Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Globální liberální řád se otřásá v základech. Nastane světový diktát Číny?

Globální liberální řád se otřásá v základech. Nastane světový diktát Číny?

6.2.2018 6:23
Autor: Gabriela Žáková, Patria Finance

Na letošním Světovém ekonomickém fóru v Davosu proti sobě stanuly alespoň tři verze budoucího světového řádu. Donald Trump velel k plnému stažení USA ze současného řádu. Číňané vidí nový globální ekonomický systém s centrem v Pekingu. A mezitím kanadský Justin Trudeau a francouzský Emmanuel Macron burcovali západní lídry, aby se více opřeli do současného liberálního uspořádání. Jak se na globální řád dívají Robert Muggah z Igarapé Institute a Yves Tiberghien z Institute of Asian Research při University of British Columbia?

Byla by chyba myslet si, že jde jen o prázdné řeči. Tato debata je zcela vážná. Její výsledek pravděpodobně určí budoucí celosvětovou stabilitu, bezpečnost a blahobyt. A pokud se lídři čelných zemí a mezinárodní organizace nedokážou dohodnout, čeká nás bouřlivá jízda. Spíš než se stáhnout je třeba přijít s novými myšlenkami, institucemi a konkrétními návrhy, jak blížící se bouři nasměrovat.

Žijeme v neobyčejné době. Globální liberální řád je v pokročilém stádiu rozpadu. Jak se mezinárodní systému pomalu přesouvá od unipolárního systému k multipolárnímu, je systém vystaven hluboké nestabilitě. Pokud se k situaci nebude přistupovat velmi pečlivě, je dost možné, že nás čeká skutečný kolaps. Otázkou je, zda jsou naši světoví lídři schopni plně pochopit, co se právě děje a vyvolat hromadnou akci k nastavení nových pravidel.

I když se všichni shodují na tom, že systém založený na pravidlech je nezbytný pro řízení bezpečnosti a obchodu, dochází k mocenským půtkám o to, kdo ta pravidla píše a vynucuje. Pozoruhodný nárůst Číny během minulých dvou dekád a relativní pokles USA značí, že budou lítat třísky. Nicméně západ si je jen matně vědom toho, co se děje. A pravděpodobnost toho, že se hrubě přepočítal, roste spolu s pravděpodobností devastujícího dopadu na globální ekonomiku.

Abychom pochopili tyto seismické posuny, měli bychom zohlednit následujících pět faktů:

1. Čína předbíhá USA v boji o ekonomické prvenství. Podle statistik Spectator Index bude 35 % světového růstu mezi lety 2017 a 2019 pocházet z Číny, 18 % z USA, 9 % z Indie a 8 % z Evropy. Do roku 2050 bude pravděpodobně prvních pět pozic největších globálních ekonomik obsazovat Čína, Indie, USA, Brazílie a Indonésie. Je západ alespoň vzdáleně připraven na takovýto svět?

2. Celosvětově vede Čína v urbanizaci a rozvoji infrastruktury. Její projekt nové hedvábné stezky za 900 miliard dolarů se ve svém už pátém roce může pyšnit novými silnicemi, dopravními cestami a projekty výstavby ve více jak 65 zemích. Hlavní myšlenkou je doslova přesíťování globálního obchodu z Číny skrze Asii, Střední Východ, Afriku a Evropu.

3. Čína je na cestě stát se globální zelenou energetikou. Podepsala Pařížskou dohodu o klimatu a naznačila, že se chce chopit vedení v úsilí snížit klimatické změny. Do roku 2025 by měla být většina nových aut v Číně plně elektrických. Dále Čína omezuje spotřebu uhlí a zavázala se omezit smog. To už se jí začíná dařit - vzduch v Pekingu je letošní zimu o 30 % čistší než loni.

4. Čína také určuje tempo digitální ekonomiky, včetně bezhotovostních plateb. Ve větších městech je až 90 % všech komerčních a maloobchodních transakcí v samoobsluhách a kavárnách provedeno skrze Alipay a Wechat. Nakupování přes internetovou společnost Alibaba je v současnosti nejrychlejší na světě, přičemž firma dokázala utržit i 25 miliard dolarů za den. To zastiňuje i výnosy z tzv. černého pátku a kyberpondělí v USA.

5. Čínské univerzity se umisťují na předních světových příčkách. Pekingská univerzita a Univerzita Čching-chua poskočily během pěti let z umístění hluboko pod top 200 až do top 30. A postupně je dohání dalších 40 univerzit, které by se mohly vyšplhat mezi elitu během příštích let. I když čínští studenti stále cestují za vzděláním do Severní Ameriky a západní Evropy, brzy již nebudou muset.

