Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co v letošním roce zařadit na investiční radar

Co v letošním roce zařadit na investiční radar

06.01.2017 19:34

Namísto přimknutí se k nějakým projekcím, jako by byly vytesány do kamene, je vždy lepší počítat s několika různými scénáři. Natixis v jedné ze svých posledních analýz přišel s výčtem několika hlavních faktorů, které budou rozhodovat, jakou cestou se v letošním roce ekonomika a trhy vydají.

Jde o cenu ropy, americkou daňovou politiku, inflaci a monetární politiku v USA, italskou ekonomiku a banky, vývoj japonské monetární politiky a kurzu jenu a odliv kapitálu z Číny a vývoj kurzu renminbi. V podstatě všem těmto tématům jsem se zde v průběhu minulých týdnů nějaký čas věnoval, ale podívejme se, jaký je pohled kolegů z Natixis a co se k němu dá dodat.

Ropa, monetární politika a odtržení cyklů

U cen ropy se banka zaměřuje na jejich vliv na inflaci v USA a eurozóně, Odhaduje, že pokud budou ceny ropy mírně růst tak, jak se nyní obecně předpokládá, v USA bude na nějakou dobu překročen inflační cíl Fedu, v eurozóně ale k jeho dosažení nedojde. Pokud by ceny ropy stagnovaly, či dokonce opět klesaly, Fed bude moci zbrzdit svou normalizaci sazeb. Pokud naopak porostou rychleji, poroste tlak na ECB, aby svou politiku utáhla rychleji, než nyní zamýšlí. Klíčovým faktorem bude přirozeně ochota dodržovat nově dohodnuté těžební limity u zemí OPEC a jejich nových spojenců.

K tomu bych rád dodal, že v posledních letech došlo k významnému prohození polarit vlivu cen ropy na americkou ekonomiku. Díky těžbě z břidlic se totiž USA staly zemí, kterým růst cen ropy v čistém vyjádření propívá (pokles škodí) a to samé snad ještě více platí o americkém akciovém trhu. USA se tak dostaly do opačné pozice, než v jaké se nachází Evropa. Můžeme tak dokonce spekulovat o tom, nakolik se rozbije dlouholetá vazba mezi cykly obou ekonomik, kdy USA s určitým zpožděním táhly Evropu svým směrem. Podobné úvahy jsou relevantní u akciových trhů.

Daňová bonanza

Trhy předpokládají, že nová americká vláda sníží daně z korporátních zisků z 35 % na 15 %. To by podle odhadů mělo zvýšit čisté zisky firem o 15 %. K tomu by měly být firmy motivovány k repatriaci zisků generovaných v zahraničí. Domů by tak mohly stáhnout až 1,2 bilionů dolarů, což by se pravděpodobně projevilo růstem dividend a odkupů.

Dodávám, že pokud skutečně proběhne snížení daňových sazeb, pozitivní dopad na hodnotu společností bude jednoznačný. Pokud si investoři nebudou dělat hlavu s tím, jak se to projeví ve fiskální oblasti a makroekonomické stabilitě, projeví se to růstem cen akcií. Respektive už se to projevilo a hovořit bychom tak měli jen o tom, co už je a ještě není v cenách akcií odraženo. Co se týče rozdělování hromady hotovosti, kterou mají korporace ve svých rozvahách, je to trochu složitější. Dopad oné repatriace by totiž měl být patrný pouze v případě, kdy v sobě ceny akcií dříve odrážely skepsi vůči tomu, že tato hotovost bude vrácena akcionářům. A i zde se v tuto chvíli hraje už jen o tom, co vše je a ještě není v cenách akcií odraženo. Jinak řečeno, zda trh může být ještě pozitivně překvapen, či zda jej mohou čekat spíše negativní překvapení. Obávám se, že správně je kvůli prvotní vlně optimismu spíše „b“.

