Rok 2016 byl plný velkých ekonomických i politických změn, které ovlivnily také finanční trhy. Stejně tomu bylo i u doplňkového penzijního spoření a jeho účastnických fondů, které investují do dluhopisů, depozit či akcií. Nejlépe si v minulém roce vedl ČSOB dynamický účastnický fond, který dosáhl na zhodnocení 5,36 %. Z dlouhodobého hlediska se zhodnocují všechny čtyři účastnické fondy, které ČSOB Penzijní společnost nabízí.
Rok 2016 se nesl ve znamení velké rozkolísanosti na finančních trzích. Ty se musely vypořádat s rozhodnutím britských voličů o vystoupení z EU, očekávaným zvyšováním sazeb v USA, se změnou prezidenta USA a v neposlední řadě s obavami ohledně síly ekonomického růstu. Ačkoliv šlo o výrazné nejistoty, akciové trhy nakonec profitovaly z pozitivního ekonomického vývoje a globálního růstu ekonomik, zatímco dluhopisové trhy zaznamenaly slabou výkonnost.
„I rok 2016 potvrdil, že penzijní spoření dává smysl a plní svou funkci zajištění na budoucnost. Vývoj jednotlivých fondů se liší v závislosti na charakteru daného fondu. U dynamických fondů je vždy potřeba počítat s vyšší kolísavostí, ale zároveň s možností zajímavého zhodnocení v dlouhodobém období, zatímco u konzervativních fondů zpravidla není zhodnocení tak vysoké,“ říká Marie Zemanová, generální ředitelka ČSOB Penzijní společnosti.
Penzijní spoření od ČSOB nabízí od roku 2013 čtyři účastnické fondy, mezi kterými mohou klienti volit. ČSOB dynamický fond si vede velmi dobře a je jedním z nejvýnosnějších fondů na trhu. Od svého vzniku zhodnotil prostředky klientů o 17,92 %, zhodnocení za rok 2016 bylo ve výši 5,36 %. Daří se také ČSOB vyváženému fondu, který od svého vzniku zajistil zhodnocení ve výši 11,58 %, pro rok 2016 3,11 %.

V delším horizontu mají zajímavé zhodnocení i konzervativní fondy. ČSOB povinný konzervativní fond zakončil rok 2016 sice s nulovým zhodnocením, od počátku však vydělal 5,05 %. Unikátní nabídku na trhu tvoří ČSOB garantovaný fond, protože klienti tohoto fondu při splnění podmínek garance nemohou prodělat.