Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Saúdská Arábie se topila ve „zlatu“, ale skončí jako Španělsko šestnáctého století

Víkendář: Saúdská Arábie se topila ve „zlatu“, ale skončí jako Španělsko šestnáctého století

07.04.2018 10:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomika Saúdské Arábie se kvůli vývoji na ropném trhu nachází v recesi, země je ve sporu téměř se všemi svými sousedy. Posílá vojenské jednotky do Bahrajnu, aby tam bojovaly s demokratickými protesty, financuje sunnitské teroristy v Sýrii a Iráku, vytváří blokádu Kataru a uvěznila libanonského premiéra. Korunní princ Muhammad bin Salmán se do země snaží přilákat investory, ale zároveň dal pozatýkat stovky princů a podnikatelů a podle některých zpráv se tím snaží obrat je o desítky milionů dolarů. Daniel Lazare na stránkách The Atlantic píše, že média jsou poněkud zmatena tím, co se v Saúdské Arábii vlastně děje a proč. Podle jeho názoru se ale jen opakuje historie a vysvětlení je poměrně jednoduché. 

„Pokud má někdo ponětí o historickém vývoji, musí mít pocit, že o tomhle již někdy slyšel. A je tomu skutečně tak. Španělsko bylo v šestnáctém století na vrcholu své moci a se současnou Saúdskou Arábií jej spojovala jedna významná věc – nerostné bohatství. V případě Španělska to nebyla ropa, ale zlato a stříbro z mexických a peruánských kolonií. To samé zlato ale nakonec udělalo ze Španělska chudáka, protože jej natlačilo do války a dluhů. Během tří až čtyř generací se z velmoci stal evropský chudák,“ tvrdí Lazare. 

Takzvané prokletí přírodních zdrojů se v minulosti netýkalo jen Španělska. Potýkalo se s ním například i Nizozemí, když v padesátých letech začalo těžit zemní plyn a následně došlo k útlumu jeho výrobního sektoru. Španělsko a Saúdská Arábie jsou ale možná tím nejlepším příkladem toho, jak může obrovské bohatství řešit krátkodobé problémy, ovšem v delším období převáží negativa. Lidé totiž získají dojem, že bohatství přichází bez práce a jejich země se stala vyvolenou. Pracovní morálka upadá, začne se žít na dluh, politika se dostává do extrémů. Proč plánovat, spořit a pracovat, když je všeho dost?

Příliv bohatství do Španělska umožnil jeho mladému králi podnikat jedno vojenské dobrodružství za druhým. V letech 1521 a 1526 válčil Karel V. s Francií o sever Itálie, v roce 1535 zaútočil na Tunisko, pak se opět vrátil k válce v Itálii a nakonec bojoval s německými protestanty. V polovině století hrozilo, že mu jeho aktivity zarazí finanční potíže, ale ty nakonec vyřešil mexický osadník Bartolomé de Medina, který přišel na levnější způsob těžby stříbra. Imperiální ambice opět roztáhly svá křídla a v osmdesátých letech šestnáctého století mělo Španělsko 40 000 vojáků, kteří se pokoušeli rozdrtit protestantské Nizozemí. K tomu disponovalo armádou o 130 lodích, kterou chtělo ztrestat protestantskou Anglii. Armádě sice dal za vyučenou Francis Drake, ale Španělsko se přesto ještě pustilo do další války s Francií. A poté již přišla finanční krize a bankroty let 1596, 1607, 1627 a 1647.

Příliv zlata do Španělska nakonec vyvolal prudkou inflaci a dotlačil zemi na okraj hladomoru. Oslabenou populaci začal na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století decimovat mor. Španělé ale nezareagovali tím, že by si vyhrnuli rukávy a dali se do práce. Prudce vzrostl počet loupeží, v zemi se značně rozšířila žebrota. V jedné knize z této doby se píše, že „každý chudák by radši zemřel hlady, než by se něčeho chopil“. Reformátor González de Cellorigo zase psal, že „na každého poctivě pracujícího muže připadne třicet parazitů“. Tento vývoj zanechal velký dojem i na Adamu Smithovi, který ve svém Bohatství národů píše jak o Španělsku, tak o Portugalsku. Podle něj šlo o země s vyspělým výrobním sektorem, které ale nakonec zničilo bohatství jejich kolonií. 

