Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mohou odbory pomoci snížit příjmovou nerovnost?

Mohou odbory pomoci snížit příjmovou nerovnost?

21.06.2017 15:45
Autor: Petr Zelenka, Patria Online

Po celém světě narůstá příjmová i majetková nerovnost. Největší pesimisté hovoří o konci střední třídy, neúnosné zadluženosti domácností a zadělávání na nepokoje v budoucnu. Nebylo tomu tak však vždycky. Ve Spojených státech v padesátých let, když byla nerovnost na novodobých minimech, k tomu částečně pomohly odborové organizace, domnívá se dvojice amerických ekonomů.

Že nerovnost v minulosti i klesala ukazují například data, o které se opírá francouzský popularizátor této problematiky Thomas Piketty. Zatímco před druhou světovou válkou byla příjmová nerovnost (vyjádřená velikostí podílu z celkových národních příjmů, které připadají desetině obyvatelstva s nejvyššími příjmy) v USA celkem vysoká, v letech padesátých až sedmdesátých byla na minimech. Na nejvyšší předválečné úrovně (45 procent veškerého příjmu připadalo na nejbohatší desetinu) se dostala až v období „konce historie“ někdy před rokem 2000.

Příjmová nerovnost v USA a v Evropě
f1
Zdroj: Science

Podle nového výzkumu se o snížení nerovnosti v poválečném období mohlo postarat i větší rozšíření odborových organizací v USA. Zatímco průzkumy ukazují, že na konci 20. století dokázaly odbory snížit nerovnost, případ poválečných USA je jiný kvůli nedostatku dat. Jak autoři studie poznamenávají, v padesátých letech byly dokonce rozšířené i úplně opačné názory – tedy že rozšíření odborových organizací naopak nerovnost zvýší, neboť dojde k diskriminaci pracovníků, kteří členy žádného odboru nejsou.

Ekonomové použili data z průzkumu z roku 1951, který měl původně sloužit ke studiu pracovní mobility. Data ukázala, že v roce 1951 tvořili členy odborů zejména pracovníci s nižším vzděláním a z chudšího prostředí, což se dalo usoudit ze zaměstnání otce. Medián výdělku odborářů byl lehce vyšší, nicméně nejvyšší oproti ostatním ho měli zejména pracovníci s nejnižšími příjmy – to znamená afroameričané a lidé s nižším vzděláním. Tím, že odbory snížily rozdíl mezi mzdově nejhůře hodnocenými pracovníky a těmi lépe hodnocenými, tak v tomto období přispěly ke snížení celkové nerovnosti.

Nerovnost se však podařilo udržet na minimech jen jedné generaci. Už v sedmdesátých letech začala v USA stoupat, společně se snižováním členství pracovníků v odborových organizacích. Jestliže se má proti současné narůstající nerovnosti něco učinit, bylo by užitečné zaměřit se i na studium institucí jako jsou právě odbory, píší autoři studie. I tak by však zřejmě byly praktiky z padesátých let těžko aplikovatelné na současnou realitu – odborům se dařilo nejvíce ve výrobních podnicích, zatímco dnes je většina pracovních míst na Západě v sektoru služeb.

 
 

Čtěte více:

Na kolik si v USA přijdou ilegální imigranti? Na tolik, že se jim „legalizace“ skoro nevyplatí
01.04.2017 18:16
Ilegální pracovníci si přijdou na méně, než ostatní. Pokud však vezmem...
Project Syndicate: Nebezpečnost nerovnosti?
30.04.2017 14:11
Globální nerovnost je dnes na úrovni naposledy zaznamenané koncem deva...
Jak globalizace přispívá k nerovnosti: mzdy a bonusy „korporátních superstars“
16.05.2017 17:12
Odměny vrcholového managementu odráží úspěchy společností na zahraničn...
Brzdí zatajování mezd ekonomiku?
06.06.2017 18:15
Společnosti by neměly před zaměstnanci tajit, kdo má jakou mzdu. Alesp...

Váš názor
 • Jistě mohou
  21.06.2017 19:24

  Když odevzdají zlaté hodinky,zlaté prsteny,drahá auta,sníží si životní standardy a nadměrně vysoké platy.
  gn
 • Jsem šokován!
  21.06.2017 17:41

  Čím víc státních regulací a přerozdělování tím větší nerovnost. Tak to vypadá že nejlepším zdrojem bohatnutí je velký opatrující sociální stát. Lidem se seberou peníze a ve státním si je už rozeberou kluci co spolu mluví. Na nějaké pěkné EKO projekty. Nebo 50 -70 letech každý trochu snaživý měl stejnou šanci si vydělat. Pak přišli aktivisti a začalo to jít do ....
  Ford
 • Odbory nejsou globální
  21.06.2017 16:01

  Výrazné změny v organizaci produkce přinesly růst její mobility s operativní distribucí k výhodným zdrojům. Odbory zůstaly ve svém vlivu omezeny na komunikaci s národním establishmentem. Schopnost ovlivnit příjmovou nebo sociální rovnost členů je tím omezená.
  Rudolf Strýc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů