V "souboji" mezi uhlím a solárem by už brzy mohlo být jasněji. Elektřina vyrobená ze slunce je již nyní v některých částech světa levnější než elektřina vyrobená spalováním uhlí. A co víc – podle agentury Bloomberg se dá čekat, že během příštího necelého desetiletí se slunce zřejmě stane nejlevnějším zdrojem pro výrobu elektřiny na téměř celém světě.
Slunce bude levnější zdroj elektřiny než uhlí
Agentura Bloomberg konstatovala, že v loňském roce země od Chile po Spojené arabské emiráty zaznamenaly rekordy díky dohodám na výrobu elektřiny ze slunce za méně než tři centy za kilowatthodinu. To je polovina průměru globálních nákladů na elektřinu z uhlí. Saúdská Arábie, Jordánsko a Mexiko podle Bloombergu plánují na letošní rok aukce a tendry, jejichž cílem je ceny elektřiny dále snížit.
Cena elektřiny ze slunce může během desetiletí klesnout pod cenu elektřiny z uhlí
(Srovnání nákladů na MWh elektřiny vyrobenou z různých zdrojů)

Zdroj: Bloomberg
Od roku 2009 ceny solární elektřiny klesly o 62 procent. Náklady se snížily v každé části dodavatelského řetězce. To rovněž pomohlo snížit rizikové přirážky u bankovních úvěrů a zvýšit výrobní kapacity na rekordní úrovně. Do roku 2025 by podle Bloomberg New Energy Finance mělo být celosvětově v průměru levnější používat slunce než uhlí.
„Jsou to čísla, která zcela mění hru a stávají se normální na stále více trzích," citovala vyjádření Adnana Amina, ředitele Mezinárodní agentury pro obnovitelnou energii, agentura Bloomberg. Podle něj se s každým zdvojnásobením kapacity sníží cena o 20 procent. Pro posílení solárního byznysu je důležitá také lepší technologie, od použití diamantové pily, která účinněji řeže desky, po lepší solární články, které poskytují větší elektrický výboj ze stejného množství slunce. Odvětví také využívá úspor z rozsahu a výrobní zkušenosti za více než desetiletí rozkvětu solární energie.
Cena elektřiny ze slunce klesá po světě různě
Rychlost, jakou ceny sluneční energie klesnou pod cenu energie z uhlí, se v jednotlivých zemích liší. V zemích, které dovážejí uhlí nebo vybírají daň od znečišťovatelů za emise oxidů uhlíku, jako jsou evropské země či Brazílie, by sluneční energie mohla být levnější na počátku roku 2020 nebo dokonce dříve. Zemím s velkými domácími rezervami uhlí, jako jsou Indie a Čína, to bude zřejmě trvat déle.
New Energy Finance očekává, že v Číně klesnou ceny elektřiny ze slunce pod ceny elektřiny z uhlí v roce 2030. Čína je přitom již nyní zemí s největší instalovanou kapacitou solárních elektráren na světě a vláda se snaží snížit emise oxidů uhlíku a zvýšit spotřebu tzv. čisté energie. Nicméně jsou zde problémy s krácením dodávek, zvláště v částech země s vyšší délkou slunečního svitu, kde kvůli zahlcení rozvodných sítí jsou některé solární elektrárny nucené přerušovat dodávky.
(Zdroj: Bloomberg, Bloomberg New Energy Finance, ČTK)