Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přiznejme si konečně, že Friedman se mýlil

Přiznejme si konečně, že Friedman se mýlil

24.01.2017 7:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Pokud se mýlíte, prostě se mýlíte a nezáleží na tom, jak proslavenou osobností jste. Albert Einstein se mýlil ohledně kvantové mechaniky, Linus Pauling ohledně struktury DNA. A Milton Friedman se mýlil ve své teorii dlouhodobého příjmu. V prvních dvou případech vědci svou chybu rychle pochopili. Ekonomové se realitě stále úporně brání. 

Friedmanova teorie tvrdí, že naše spotřeba není výrazněji ovlivněna tím, jaký je nyní náš příjem. Namísto toho zvažujeme zejména to, kolik si budeme vydělávat po celý náš život. Pokud například náhle ztratíme zaměstnání, na nákupy si půjčíme, protože náš dlouhodobý výhled to výrazně neovlivní. Jestliže dostaneme nějaký jednorázový příjem, neutratíme ho a naopak jej dáme do banky. Jinak řečeno, svou spotřebu změníme pouze v případě, kdy se změní výhled týkající se našich dlouhodobých příjmů. Pokud by tato teorie byla správná, neměli bychom toho moc očekávat od fiskální stimulace, protože ta by vedla jen k přechodnému zvýšení příjmů. 

Ekonomické modely jsou dnes velmi složité, stále se ale často opírají o popsané Friedmanovy myšlenky. Například můj profesor ekonomie jim věřil jako nezpochybnitelné pravdě. To ale bohužel může mít vážné dopady. Fakta totiž například ukazují, že pokud lidé dostanou nějaký nečekaný příjem, obvykle jej okamžitě utratí. Když naopak chceme krátkodobý výpadek příjmů překlenout úvěrem, narážíme na to, že často nejsme schopni půjčku získat. Někteří ekonomové to považují za pouhý detail, který na Friedmanově teorii mnoho nemění. Nicméně nová studie od Petera Ganonga a Pascala Noela ukazuje, že chování spotřebitelů je na krátkodobém uvažování skutečně založeno mnohem více, než počítají naše ekonomické modely. 

Zmínění ekonomové analyzovali pohyby na účtech lidí, kteří dostávali podporu v nezaměstnanosti (data byla samozřejmě anonymní). Cílem bylo zjistit, jak se mění výdaje spotřebitelů, když začali podporu dostávat a když ji ztratili. První zjištění moc překvapivé není: Když přijdeme o práci, začneme utrácet méně. To je v souladu s tím, že přístup k půjčkám není tak hladký, jak se někdy předpokládá. Během pobírání podpory v nezaměstnanosti pak dochází k dalšímu poklesu výdajů, ale ani to není nijak zvlášť překvapivé. Překvapení však přichází ve chvíli, kdy lidé podporu ztratí. Pak totiž dochází k dalšímu prudkému poklesu výdajů, který je vyšší než ten, který nastává, když lidé přijdou o zaměstnání. 

Takové chování lze s pomocí běžně používaných teorií vysvětlit jen těžko. Lidé totiž od počátku přesně vědí, kdy podpora v nezaměstnanosti končí. Je tedy záhadou, proč od počátku nesníží své výdaje více a namísto toho nezvýší své úspory. Z nějakého důvodu je naše chování založeno velmi krátkodobě – svou spotřebu omezíme, až když peníze skutečně přestanou chodit. To znamená, že Friedmanova teorie nepotřebuje mírné úpravy, ale totální rekonstrukci. I proto, že značně podceňuje potenciál fiskální stimulace a dalších politik, které zvyšují naše krátkodobé příjmy. 

Autor: ekonom Noah Smith

(Zdroj: Bloomberg)


Čtěte více:

Víra v reflaci je stejně pochybná jako víra v populisty
06.01.2017 14:33
Na konci každého roku se objevuje řada úvah o tom, jak bude vypadat bu...
Jak si vybírá své lidi Warren Buffett
12.01.2017 20:08
Warren Buffett je jedním z nejúspěšnějších investorů všech dob, je vý...
Šest nejvýznamnějších investičních otázek roku 2017
11.01.2017 6:51
Jen málo stratégů na počátku minulého roku čekalo, že rok 2016 skončí...
Těžaři ropy a plynu letos po dvou letech zvýší investice
11.01.2017 11:27
Těžaři ropy a zemního plynu ve světě po dvou letech škrtů letos mírně...
Na čem ztratil George Soros téměř miliardu dolarů?
13.01.2017 6:44
Miliardář George Soros nad výsledkem amerických prezidentských voleb z...

