Pokud bych vkládal své úspory do cenných papírů, pak do akcií dlouhodobě etablovaných firem se stabilizovanou dividendou, říká v exkluzívním rozhovoru pro Patria.cz předseda TOP09 Miroslav Kalousek. Neutěšený stav veřejných rozpočtů v České republice je podle něj jedním z největších rizik, která mohou ohrozit českou ekonomiku. Česká republika by se podle něj měla zaměřit na investice do zvyšování přidané hodnoty a to především podporou vzdělání, vědy, výzkumu a inovací. Jak se dívá na Trumpa, daně či intervence ČNB?
Patria Online: Jak se podle Vás promění globální makroekonomické prostředí po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem?
Fluktuace na finančních trzích jako první reakce na zvolení budou krátkodobé. Horší dopady na reálnou ekonomiku, americkou, evropskou i tu světovou, by bylo zavádění ochranářských opatření a omezování mezinárodního obchodu. Doufám, že předvolební sliby Donalda Trumpa týkající se této oblasti zůstanou nesplněny.
Patria Online: Má ekonomika velikosti České republiky i s ohledem na výše uvedené usilovat o instalaci nějakého efektivního daňového systému?
Ano.
Patria Online: Jak by takový systém měl podle Vás vůbec vypadat?
Složená daňová kvóta by se měla pohybovat na úrovni cca 30 % HDP, což je cca o 3 - 4 procentní body nižší než dnes. Prostor ke snížení je především v oblasti zdanění pracovní aktivity. Měl by se zjednodušit a zrušit by se měly nesystémové daňové výjimky typu zvýhodnění stravenek.
Patria Online: Jak by podle Vás měla fungovat daňová správa v ČR?
Pod vedením současného ministra dochází nejen ke zvyšování administrativní zátěže podnikatelů a zaměstnavatelů, ale také bobtnání státu, včetně finanční správy. Přitom současná vláda zrušila mnou prosazený a již schválený a legislativně platný koncept Jednoho inkasního místa, který by administrativní zátěž snížil na straně podnikatelů i státu. Lidé by nemuseli obíhat několik institucí, snížil by se počet formulářů, podání i plateb, sjednotila by se kontrola. Tento koncept hodlám prosazovat i nadále.
Patria Online: Naplní se podle Vás prognózy České národní banky ohledně zastavení intervencí vůči české koruně?
Nemám důvod zpochybňovat názor nejvyšší domácí autority v oblasti měnové politiky.
Patria Online: Co byste si nyní koupil jako investici: akcie nebo dluhopisy?
V současnosti bych byl zdrženlivý. Např. české státní dluhopisy jsou dlouhodobě nízkorizikové, ale kdo by se spokojil s negativním výnosem? Pokud bych už vkládal své úspory do cenných papírů, pak do akcií dlouhodobě etablovaných firem se stabilizovanou dividendou.

Zdroj: TOP 09
Patria Online: Co považujete za největší rizika, která mohou ohrozit příznivé makroekonomické výhledy pro českou ekonomiku?
Když pominu externí faktory, je to neutěšený stav veřejných rozpočtů, byť opticky v tuto chvíli vypadají dobře, což je mimo jiné i výsledkem úsporných opatření Nečasova kabinetu. Je velmi nebezpečné, že díky současné rozhazovačné vládě je zvyšování výdajů nastaveno na výrazný hospodářský růst, který však nebude trvat nekonečně dlouho. V případě recese se dostaneme do velmi obtížné situace a bude muset přijít zase nějaký neoblíbený Kalousek, který bude nucen nepopulárně šetřit. Ale to vládní politiky nezajímá, oni si chtějí koupit voliče co nejrychleji.
Patria Online: Domníváte se, že má dnešní česká pravice pro voliče atraktivní a srozumitelné cíle a plány, kvůli kterým ji chtějí volit?
Má, já osobně se snažím cíle TOP 09 srozumitelně vysvětlovat. Např. se jedná o zabránění plíživého omezování svobody a stále větší zasahování státu do všech oblastí lidského života. To považujeme za velké nebezpečí. Chceme také bránit útokům na demokratické hodnoty a hájit prozápadní orientaci naší země. Nyní chystáme programový dokument Vize 2030, kde chceme přesáhnout jedno volební období a nabídnout voličům dlouhodobou perspektivu.
Patria Online: Jak byste napravil dlouhodobé nastavení politiky/legislativy, které nenutí firmy chodit si pro peníze pro rozvoj vlastního byznysu na burzu, ale do bank?
Domnívám se, že hlavním faktorem budou spíše nízké úrokové sazby z bankovních úvěrů. Akcionáři přece jen tlačí na slušný dividendový výnos. Jako poslanec však rád podpořím každý návrh, který odstraní zbytečné byrokratické překážky pro primární emise akcií na burze.
Patria Online: Měla by ČR ještě více podporovat investice? Na co by se měly soustředit?
Dlouhodobě kritizuji současnou vládu, že oproti dobám pravicových vlád výrazně snížila investiční výdaje a dodatečné příjmy z hospodářského růstu pouze projídá. To považuji za velmi nezodpovědné. Přitom zástupci sociální demokracie i hnutí ANO kritizovali Nečasovu vládu, že šetří na investicích, a tím podrývá hospodářský růst. Naopak, tehdejší vláda dokázala udržovat poměrně vysoké výdaje na investice i v době recese. A zaměřit bychom se měli na zvyšování přidané hodnoty v české ekonomice. Toho nelze docílit jinak než investicemi do vzdělání, vědy, výzkumu a inovací.
Patria Online: Proč se podle Vás nedaří v České republice zavést v sociální oblasti model, který by reflektoval nejen politické záměry, ale hlavně ekonomické a demografické tendence, kterými země prochází?
Protože většina politické reprezentace myslí jen krátkodobě a nechce přijímat nepopulární opatření. Myslím, že jsem dokázal, že k této většině nepatřím. Nebál jsem se prosazovat nepopulární opatření, krátkodobě nepříjemné, ale dlouhodobě potřebné. Bez větší spoluúčasti obyvatel, bez vyšších úspor, nelze zajistit důstojné zajištění ve stáří.