Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě

Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě

02.01.2017 19:51

Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybné vlně prezidentského optimismu a hlasů volajících po větší skepsi je zatím dost málo (i pokud k nim započítám ten můj nevýznamný). Velmi rozdílná očekávání naopak můžeme u významných investorů a ekonomických myslitelů nalézt u rozvíjejících se trhů (EM).

Jeden extrém se kloní k názoru, že EM ještě nemají ani zdaleka všechny cyklické a strukturální problémy za sebou a k tomu na ně bude stále více doléhat zvedání sazeb v USA. Druhý extrém samozřejmě tvrdí, že EM jsou nyní na počátku dlouhodobějšího obratu k lepšímu a dodávají, že na nákup EM aktiv není ještě ani zdaleka pozdě (např. Pimco).

Jakousi střední cestou jde Commerzbank, která sice investorům radí EM akcie podvážit, ale nedomnívá se, že by se tento region pohyboval směrem do ekonomického úpadku. V následujícím grafu je vyznačeno historické a projektované tempo růstu EM (černě) a vyspělých ekonomik (DM, žlutě). Šedými sloupci je pak vyznačen růstový diferenciál. Je zřejmé, že do přelomu tisíciletí byl cyklus EM a DM relativně podobný, poté se ale obě skupiny odtrhly a zatímco pro EM začalo období slávy, DM začaly mít s růstem trendové problémy:

Soustružník

Na vrcholu (relativní) slávy se EM pohybovaly před finanční krizí, poté se začal růstový diferenciál postupně snižovat. Čím dál více se hovořilo zejména o hlubších problémech zemí BRIC, k tomu se přidal negativní tlak ze strany slabších cen komodit, naopak americká ekonomika si začala vést relativně dobře.

Pokud bychom ovšem věřili projekcím Commerzbank, dojdeme k závěru, že konec této fáze byl dosažen někdy v minulém roce a nyní zase začnou mít navrch EM. Jinak řečeno, neustálé přelévání pozitivního sentimentu mezi EM a DM by podle grafu nyní mělo hrát do karet těm prvním. Podobně argumentuje zmíněné Pimco a nabízí se otázka, proč Commerzbank i přes výše uvedené projekce radí EM akcie sice mírně, ale přece jen podvážit.

Důvodů je několik: Onen EM růstový optimismus je dán zejména silnějšími cenami komodit (tudíž ne významným zlepšením dlouhodobého/strukturálního výhledu). K tomu bude na aktiva na EM doléhat růst sazeb v USA, silnější dolar a politická nejistota související do značné míry s mnoha neznámými u politiky nového amerického prezidenta. Commerzbank pak doporučuje EM jen mírně podvážit a tudíž podle ní EM akcie stále nabídnou zajímavou návratnost, jen bude nižší, než návratnosti na DM.

Pokud bych pak předpokládal, že z DM rychle vyvane optimismus Trumponomie, může se stát, že EM budou náhle nabízet více. Nebo může spolu s vyvanutím DM optimismu na EM dopadnout ruka prezidenta, který dělá USA „great again“ a mizerně na tom budou obě skupiny aktiv (pro detaily viz i mé předchozí příspěvky). Z čehož opět plyne jen to, že rok 2017 bude pravděpodobně hodně zajímavý, plný známých i neznámých neznámých. K tomu tu je jakýsi nový a možná nejnebezpečnější poddruh černých labutí: Jsou černé a sedí v Bílém domě. Jsou nevypočitatelné a EM nemají moc rády. 

 

Čtěte více:

Do ruda rozžhavený sektor a  poslední z průmyslové trojky
22.12.2016 19:36
MSC Industrial Direct je posledním z tipů investora Lee Samahy na tři...
Býčí trh neumírá, ale bývá utracen. Jak tomu bude v roce 2017?
23.12.2016 19:09
Průměrný věk růstové fáze globálních ekonomických cyklů od roku 1950 ...
Atraktivní i zrádní dividendoví aristokraté
27.12.2016 18:19
Samotný název „dividendový aristokrat“, kterým se pyšní společnosti dl...
Malinká firma, 60% rally a stále vysoký dividendový výnos
29.12.2016 19:38
V pokrizových letech byly akcie menších společností často hodně v kurz...
Se šampaňským na trzích letos radši hodně opatrně…
01.01.2017 18:43
V pokrizových letech bylo hodně jednoduché nechat se strhnout do řad ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y