Ekonomická expanze americké ekonomiky začala v roce 2009, nyní tedy trvá již hodně dlouho a blíží se její konec. Alespoň to tvrdí řada lidí v médiích. A dodávají, že příští americký prezident se bude muset vypořádat s recesí. Podobné prognózy mohou být samozřejmě správné, protože ekonomika čelí řadě hrozeb. Samotný fakt, že současná expanze už trvá déle než sedm let, ale o pravděpodobnosti recese neříká nic.
O ekonomické expanzi se často uvažuje jako o něčem, co stárne a nakonec zemře. Podle této logiky je to stejné, jako když s naším přibývajícím věkem roste pravděpodobnost naší smrti. Pokud je někomu 95 let, má před sebou zřejmě méně let života než ten, komu je teprve 60 let. Glenn D. Rudebusch z Federal Reserve Bank of San Francisco ovšem tvrdí, že podobné přirovnání není namístě. Analyzoval totiž vývoj po druhé světové válce a ten něco podobného vůbec nenaznačuje.
Ekonomické expanze tedy neumírají na svůj vysoký věk. Něco je musí zabít. Může to být špatně nastavená politika centrální banky, prasknutí finanční bubliny nebo šok ze zahraničí. Samotný věk ale problémem není. K podobnému závěru dojdeme při pohledu na vývoj v jiných zemích. Ten ukáže řadu období, kdy ekonomika rostla mnohem déle než nyní v USA. Jak ukazuje následující graf, bylo tomu tak například v Nizozemí v letech 1982–2008, během současné expanze australské ekonomiky či v Kanadě mezi lety 1961–1992:

Zdroj: Longview Economics; National Bureau of Economic Research
Bude tedy příští americký prezident čelit recesi? Je to dost dobře možné, protože Fed může udělat chybu při nastavení jeho monetární politiky, nebo se může objevit nová krize doma či v zahraničí. A je také pravdou, že americká ekonomika je nyní zranitelnější než dříve, protože roste pomaleji než během předchozích expanzí a Fed už nemá ani zdaleka takový prostor pro případnou stimulaci. Jde ale o jiné argumenty než o tvrzení, že déle trvající expanze automaticky znamená vyšší pravděpodobnost recese.
Autorem je Neil Irwin.
Zdroj: New York Times