Váš názor
 • A z jaké doby Friedman vycházel
  24.01.2017 16:33

  nevím, ale napadá mě jenom poválečná růst, což musel být pořádný hukot, a o nezaměstnanosti asi nebyla ani řeč ?, pokud dostal Nobelovu cenu 1976, jistě ještě 70% lidí nedělalo práci, o které zbylých 30% netuší co má za význam jako dnes, stát (EU) vlastně drží zaměstnanost úředníky jinak by nemohl pokračovat technický pokrok, a odebere jim 65% platu zpět, aby měl na zdravotnictví a sociální služby, do toho DPH, a doublování daní náklady na války, a z nich krize, musí lidi taky nějak zaplatit, ten přijde o vše či 1/2 investic v akciích a fondech, ten o práci, manželku, pak zbývá jen rozjet tiskárny, dle modelu financování z toho co má nějakou cenu, to se zatím zastaví ve státní zastavárně, jinak nezbude nic než hlad a chaos
  rob
  • Re: A z jaké doby Friedman vycházel
   24.01.2017 17:01

   Ve vyspělých zemích asi 3% populace užíví ten zbytek dalších 25% je schopen vyrobit veškeré spotřebované hmotné statky. Co má asi tak dělat těch zbývajících 70% než učit, léčit, chránit, starat se, bavit a celé to řídit. Jestli jestli je z toho zbytku třetina parazitů systém nijak neohrožuje.
   ..
 • Tož normálka
  24.01.2017 11:43

  Miliarda lidí miliarda modelů. Pak možná napasují nějaký na někoho. Lidi se chovají úplně normálně a odpovídá to situaci. Klesne jim příjem , omezí výdaje , klesne jim ještě víc nebo nemají žádný omezí výdaje ještě víc. Když by je omezily od začátku na tu nejnižší možnou částku tak by museli vědět že se dostanou až do té třetí fáze bez příjmu. A reálně co by tím získali ? Že by existovali s úsporami o nějaký čas déle. O kolik? Stačilo by to? Nikdo neví . Takže stejně by se dostali do stavu bez úspor. O týden později. A stejně tak když by nešetřili tak protože očekávají že se příjmy opět brzy zvýší. Teoretik svůj postoj postavil na tom že když budou šetřit od začátku tak v třetí fázi bez peněz budou mít víc úspor a pak se jejich situace zlepší. Lidi že se jejích situace zlepší dřív než to dospěje do třetí fáze be podpory. Ani jeden přístup nezaručuje že díky tomu se zvýší příjem než dojdou úspory. Takže je to jedno.
  Ford
 • On ten Friedman
  24.01.2017 11:31

  v podstatě ignoroval chování téměř všeho živého na zemi, které je velmi oportunistické zejména v případech, kdy je potravinový řetězec váže na jiné živé bytosti (asi s výjimkou parazitů). Výjimkou je chování živých tvorů, kteří jsou nuceni tvořit zásoby na horší časy, což platí i pro tu část lidstva, kterou k tomu vychovalo střídání ročních období. To se zřejmě cikáni ve své pravlasti nenaučili a jejich většina se proto stále chová jako paraziti. Ale i u té uvědomělejší části lidstva je období, v němž se chová racionálněji nepřekročí roční horizont.
  lime
  • Re: On ten Friedman
   29.01.2017 13:27

