Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čím více o tom přemýšlím, tím větší Tesla skeptik jsem

Čím více o tom přemýšlím, tím větší Tesla skeptik jsem

08.11.2017 15:37

Poslední čtvrtletní výsledky společnosti Tesla ve fundamentálně uvažujícím investorovi žádné velké nadšení nevzbudily. Jak jsme se mohli dočíst i na těchto stránkách, Tesla vykázala ve třetím čtvrtletí rekordní ztrátu 619,4 milionu amerických dolarů. Příčinou mají být vyšší výdaje na výrobu cenově dostupnějšího sedanu Model 3. U něj se ale nedaří splnit plánovanou produkci - ve třetím čtvrtletí firma vyrobila jen 222 těchto vozů místo plánovaných 1500 vozů. Vysoká valuace akcií Tesly tak může být pro nejednoho investora pokračující záhadou. Jenže tato firma od srpna skrývá ještě větší investiční hádanku.

Tesla je dál hluboko v mínusu i co se týče toku hotovosti – k třetímu čtvrtletí na provozu ztrácela asi 300 milionů dolarů, investice dosáhly asi 1,2 milionů dolarů. Stejně jako třeba Netflix se tu tedy stále hraje jen o investiční příběh/pohádku – o tom, zda se všechny tyto náklady a investice jednou zhodnotí v masivním a ziskovém (!) růstu. Důvodů pro optimismus i pesimismu zde najdeme řadu a v konečném důsledku vše nakonec skončí u víry. Někdy se říká, že ta hory přenáší, u akcií Tesly evidentně dokáže hodně:

001

Zdroj: Marketwatch

Jak jsem ale zmínil v úvodu, akcie této společnosti nejsou tou největší záhadou. Na tuto pozici by spíše měly kandidovat její dluhopisy. Důvod je prostý – u akcií si s povídkami o zářné budoucnosti, byť jakkoliv nepodpořenými současnými výsledky, lze vystačit hodně dlouho. Dluhopisy jsou ale mnohem méně povídkové, u nich už skutečně rozhoduje to, na co si lze sáhnout. Tedy hotovost. V následujícím grafu je vyznačen vývoj výnosů v srpnu vydaného dluhopisu Tesly splatného v roce 2025 (relativně k výnosům dluhopisů s ratingem jednoho B).

001 

V srpnu byli investoři tuto obligaci ochotni kupovat za cenu, která jim zajistila výnos o 60 – 70 bazických bodů nižší, než u obligací s ratingem B. Podobně tomu bylo v první polovině září, poté ale začaly trhy situaci přehodnocovat. Od té doby výnos obligací Tesly soustavně rostou a v posledních dnech už od nich investoři vyžadují vyšší výnos, než u zmíněné skupiny dluhopisů.

Na Bloomberg Gadfly Hitin Anand z CreditSights poukazuje na to, že výrobce kamionů Navistar International před několika dny vydal obligace s výnosem 6,625 % a přitom jde o společnost, která generuje pozitivní provozní tok hotovosti a snižuje své dluhy. Anand tvrdí, že neexistuje žádný důvod, proč by dluhopisy Tesly měly vynášet méně, než ty od Navistaru. Jinak řečeno, není žádný důvod, proč by investoři měli považovat dluhopisy výrobce náklaďáků za rizikovější, než neziskové a hotovost negenerující Tesly.

Mezi akciemi Tesla a jejími dluhopisy ale zřejmě existuje vztah. Dluhopisoví investoři mohou věřit, že kdyby firmě došla hotovost, vydá další akcie, a tudíž bude i na splátky dluhopisů. Kapitalizace Tesly je přitom stále nad kapitalizací Fordu a dalších významných automobilek, takže v tuto chvíli se podobné úvahy zdají být ospravedlnitelné. Jinak řečeno, povídkovost akcií navzdory tomu, co jsem tvrdil výše, v tomto případě přece jen dělá i z dluhopisů povídkovou investici. Jenže jde o klasickou dominovou situaci, kdy pád jednoho článku vyvolá kolaps všeho ostatního.

Já sám nějakému masivnímu úspěchu Tesly věřím stále méně. Hodně stručně shrnuto z následujících důvodů: Elektromobily jsou ve skutečnosti plynomobily, v daleko horším případě uhlomobily. A i kdyby došlo k prudkému „zeleně ospravedlnitelnému“ rozvoji elektromobility (pravděpodobně kvůli vládní politice), v odvětví bude nakonec panovat podobně ostrá konkurence, jako nyní u tradičních automobilek. Tesla má sice výhodu prvního na trhu, ovšem historie ukazuje, že toto prvenství v běhu na dlouhých tratích zase takovou hodnotu mít nemusí. Nakonec mohou vyhrát spíše ti, kteří mají „natrénováno“ a disponují „zdroji“. Ani jedno Tesla nemá – spolehlivost jejích vozů je prý mizerná a o zdrojích jsem hovořil výše.

 

Čtěte více:

Akciový návrh na revoluční zjednodušení daňového systému
08.11.2017 6:42
Politici často přemýšlejí nad tím, jak efektivně zdanit korporátní sek...
Nadvláda pěti technologických gigantů je hrozbou, ale má i velké výhody
07.11.2017 16:01
Apple, Amazon, Google, Facebook a Microsoft mají pod svou kontrolou ne...
Nejatraktivnější a nejzatracovanější odvětví na americkém trhu
07.11.2017 18:36
Minulý týden jsme zde věnovali čas kandidátovi na „nejhorší akcii na s...
Průzkum Ifo: Trump má negativní dopad na světovou ekonomiku
07.11.2017 12:58
Americký prezident Donald Trump má podle většiny ekonomických odborník...
Výhled OPEC: Souboj s břidlicemi vystřídá návrat globální hegemonie
07.11.2017 16:51
Ropa z amerických břidlic potáhne v nejbližších letech globální produk...

Váš názor
 • Pets com
  08.11.2017 21:35

  takový staronový případ jen několikrát větší pak že se historie neopakuje :o)
  Mike
 • E. Musk - snílek
  08.11.2017 16:17

  Teslu jsem začal pozorovat když jsem uviděl její vozy tehdy ještě dvoumístné v Paříži na veletrhu. Psal se rok 2008. Samozřejmě jsem si koupil akcie po prvním výstřelu z 80,- S/akci na 150,- S/akcii. Tehdy jsem ji koupil na 160,- abych jí prodal za 220,- S/akcie. Od té doby ji považuji za nadhodnocenou. Elon Musk je snílek, který chce vše dosáhnout, ale na to nemá. Je vizionář, který dokáže tu hloupější polovinu lidstva oblafnout. Takové jsem poznal již na vysoké škole. Jeden se po bankrotu málem oběsil a skončil na psychiatrii a druhý podniká ve slunečních elektrárnách a jednou je nahoře a podruhé dole. Kdo kecá do všeho a nic nedělá pořádně špatně skončí. A to prorokuji i E. Muskovi.
  realista - kapitalista
Aktuální komentáře
17.09.2019
17:44Investiční sázka na daňovou byrokracii s návratností 850 %
17:38Asijská divize AB InBev zamíří ve středu na burzu. Pivovar chce z IPO získat až 6,6 miliardy dolarů
17:08Ropa koriguje růst, euro se zvedá. Americký peněžní trh je před Fedem nervózní  
16:21Podzimní série webinářů startuje již příští týden!
16:09Kdy panikařit kvůli ropě?
14:45Apple v obřím daňovém sporu vzkazuje EU: Hrajeme podle pravidel
14:02Haniel má stále zájem prodat podíl v Metru Křetínskému
14:00Hypoteční banka, a.s. - Zveřejňuje pololetní zprávu Hypoteční banky 2019
12:10Shiller: Pozor na příběhy, které mohou poslat ekonomiku do recese
11:43Důvěra investorů v německou ekonomiku se v září zlepšila
10:57Tomáš Holub (ČNB): Bude pokračovat diskuze, zda sazby držet či zvýšit
10:50Koruně nepomohly zmínky o vyšších sazbách, hlavní trhy se konsolidují. Ze SA přijdou nové zprávy  
10:33Blog ČNB: Dilema současné měnové politiky ČNB
10:32E.ON smí koupit část innogy, pokud prodá její aktivity v ČR. Nový vlastník bude znám v příštím roce
9:28Rozbřesk: Nová pracovní místa v Evropě nepřibývají
9:15Trump: USA dosáhly s Japonskem dohody o clu a digitálním obchodě
8:57Evropské burzy zřejmě zahájí níže, útoky na ropná zařízení testují náladu na trzích  
8:37EK: USA zřejmě zavedou cla na zboží z EU kvůli sporu kolem letadel
8:29Vláda schválila vyšší dotace podporované energii
16.09.2019
22:01Wall Street: Ropný šok pomohl těžařům, aerolinky nepotěšil

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m