Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržní predátoři vydělávají více než kdy jindy, cítí to celá ekonomika

Tržní predátoři vydělávají více než kdy jindy, cítí to celá ekonomika

13.2.2018 17:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Když už i Goldman Sachs, který je ukázkou moci oligopolů, varuje před rostoucí mocí několika málo amerických firem, je jasné, že se něco děje. Jak na stránkách FTAlphaville poukazuje Alexandra Scaggs, stratégové banky tvrdí, že zatím se na utlumeném růstu mezd v americké ekonomice mnoho nemění a příčinou jsou podle nich do značné míry i korporátní superhvězdy. Důsledky to pak má pro celou ekonomiku i trhy.

První z následujících dvou grafů ukazuje dlouhodobě klesající podíl mezd na celkových příjmech v americké ekonomice. Ve druhém grafu nalezneme vývoj čistých ziskových marží společností obchodovaných na americkém trhu (vyjma utilit a finančního sektoru). Zatímco mzdy si ukrajují stále menší část z celkového koláče příjmů, marže firem postupně rostou. Podle stratégů banky je na vině i monopolizace ekonomiky.
01
Goldman Sachs netvrdí, že velké korporace platí svým lidem ve srovnání s jinými málo, ale neplatí tolik, co by s ohledem na své výsledky mohly. Superhvězdy sice disponují moderními technologiemi a produktivitou, která umožňuje vyplácet relativně atraktivní odměny, jenže lidé, kteří pro ně pracují, nemají často příliš mnoho alternativních možností, kde najít zaměstnání. To pak podle banky snižuje jejich vyjednávací pozici a schopnost podílet se plně na plodech své práce.

Goldman Sachs konkrétně tvrdí, že rostoucí koncentrace trhu mezi lety 2002–2012 měla na mzdy v americké ekonomice celkový negativní dopad ve výši 1,5 %. A banka poukazuje i na síly, které „z druhé strany“ zvedají zisky, a na jejich podíl na celkových příjmech. Odkazuje se na novou studii ekonomů Jana De Loeckera a Jana Eeckhouta, která potvrzuje známou teorii, že firmy s dominantní pozicí mohou nastavit prodejní ceny vysoko nad mezní náklady a tudíž realizovat vyšší zisky.

Jejich analýza konkrétně ukazuje, že v roce 2017 se ziskovost firemního sektoru nacházela o 67 % výše nad mezními náklady, zatímco v roce 1980 to bylo jen o 18 % výše. Goldman ve své úvaze dodává, že cyklické oživení ekonomiky by se mělo nakonec projevit vyšším tempem růstu mezd. Nicméně pokud bude trend koncentrace ekonomické moci pokračovat, tento růst by nemusel dosáhnout projektovaných 3 – 3,25 %.

Zdroj: FTAlphaville

 
 

Čtěte více:

Proč se honit za růstem, když nám stejně nic nepřináší?
7.12.2017 15:03
Produktivita je měřítkem efektivity ekonomiky a v některých vyspělých ...
Slabý růst mezd kalí dojem z rychlého růstu americké zaměstnanosti
8.12.2017 14:45
Vládní data z amerického trhu práce dopadla smíšeně, ale podle nás neg...
Jak přijímat novou éru automatizace
20.1.2018 13:45
Už od počátku 19. století, kdy textilní zaměstnanci ničili tkací stroj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)