   Dobře jste popsal chování jedince jako aktéra na trhu. V dnešním prostředí záporných a nulových sazeb úroků u úspor se mohou aktéři trhu chovat rozdílně než v dobách, kdy bylo nemyslitelné zavedení těchto opatření bank a vznikl Friedmanův model. Souhlasím, že lidé se chovají racionálně než předpokládají různé ekonomické modely. Neuznávám moc ty teorie, které se snaží popsat chování lidí jako opic, které se budou chovat v situaci vždy nějak předvídatelně a pak je ovládat. Lidský mozek je schopen vždy najít nové řešení, když se dostane do svízelné situace a dékáže tak člověk sáhnout do běhu událostí a ovlivnit další děj věcí. Typicky fenomém černých labutí je toho důkazem. Všichni plánovači ekonomiky by se měli mít na pozoru, když se drží striktně jen svých modelů. Modely by se měli časem evaluovat a podrobovat zkoušce platnosti. Lidé ztrácí potřebu spořit a spíše si mají tendenci půjčovat než, aby odložili úspory a získali vyšší hodnotu v budoucnu. Dá to totiž práci a vyžaduje to patřičné znalosti investovat do aktiv, která se zhodnocují. Nestačí jen uložit peníze do banky do finančních produktů, k němuž byli lidé vedeni dříve. Umělé navyšování vládních vydajů přes fiskální stimuly je další model, který by měl být podroben kritickému zkoumání dnes více než předtím.
   hofa
 • on v tom bohuzel neni Friedman sam
  24.01.2017 8:39

  Podobne modely selhavaji ve srovnani realitou dlouhodobe. Problem je nejen s hypotezami, ktere ovlivnil ideologicky bias jako v pripade zminenem, ae take v predpokladech - viz pujcovani si v bance, kdyz nemate prijem, ale take na vyssim levelu - racionalita spotrebitelu, efektivnost trhu, informacni rovnovaha. Vsechno z toho sice muze v nekterych meznich pripadech fungovat, ale rozhodne to neplati tak plosne, aby se nektera z teorii dala povazovat za vseobecne platnou. Když v akvariu chovam zelvu spolu s gupkami, neznamena to, ze bez mého zasahu a mimo mnou nastavenych podmínek budou spoluzit podobne mirumilovne.
  mirek
  • Re: on v tom bohuzel neni Friedman sam
   24.01.2017 9:43

   Friedman se asi nikdy nesetkal s Cikány. Jakmile dostanou podporu ještě ten den ji probendí. Dnes je dnes a zítra? To slovo Cikán nezná. (Samozřejmě trochu nadsázka) A ostatní lidi jsou taky tak trochu Cikáni. Znají sice slovíčko zítra, ale každému to říká něco trochu jiného. A platí to i jinde nejen ve financích. Přiznejme si kolik z nás dělá nutné věci na tu nejposlednější poslední chvíli, i když racionální by bylo udělat to dříve.
   trumf
Aktuální komentáře
17.06.2024
17:56Dvě odmítané kategorie akcií, ale jejich výjimečný průnik?
17:08Pondělí přináší nejasný směr akciím a ztráty dluhopisům  
16:13Hlavní ekonom ECB mírní obavy z dopadů výprodeje na finančních trzích ve Francii
15:58Přijde účet americkým firmám za masívní zpětné odkupy a zkusí je zarazit daně?
14:55Dočká se nositelná elektronika mnohonásobné výdrže baterií? TDK jako dodavatel Applu hlásí průlom
13:52Čína vyšetřuje dovoz vepřového z EU, může jít o odvetu za cla na elektromobily
13:01Týdenní výhled: Americký maloobchod má vylepšit bilanci 2Q. Pro Evropu jsou nadějí data, problémem politika  
11:59Úvodní růst evropských akcií vyprchává, zatímco koruna si polepšila  
11:16Nemilovaná rally: Proč je pro tolik investorů těžké svézt se na vlně nových maxim
11:153M FUND MSI SICAV a.s: Výplata úrokového výnosu
10:57Čínská automobilka Leapmotor zahájila výrobu elektromobilů v Polsku
10:14Ceny v průmyslu a stavebnictví v květnu dál rostly, v zemědělství opět klesly
9:59FT: Globální zbrojovky nabírají nejvíce lidí od konce studené války
9:21Studie: Spojené státy jsou v rozvoji vyspělé jaderné energetiky 15 let za Čínou
9:06Rozbřesk: Proč Euro 2024 německé ekonomice nepomůže?
8:42Politická nejistota v Evropě pokračuje, Fed si může vzít více času na sledování dat a futures jsou v zeleném  
6:13Technická analýza: Uber prolomil důležité linie a těží z vysoké poptávky  
16.06.2024
13:47Výletní plavby levnější než dovolená v hotelu. Porostou akcie jejich provozovatelů?  
8:02Víkendář: Přišel vlastně Apple s něčím převratným?
15.06.2024
15:33Bloomberg: Slabé prodeje elektromobilů stáčí svět dál od čisté nuly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Lennar Corp (05/24 Q2, Aft-mkt)
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index