Fed

Samostatnou kapitolu si bezesporu zaslouží americký Fed a jeho politika. Natixis se domnívá, že kvůli cenám ropy a rostoucím mzdovým nákladům dojde v USA ke znatelnému zvýšení inflace. Dluhopisové trhy ovšem podle banky zatím počítají pouze s omezeným růstem výnosů vládních dluhopisů a růst inflace by tak pro ně mohl být nepříjemným překvapením.

Následující graf ukazuje vývoj výnosů desetiletých vládních dluhopisů a vedle toho i očekávaných výnosů za jeden a dva roky. Podle obrázku by se výnosy desetiletých obligací měly za dva roky stále pohybovat pod 3 %. Inflační překvapení by samozřejmě mohlo tato očekávání výrazně posunout a ceny obligací by korigovaly (výnosy rostly). My se ale asi hlavně ptáme, jak by reagovaly akcie?

Soustružník

V pokrizových letech panoval na trzích poměrně pevný a logický vzorec chování: Lepší ekonomický výhled přinášel pokles cen dluhopisů/růst jejich výnosů a růst cen akcií. Horší výhled naopak zvedal poptávku po dluhopisech a jejich ceny. Jejich výnosy tak klesaly a to samé činily ceny akcií. V duchu této logiky by tak výše zmíněné inflační překvapení a následný růst výnosů obligací měl doprovázet růst cen akcií.

Tento mechanismus ale evidentně nemůže být univerzální. Musí existovat hranice, u které už další růst inflace (růst výnosů obligací) akciím neprospívá, ale škodí (z 20 % inflace se akcie asi radovat nebudou). Ze studií, které jsem četl, se zdá, že toto hraniční pásmo výnosů desetiletých vládních dluhopisů je někde mezi 3 – 4 %. To znamená, že bychom se do něj v relativně dohledné době začali pomalu, ale jistě posouvat. A akcie by mohly začít přehodnocovat, z čeho se vlastně mají radovat.

Za zdůraznění pak stojí, že hovoříme o růstu výnosů dluhopisů daném jen a pouze změnami inflačních očekávání a růstem rizikových prémií. Trhy se sice zatím v podstatě vůbec nezaobírají možností, že by nová americká vláda dokázala poškodit důvěryhodnost amerického dluhu. To je ale u prezidenta, který otevřeně hovořil o výhodách nesplácení dluhů, přece jen trochu s podivem. Pokud by trhy svůj postoj přehodnotily, začala by růst riziková prémie US obligací a takový růst by se na akciích projevil bezesporu negativně od samého počátku. Doufejme ovšem, že jde jen o finance fiction. Zbylým třem faktorům se budeme věnovat příště.

 


Čtěte více:

Malinká firma, 60% rally a stále vysoký dividendový výnos
29.12.2016 19:38
V pokrizových letech byly akcie menších společností často hodně v kurz...
Se šampaňským na trzích letos radši hodně opatrně…
01.01.2017 18:43
V pokrizových letech bylo hodně jednoduché nechat se strhnout do řad ...
Rozvíjející se trhy a černé labutě v Bílém domě
02.01.2017 19:51
Vyspělé trhy a zejména ty americké se stále nechávají vést na pochybn...
Výjimečné „zdravotnické“ dividendy
03.01.2017 19:04
Investor George Budwell se domnívá, že akcie GlaxoSmithKline a Pfizer...
Zatracovaný sektor a dvě akcie s mimořádně vysokým dividendovým výnosem
04.01.2017 19:52
Na samém konci minulého roku jsme se zde věnovali akciím průmyslových...
Jaké akcie by dnes kupoval legendární Benjamin Graham?
05.01.2017 20:16
Warren Buffett je prý druhým nejbohatším člověkem na Zemi, před ním ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
7:30Saab AB (06/25 Q2)
7:30Skanska AB (06/25 Q2)
7:45Boliden AB (06/25 Q2)
8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
13:00American Express Co (06/25 Q2)
13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university