Marine Le Penová jako strašák, který zničí Francii tak, jak ji dnes známe. Le Penová jako strašák, který sešle trhy na minima. Jak blízko či daleko je ale Le Penová k vítězství ve francouzské prezidentské volbě a pokud vůbec, pro které trhy je nebezpečná?
Le Penová, Fillon a teď Macron
Před měsíci až týdny byla Marine Le Penová považována černého koně a možnou vítězku francouzských prezidentských voleb. Před několika týdny až dny to byl François Fillon. Teď je to Emmanuel Macron. První kolo voleb se koná už 23. dubna.
Do tohoto data mohou být průzkumy a hlavně realita oproti nim opět jinak. Jak vypadají šance v tuto chvíli?
Macronovi přisuzují vítězství dva čerstvé průzkumy. Podle Cevipof Le Penová vyhraje první kolo, ve druhém 7. května ji ale suverénně porazí právě Macron. Harris pak tvrdí, že Macron vyhraje už první kolo poměrem 26 ku 25 procentům před Le Penovou. Pokud by přeci jen došlo na druhé, šance vidí na 65 procent hlasů pro Macrona.
Dopad na americké akcie?
Dopadu především na americké akcie se obávají stratégové americké banky . Analytici různých domů předpovídají v letošním roce zvýšení sazeb Fedem dvakrát až čtyřikrát. Podle to bude nejvýše dvakrát a jedním z důvodů budou právě francouzské prezidentské volby.
„Cokoli, co může zasáhnout akciový trh a francouzské volby k tomu patří, odradí Fed o četnějšího zvýšení sazeb,“ říká za Samantha Azzarelo, která má na starosti globální strategii investic. „Trh má tunelové vidění. Většinu zisků hnalo téma reflace a sázky na oživení globálního růstu. Jenže ochlazením mohou být průtahy v (Trumpových) reformách s daňovou reformou až v roce 2018 a otřesením Francie,“ cituje analýzu server CNBC.
Francouzské akcie jsou nejbezpečnější?
A Evropa? Francouzské akcie, ke kterým je pod tlakem politiky přistupováno opatrně, mohou být paradoxně tou „bezpečnou“ sázkou. Argumenty pro tuto úvahu? Zpevnění francouzského indexu CAC ne více než benchmarku Stoxx Europe 600. Pohled na vývoj indexu od Trumpova zvolení. Jen v ojedinělém případě klesl o více jak procento. U indexů v Německu, Velké Británii, Itálii, Španělsku byly pohyby směrem dolů divočejší a četnější. Pohyb nahoru? Je podporován velkými bankami jakožto odvětvím, které samo v evropském měřítku je aktuální sázkou, citovanou mnoha analytiky. Je podporován také průmyslem nebo akciemi firem, které produkují luxusní zboží.
Celkově se francouzský CAC index pohybuje u 14násobku odhadovaných letošních zisků firem v něm. U evropského benchmarku Stoxx 600 je to 15násobek, tedy i zde je „klid“.
Globální akciová rally nechala Francii pozadu a teď si jí investoři začínají všímat. Nejen v rovině prostoru k ziskům, ale také v rovině ony mírnější volatility, která v souvislosti francouzské prezidentské volby opravdu nebude k zahození. O tu letos nouze nebude.