Aktualizováno Ekonomika eurozóny pokračovala i na začátku roku 2017 ve svižném růstu. HDP odpovídá našim odhadům a mezikvartálně poskočila ekonomika eurozóny o 0,5 %. Předstihové ukazatele přitom ukazují, že by slušný růst měl nehledě na řadu politických rizik pokračovat i v dalším průběhu roku. Za celý rok 2017 počítáme s růstem 1,7 %.
Nemáme sice k dispozici detailní strukturu HDP, zdá se ale, že ekonomika eurozóny čerpá i nadále sílu ze zlepšující se situace na trhu práce. Ten by měl pomáhat zejména spotřebě domácností a částečně také investicím. Předpokládáme také, že ekonomika eurozóny poroste vesměs napříč celým svým územím, i když budou i nadále přetrvávat poměrně velké rozdíly v tempech růstu. Zatím dostupná čísla ukázala, že nejistota před prezidentskými volbami lehce snížila již tak pomalé tempo růstu francouzsské ekonomiky (na 0,8% meziročně) - podobným tempem pravděpodobně rostla na začátku roku i Itálie. Naopak španělská ekonomika zrychlila svůj růst na 3% a lehce šlápla na plyn pravděpodobně i německá ekonomika.

Pro ECB dnešní čísla nejsou podobně jako pro nás žádným velkým překvapením. Dále počítáme s tím, že evropští centrální bankéři začnou opatrně ustupovat z extrémně holubičí rétoriky až v červnu. V září by pak mohli ubrat nohu z plynu a představit úspornější QE (40 miliard eur/měsíc) a jeho lehké natažení do roku 2018. Není vyloučené, že časem také vypadne z komunikace závazek neměnit sazby ještě dlouho po ukončení QE. To by se euru mělo líbit, ale na výraznější zisky si možná ještě bude muset počkat. Prorazit psychologickou úroveň 1,10 EUR/USD pravděpodobně nebude vůbec jednoduché.