Lazare se domnívá, že současná Saúdská Arábie se nachází v hodně podobné situaci, jako bylo Španělsko, a trpí stejnou „nemocí“. Stříbro přitom nikdy netvořilo více než 29 % příjmů španělského státu, zatímco ropa tvoří asi 91 % příjmů saúdskoarabské vlády. I ta je přitom autokratická a země, které vládne, nemá formální ústavu a parlamentní instituce. Saúdové nakupují vojenská letadla a neustále přemýšlí o tom, koho by napadli (hlavně to nesmí být země, která je schopná odvetného útoku). Jak před časem psal WSJ, celá země je v podstatě takovou rodinnou korporací. Pokud si korunní princ chce koupit třeba jachtu za 500 milionů dolarů, nikomu jinému do toho nic není. 

Saúdská Arábie tak trpí podobným prokletím přírodních zdrojů, jakým trpělo Španělsko. Na to, aby se z něj vymanilo, potřebovala tato země několik století. Lazare se tudíž domnívá, že pokud doufáme v rychlé pozitivní změny v Saúdské Arábii, mýlíme se. A poukazuje v této souvislosti na slova jednoho z dubajských emírů – Rašída ibn Saída Al Maktúma, který jednou prohlásil: „Děd jezdil na velbloudu, otec jezdil na velbloudu, já řídím Mercedes, můj syn jezdí v Land Roveru a jeho syn v něm bude jezdit také. Ale jeho syn bude jezdit na velbloudu.“ 

Zdroj: The American Conservative


 

Čtěte více:

Tesla se na povrchu třpytí, ale pod ním už je to horší
05.04.2018 17:26
Akcie i dluhopisy společnosti Tesla si prošly znatelnou korekcí a pod...
Německá energetika je možná „největším globálním podvodem“
05.04.2018 13:33
Německo se už řadu let pokouší o přechod na zelené energie, ale Kalina...
Jedna z nejzářivějších akcií na trhu se možná stává kryptoměnovou pastí
05.04.2018 18:42
Před časem jsem tu psal, že kryptoměnová mánie se stane skutečně vážno...
Spící švédský důl ožívá v honbě za bateriemi do aut
06.04.2018 6:28
Světový závod ve vývoji baterií pro elektromobily zasahuje až do hlubo...
Trump chce uvalit clo na čínské zboží v hodnotě 100 miliard dolarů
06.04.2018 8:27
Americký prezident Donald Trump dnes požádal svého zástupce pro obchod...
Perly týdne: Rukojmí Trumpa a Facebooku, nové volby v ČR o krok blíž
06.04.2018 12:50
Trhy, ekonomika, politika – Boom pokračuje, hodnota dotáhne růst Glob...

Váš názor
 •  
  11.04.2018 9:29

  Tak už aby to bylo, ta země je pain in the ass.
  Ricochet
 • a není jediná
  09.04.2018 16:45

  Do něčeho podobného se dostává i Rusko...
  Niemetz
Aktuální komentáře
04.04.2020
15:22Alexander: Mají roušky smysl?
9:45Víkendář: Kdo by měl nyní pracovat a kdo ne
03.04.2020
22:25Závěr týdne v USA ve znamení dalších poklesů, Tesla +5,6 %
17:45Akcie ZOOM kvůli obavám z koronaviru vystřelily jako raketa. Má to ale háček
17:34Hodnota roušky na 7 600 korunách a nejlepší investice v historii lidstva
17:23Klidný závěr týdne se začíná trochu kazit. Data dnes byla "zajímavá"  
16:38Prodej aut v březnu klesl o 36 procent na 13.685 vozů
16:25Natixis: Přichází fragmentace globální ekonomiky i financí
15:06Vláda USA chce pomoct malým firmám úvěry za 350 miliard dolarů
14:57Propad americké zaměstnanosti - rekord odolal, ale pěkné číslo to není  
13:19Perly týdne: Google test na virus, horní hranice nezaměstnanosti a my rozděleni chalupařením
11:21Akcie středoevropských bank: Patria kvůli nejistotě mění doporučení  
11:20Morgan Stanley: Ekonomika USA letos klesne nejvíce od roku 1946
11:13Ropné nadšení opadlo. Zvládnou trhy další špatná data?  
10:29Podnikatelská aktivita v eurozóně je na minimu za dobu měření
9:46Tesla v prvním čtvrtletí zvýšila prodej o 40 procent
9:38ADB: Náklady pandemie mohou svět přijít až na 4,1 bilionu USD
9:18Rozbřesk: Cena ropy raketově vystřelila. Končí cenová válka?
8:50Evropské burzy mohou otevřít mírným poklesem, ropa ztrácí část zisků  
8:22Středoevropské měny by mohly mít nejhorší rány utržené koronavirem za sebou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data