích hrají domácí
Nejvýznamnější podíl na objemu českých transakcí měly již tradičně investice domácích investorů v rámci ČR, následovány investicemi směřujícími do tuzemska ze zahraničí. V investiční aktivitě směrem do ciziny byli čeští investoři, v porovnání s investory z ostatních zemí regionu, druzí s 14 transakcemi. Předstihli je pouze turečtí investoři s 23 transakcemi v zahraničí, Poláci skončili se 13 transakcemi na třetím místě.
Nejaktivnějším investorem byla skupina Czechoslovak Group, která uskutečnila pět transakcí. Získala například firmy Avia a Prim. Druhým nejaktivnějším hráčem byla čínská skupina CEFC se čtyřmi transakcemi. Pokračovala tak v investiční aktivitě z loňského roku. Kapitálově mimo jiné vstoupila i do jedné z největších česko-slovenských investičních společností J&T Finance Group.
Prvnímu pololetí vévodila koupě Invie
Největší transakcí pololetí v tuzemsku byla se zveřejněnou hodnotou koupě cestovní on-line kanceláře Invia společností Rockaway Capital za zhruba 85 milionů dolarů. I v této transakci bude figurovat čínská CEFC. Oznámila totiž, že v její druhé fázi plánuje od skupiny Rockaway koupit 50 až 90 procent akcií Invie.
„Žádná z českých transakcí se zveřejněnou hodnotou se ovšem nedostala do desítky největších transakcí v regionu," upozornil podle agentury ČTK senior manažer EY pro fúze a akvizice Štěpán Flieger. Nicméně se v ČR podle něj uskutečnily transakce, které by se do regionální desítky dostaly. Firmy si ovšem nepřály zveřejnit objem transakce.
Žebříček Top 10 největších transakcí v prvním pololetí 2016 v ČR:

Zdroj: EY, ČTK