Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak poznat, která banka padne a která ne

Jak poznat, která banka padne a která ne

03.09.2017 12:21
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina odborníků, kteří dumají nad pomocí poskytovanou bankám, se shodne na jednom. Nejefektivnějším způsobem, jak se vyhnout kolapsu, je navyšování kapitálu bank a zmenšování jejich rozvah. Nová studie z Bank of Italy a University of Chicago, o které píše Leonid Bershidsky ve svém sloupku pro Bloomberg, ale ukazuje, že banky, které se úspěšně zotavily z krize, mají společnou jednu hlavní věc: nehází dobré peníze za těmi špatnými a nekompromisně odmítají poskytovat další půjčky nejrizikovějším klientům. Špatně si vedou naopak ty banky, které se snaží zvýšit svou ziskovost rizikovějšími půjčkami. Jinak řečeno, občasné ztráty nejsou problémem. Tím se stává až snaha pokrýt tyto ztráty ještě větším riskováním.

Zmíněná studie je založená na analýze 110 italských bank, které od devadesátých let prošly prudkým poklesem ziskovosti. Cílem bylo sledovat jejich hospodaření během celého ekonomického cyklu. A ukázalo se, že klíčovým faktorem je právě přístup k rizikovým klientům. Úspěšnější banky snižovaly objem rizikových úvěrů v průměru o 13 % ročně, zatímco ty neúspěšné o pouhá 4 % ročně. 

Rizikovost klientů byla posuzována na základě jejich platební disciplíny i vývoje marží a ziskovosti. Neziskové firmy, které nejsou schopny splácet staré úvěry, mají přitom často největší hlad po úvěrech nových, protože se snaží ze všech sil zachránit. Banky tak čelí tlaku sebedestrukční spirály, které podléhají zejména ty, které nejsou primárně zaměřené na své finanční výsledky. 

Ukazuje to příklad španělských cajas, německých landensbank či italských regionálních bank. Ty mají často mnohaleté vztahy se svými klienty a existují mezi nimi pevné emocionální vztahy. Bankéři pak mají větší sklony přehlížet známky finančních problémů klienta a jsou ochotnější poskytovat mu pomoc i v případě, že jde o snahu marnou. Nemusí tak jít ani o to, že by se banky snažily zvýšit svou ziskovost podstupováním vyššího rizika. 

Problémy s rozpoznáním finančních problémů bank mají dnes i regulátoři. Příliš často se zaměřují pouze na jejich výši kapitálu, protože sledovat a analyzovat finanční zdraví klientů bank je mnohem náročnější. Zmíněná studie ale tvrdí, že vhodnější může být sledování ochoty bank půjčovat i rizikovým klientům. Možná, že bychom tím chtěli od regulátorů příliš, ale je jisté, že současný přístup je příliš mechanický a pravidla jsou příliš obecná. Možná, že regulaci by prospěl individuálnější postup, který by zabránil tomu, abychom museli vydávat velké peníze na záchranu některých finančních institucí.

 

Čtěte více:

Velký bankovní experiment
16.08.2017 19:11
Uchopit fundament bank je složité. Poslední finanční krize ukázala, že...
Může bankovní systém potopit Itálii, či dokonce Čínu?
18.08.2017 12:13
Itálie je slabým článkem evropských unií – té monetární i EU. Její vel...
Analytici Patria o Erste Bank: Směrem k slušným celoročním výsledkům
29.08.2017 12:50
První polovina letošního roku byla pro akciové trhy velice příznivá. H...
Ruská bankovní krize a její první velká oběť
31.08.2017 6:28
Bankovní krize v Rusku postupuje pomalu, to ale nebrání tomu, aby si n...
Analytici Patria o Monetě: Velmi slušnou dividendu lze udržet. Přinese zbytek roku překvapení?
30.08.2017 12:54
První polovina letošního roku byla pro akciové trhy velice příznivá. H...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y