V této pro nás svízelné situaci je určitá ironie. Na jednu stranu zažívá svět nesrovnatelnou míru prosperity a propojení díky Amerikou podporovanému globálnímu liberálnímu řádu. Na stranu druhou jsou tyto pokroky spojené s čím dál větší komplexitou a systémovými riziky, které zvyšují náchylnost řádu k jeho kolapsu. Světové i národní instituce postupně přestávají otřesy tohoto systému zvládat.

Svět čelí hrozbám od klimatických změn až po masivní technologický pokrok a nutně potřebuje stabilní a schopné globální vedení řízení. A přesto roste odpor vůči liberálnímu řízení v důsledku rostoucích nerovností a frustrace z jeho selhání. Francis Fukuyama a Jan-Werner Müller vidí populismus a nárůst provinčního ekonomického nacionalismu jako jednu z největších hrozeb budoucí stability. Riziko chaotického kolapsu systému je reálnější než kdy dřív.

Pokud máme přežít globální geopolitickou přeměnu, musíme nejprve přijmout, že éra, kdy USA byly hegemonem, skončila. Místo toho se svět posouvá k novému multipolárnímu řádu s USA a Čínou v jeho středu.

Zdroj: WEForum

 

Čtěte více:

Banky přestaly vystrkovat růžky, globální finanční systém sílí
7.1.2018 12:28
Od poslední finanční krize uběhlo deset let a globální finanční systém...
Trump v jámě lvové: Kontroverzní prezident USA míří do Davosu
17.1.2018 18:10
Prezident USA Donald Trump je synonymem pro revoluci v americké politi...
Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství
22.1.2018 11:16
Čtyři pětiny bohatství, vytvořeného loni ve světě, skončily u jednoho ...
Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje
22.1.2018 17:38
Hrubý domácí produkt se často bere jako ukazatel výkonu domácí ekonomi...

Váš názor
 • Nastane světový diktát Číny?
  6.2.2018 9:55

  Proč to nenapsat otevřeně? Nastane světový diktát komunistů, to je zřejmé.
  Špaček
 • Celkem nic nového
  6.2.2018 9:49

  Celkem jsme se nedozvěděli nic nového. Že Čína "hmotově" roste, víme. Jaký efekt na charakter řádu bude mít Brazílie, Indonesie a Indie, je velko otázkou při pohledu na sociální uspořádání těchto zemí, ale alespoň ekonomicky mohou mít nějaké liberální prostředí. Co bychom měli my (myslím systémová opatření, ne že každý náš podnikatel musí usilovat o globální expanzi), jsme se nedozvěděli.
  • Re: Celkem nic nového
   6.2.2018 9:59

   Tys to nedočetl až k poslednímu odstavci? To je přece základ.
   Kalka.
Aktuální komentáře
23.2.2019
15:44Nvidia hraje na kartu diverzifikace
10:24Víkendář: Americko-evropská šaráda skončila, nikdo už se nepřetvařuje
22.2.2019
22:01Americké akcie uzavřely při lokálních maximech, Kraft Heinz -28 %
17:26Akcie posilují, investoři očekávají závěry jednání USA-Čína  
17:21Itálie zapomíná na jeden podstatný „detail“. A my často také
16:59Bulharskou mediální skupinu Nova získá místo PPF bulharská rodinná firma
16:29Jakub Lukáš: Akcie Orange jsou stále atraktivní (video)
15:54Technická analýza: Koruna nabrala sil, teď jí ale dochází dech
15:33Reuters: Francie a Německo se dohodly na návrhu rozpočtu eurozóny
14:26Lovec slonů Buffett čeká na pořádnou trofej
12:45Analytik Martin Cakl: Tuzemští operátoři jsou nadprůměrně ziskoví. Nemusí to ale být o datech
12:10Divize HP Enterprise nenacházejí pevnou půdu pod nohama (komentář analytika)  
11:44Podnikatelská nálada v Německu klesla nejníže za čtyři roky
11:27ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
11:20Perly týdne: S&P 500 o 11 % výš, Tesla s kvalitou dolů a u nás děti bez doktora
11:01Dropbox rok po svém IPO investory příliš nepřesvědčil
10:39Kraft Heinz (-25 %) vyšetřuje regulátor, akcie na rekordním minimu
9:25Ekonomickou situaci ČR hodnotí kladně nejvíce lidí za 20 let
9:14Rozbřesk: Italská vláda v recesi těžko splní rozpočtové cíle
9:01ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data