Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Akcie General Motors a Pandora i přes nepřízeň trhu posilují

Summary: Akcie General Motors a Pandora i přes nepřízeň trhu posilují

06.02.2018 17:22
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Dnešní várku výsledků společností General Motors, Pandora a BNP Paribas komentuje analytik Patria Finance Ján Hladký. 

USA:

General Motors
Dnešní den zakončíme uspokojivými výsledky americké automobilky General Motors. Tržby sice pokračují v klesajícím trendu (-14 % yoy), který pozorujeme již druhým kvartálem v řadě, nicméně jejich výsledná hodnota 37,7 mld. USD byla o 600 mil. USD vyšší, než čekal trh. Osekání nákladových položek mělo velice pozitivní dopad na provozní zisk, jenž se meziročně vyšplhal vzhůru o 20 % na 3,1 mld. USD (konsensus 2,6 mld. USD). Své udělal také březnový prodej dlouhodobě ztrátové evropské divize automobilce Peugeot. Provozní marže mezinárodní divize se rozšířila z 0,1 % před rokem na současných 7,3 %. Provozní marže společnosti jako takové ve výsledku zakotvila na 8,1 % (+150 bps yoy). Dopad na čistý zisk na akcii byl znatelný – skok nahoru o 30 % yoy na 1,65 USD, zanechávajíce tak za sebou konsensem předpokládaných 1,39 USD.

Společnost neposkytla oficiální úpravu na rok 2018 a bohužel tak ani neznáme odhadované dopady daňové reformy pro tento rok.

Akcie dnes navzdory mrzuté náladě na trhu posilují o 4,5 % 

EVROPA:

Pandora
Dánský výrobce bižuterie dnes ráno reportoval další rozpačitá čísla. Celkové tržby poskočily o 15 % yoy na 7,6 mld. DKK a tedy mírně nad konsensus. Ještě rychleji bohužel rostly provozní náklady (+22 % yoy), a to především kvůli nákladům na prodej a distribuci. Provozní marže se tak zúžila z 38,7 % na 37,1 %. Nutno říci, že výsledkům pomáhaly v tomto období i jednorázové položky. Po jejich odečtení se díváme na čistý zisk na akcii na úrovni 17,9 DKK (-3 % yoy), což je poměrně výrazně pod tržními predikcemi (19,4 DKK).

Jednotlivé provozní metriky skončily o něco lépe. Celkové like-for-like sales (tržby z prodejen otevřených déle než jeden rok) vyskočily o 15 % yoy. Pozitivní na tom je, že se tak dělo zásluhou problematického trhu USA (cca 30 % celkových tržeb). Díky zpuštění internetového prodeje tady narostly like-for-like sales o 27 % yoy. Management však upozorňuje, že budeme-li brát do úvahy jen kamenné obchody, tak bude vývoj like-for-like sales maloobchodu nadále negativní. Region Asie-Pacifik hnaly čínské prodeje (+62 % yoy), jež však byly opět doprovázeny prudkou expanzí nových prodejen (z 97 na nynějších 155).

Management představil také výhled na rok 2018. Očekávaný roční růst tržeb o 7 až 10 % by vykrystalizoval v tržby v intervalu 24,4 až 25,1 mld. DKK (konsensus 25,0 mld. DKK). Marže EBITDA mohla být také lepší. Odhadovaných cca 35 % je lehce pod predikcemi, a také o 230 bps níže, než byla v roce 2017.

Zakončeme však zprávu na veselejší notu. Management oznámil nový roční program zpětného odkupu akcií ve výši 4 mld. DKK. Spolu s nově navrženou 6měsíční dividendou 9 DKK na akcii, tak společnost vrátí akcionářům v příštím roce cca 6 mld. DKK. Při současné tržní ceně tato hodnota odpovídá téměř 10 % tržní kapitalizace.

Negativní sentiment trhu, jež pozorujeme posledních pár dnů, držel akcie pod hladinou po většinu dne. Nakonec se jim však podařilo odpor přerazit a končí s 2,5 % růstem.

BNP Paribas 
Francouzský bankovní dům dnes publikoval nepříliš přesvědčivé výsledky za předešlý kvartál. Tržby víceméně stagnovaly na úrovni předešlého roku (10,5 mld. EUR), s čímž počítal také trh. Provozní náklady přihodily meziročně 7 % a dostaly se na 7,6 mld. EUR a vytvořené rezervy cca 4 % yoy na 1 mld. EUR. Obě tyto položky jsou tedy o 0,2 mld. EUR vyšší, než s čím počítal trh. To má samozřejmé negativní dopad na čistý zisk po zdanění, jehož naštěstí zachránily nižší daňové náklady a nakonec tak zůstal meziročně beze změny na 1,4 mld. EUR.

Stejně jako u jejich konkurentů, i v případě BNP Paribas stojí za špatnými čísly propad investičních divizí. Slabá volatilita na trhu, nízké výnosy dluhopisů a vysoká srovnávací báze - po sečtení těchto efektů se nezdaněný zisk investiční divize meziročně propadá o 42 %. Příjem ze samotného FICC segmentu sklouzl o 29 % yoy a z obchodování na akciovém trhu stoupl o 8 % yoy. Nutno podotknout, že tato čísla jsou znatelně lepší, než u americké a evropské konkurence (agregované FICC v EUR: -32 % yoy, akcie -11 % yoy). Opačným směrem se vyvíjelo retailové bankovnictví – francouzská část +27 % yoy, zahraničí +30 % yoy a finanční služby +13 % yoy. Zejména zahraniční retailové bankovnictví skončilo výrazně nad konsensem trhu.

Kapitálová pozice banky vyjádřená ukazatelem CET 1 je stabilní na hodnotě 11,8 % (+0 bps qoq). Závěrem musíme podtrhnout na evropské poměry prvotřídní návratnost kapitálu (ROTE) na úrovni 10,5 % (-70 bps yoy).

Dnešní pokračující nevrlá nálada trhu posílá akcie banky dolů o 3,5 %.


Čtěte více:

Summary: Boeing prognózou na letošek nadchnul trhy
31.01.2018 18:09
Americký výrobce letadel Boeing svou prognózou na letošní rok investor...
Summary: Tech giganti nezklamali, ropný obr lehce překvapil
01.02.2018 17:45
Z bohaté snůšky firemních výsledků dnes analytika Patria Finance Jána ...
Summary: Amazon potěšil a Apple nezklamal, jen Alphabet neuspokojil
02.02.2018 18:02
Dnešní dění na akciových trzích rozvířila tři velká jména technologick...
Summary: Bristol-Myers i Ryanair očekávání naplnily, trh je přesto posílá do červeného
05.02.2018 17:25
Bristol-Myers Squibb Americká farmaceutická společnost zaměřující se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/20 Q2)
Sysco Corp (06/20 Q4, Bef-mkt)
Vestas Wind Systems A/S (06/20 Q2)
1:50JP - Obchodní bilance, mld. JPY
8:00UK - Míra nezaměstnanosti 3M
8:00UK -Změna zaměstnanosti
9:00HU - CPI, y/y
10:30Prudential PLC (06/20 Q2)
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - PPI bez energií a potravin, y/y