Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zatracovaný sektor a dvě akcie s mimořádně vysokým dividendovým výnosem

Zatracovaný sektor a dvě akcie s mimořádně vysokým dividendovým výnosem

04.01.2017 19:52

Na samém konci minulého roku jsme se zde věnovali akciím průmyslových společností v USA a mimo jiné jsme mohli směle konstatovat, že jde o do ruda rozžhavený sektor, kterému investoři v minulém roce hodně věřili. Projevilo se to jak na cenách, tak na valuacích, které jsou nyní značně našponované. Včera jsem zde nakousl téma farmaceutických akcií, čímž jsme se v určitém smyslu posunuli do druhého extrému.

Odvětví zdravotní péče totiž žádným oblíbencem investorů v minulém roce nebylo. PE sektoru se pohybuje kolem hodnoty 14 a na ní se dostalo po poklesu z hodnoty 18 na přelomu let 2014/2015. PEG (poměr PE a očekávaného růstu zisků) je na hodnotě 1,3, které bylo naposledy dosaženo v letech 2010, 2011. Tehdy ovšem na cestě směrem nahoru, nyní i toto valuační měřítko klesá. V takto zkoušeném odvětví rostou i dividendové výnosy a právě ty jsou nosným tématem předchozího a dnešního příspěvku.

Dividendový Pfizer

Vedle GSK, které jsme se věnovali minule, nabízí mezi farmaceutickými společnostmi výjimečně vysoký výnos i gigant Pfizer. Jak jsme viděli v předchozím příspěvku, ani v jeho případě nejde zrovna o oblíbence investorů - roční návratnost akcie je cca na nule. A nevím, zda držitele akcií Pfizeru potěší, že řada farmaceutických firem si vede ještě hůře:

Pfizer
Zdroj: Financial Times

Pfizer čelí tomu, čemu se říká patentový útes. Tedy řadě končících patentů, které otevírají prostor konkurenci a následně zhoršují výsledky firmy. Podle investora George Budwella by ale podobně jako u GSK měl i zde přicházet zlom. Ten by měl stát zejména na 86 klinických studiích a 8 lécích v registrační fázi jejich životního cyklu. Investor tvrdí, že firma by měla těžit i z toho, že se začala intenzivně věnovat imunoonkologii, která by měla dobře doplňovat již existující portfolio léků na rakovinu.

Pohled na konsenzus týkající se dalšího vývoje zisků na akcii (první z následujících grafů) a tržeb (druhý graf) ukazuje podobný příběh, jaký jsme viděli minule u GSK. Rozdíl je sice v tom, že Pfizer neprošel v minulých letech takovým zhoršením hospodaření, ovšem pro rok 2016 a 2017 se i u něj čeká znatelné zlepšení tržeb a zisků:


Soustružník
Zdroj: Financial Times

Tok hotovosti Pfizeru je z mého pohledu trochu složitější než u GSK, protože provozní cash flow v posledních dvou letech zhruba pokrylo investice do provozu a pokud přidáme akvizice, byla firma hluboko v červených číslech. To jí ale neodradilo od výplaty masivních dividend a od odkupů akcií. Což by při tržních tlacích, kterým odvětví čelí, znělo téměř jako horor korporátních financí. Ovšem vše se v dobré obrací díky tomu, že firma má obrovskou zásobu hotovosti. Litovat tak můžeme jen toho, že tato hotovost nejde do výzkumu a vývoje, či jiných investic (což ale může být dáno prostě tím, že tyto příležitosti nejsou).

Valuace tohoto sektoru i jednotlivých akcií ukazuje, že zde investoři optimismem zatím stále spíše šetří. Buď jsou tedy naděje na popsané obraty přehnané, nebo jsme v té nejlepší fázi pro vstup na rozjíždějící se vlak. Bude rok 2017 pro farmaceutické společnosti rokem obratu?

 

Čtěte více:

Investiční portfolio pro příští rok: vábení zlata a akcií
19.12.2016 19:48
Globální ekonomika by se příští rok měla těšit z reflace, která by zas...
Tři průmyslové akcie pro příští rok
20.12.2016 19:13
Před více než rokem jsem tu hovořil o akciích společnosti Ingersoll-Ra...
Proč nyní tak velké nadšení z průmyslových akcií?
21.12.2016 19:13
Akcie společnosti United Technologies si v letošním roce prochází podo...
Malinká firma, 60% rally a stále vysoký dividendový výnos
29.12.2016 19:38
V pokrizových letech byly akcie menších společností často hodně v kurz...
Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě
02.01.2017 19:51
Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybn...
Výjimečné „zdravotnické“ dividendy
03.01.2017 19:04
Investor George Budwell se domnívá, že akcie GlaxoSmithKline a Pfizer...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m