Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Může Čína nakonec prohrát ekonomický závod s Indií?

Může Čína nakonec prohrát ekonomický závod s Indií?

11.02.2018 15:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové banky Natixis poukazují na to, že indická populace se blíží velikosti populace čínské. Navíc se očekává, že někdy kolem roku 2022 se již dostane nad ni. A na rozdíl od čínské populace bude i nadále prudce růst. Je možné, že by se tato dynamika nakonec projevila i v tom, že indický produkt převýší ten čínský a Indie se stane nejvýznamnější ekonomikou světa?

První z následujících dvou grafů ukazuje historický a očekávaný vývoj populací obou zemí. Čína se již blíží svému vrcholu, zatímco u Indie se očekává další prudký růst. Z druhého grafu je ovšem zřejmé, že ekonomická aktivita obou zemí se k sobě nepřibližuje, naopak se stále prohlubuje mezera mezi čínským a indickým produktem:
0
Natixis tvrdí, že pokud má Indie těžit ze své demografické výhody a uzavírat ekonomickou mezeru, musí v první řadě zvýšit zaměstnanost – počet lidí v produktivním věku, kteří mají pracovní místo. Zaměstnanost je totiž v Indii mnohem nižší než v Číně a to samé platí o její produktivitě.

Indickou produktivitu táhne dolů nízká vzdělanost pracovní síly, nízké investice a výše produktivního kapitálu, který je navíc zastaralý. V Číně je navíc rozvinutější systém veřejné infrastruktury. Indie má tudíž řadu strukturálních handicapů, které doposud bránily snižování náskoku, který má Čína i přesto, že Indii hraje do karet demografický vývoj. A jak poukazuje Natixis, Indie má ještě jednu „kouli na noze“ své ekonomiky, a tou jsou opakující se krize.

Indie totiž trpí velmi nízkou mírou úspor, která se projevuje chronickými vnějšími deficity. Její ekonomika tak závisí na toku zahraničního kapitálu, který ovšem může být značně vrtkavý, a pokud do země přestane proudit, povede to k prudkému oslabení kurzu domácí měny. Pokud má tedy Indie dohánět Čínu i na poli ekonomické výkonnosti, musí vedle zvýšení zaměstnanosti a produktivity zvýšit i míru svých úspor, a tím omezit závislost na vrtkavém toku zahraničního kapitálu.

Zdroj: Natixis

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Čína vloni ukázala svou sílu a svět se lekl
06.01.2018 8:09
Peking podle běžného mediálního obrázku minulý rok využil politiky Don...
Pimco: Čína zpomalí více, než se čeká. Indie bude těžit ze současné bolesti
30.01.2018 7:53
Podle odhadů společnosti Pimco nateklo v roce 2017 do trhů rozvíjející...
Globální liberální řád se otřásá v základech. Nastane světový diktát Číny?
06.02.2018 6:23
Na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu proti sobě stanuly ales...
Výkladní skříň čínských značek
08.02.2018 6:27
Spotřebitelé přestávají nálepku „Made in China“ vnímat negativně, a do...

Váš názor
 • Povrchní
  12.02.2018 13:19

  text je značně povrchní. Číně sice rostou hard data kolem HDP, ale nevíme, do jaké míry je růst věrohodný a bude udržitelný i po vyčerpání extenzívních možností růstu. U Indie je nedostatečná míra úspor je povrchním projevem nefunkčního tržního prostředí. K fungující ekonomice přece nestačí velký počet obyvatel a velký objem kapitálu, ale také rámcové prostředí, které umožní jejich efektivní nasazení!!! Korupce, kastovnictví a nefunkční právní prostředí jistě nenahrávají živnostenstvu.
 •  
  12.02.2018 11:42

  Možné to je. Čína je kandidát na ekonomickou katastrofu. Dluh tam roste mnohem rychleji než HDP a tak to asi skončí jak v Japonsku v 90. letech. http://www.epshark.cz/clanek/249/cina-kandidat-na-ekonomickou-katastrofu
  Martin Rubáš
  •  
   12.02.2018 12:39

   Fandím Indiánům...
   •  
    12.02.2018 12:54

    Čína a Indie jsou hodně odlišný země, kdo v Indii byl, tak ví, že se to tam moc nehejbe, což je pro turisty fajn, ale pro ekonomiku moc ne. A když se podíváte na HDP obou zemí, tak je to čirá fantazie, že by Čínu dohonili. Ta je teď první na světě. To spíš Indie dohoní zadlužený USA.
    Ricochet
    •  
     14.02.2018 15:58

     Když srovnáváme, musíme brát v úvahu počet obyvatel a tím pádem HDP na hlavu. Tam stále Čína vychází hodně špatně. To je jedině správný ukazatel. Čína má ještě hodně co dohánět, jak co do kvantity, tak hlavně do kvality. Miliarda lidí tam otrocky maká na 350 milionů lidí na východním pobřeží. To nelze srovnávat
     Pavel
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  ČasUdálost
  Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo