Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Zahájí Trump i měnovou válku?

Project Syndicate: Zahájí Trump i měnovou válku?

09.04.2018 6:48

Trumpova administrativa v posledních týdnech představila řadu obchodních a investičních opatření, která si nepokrytě berou na mušku Čínu. Trump a jeho poradci Čínu zjevně považují za hlavního „ekonomického nepřítele“ Ameriky. Otázkou teď je, jestli navážou útokem i na jüan (oficiálním názvem žen-min-pi), čím dál populárnější čínskou měnu.

Zatím USA zavedly paušální dovozní cla ve výši 25 % na ocel a 10 % na hliník, jež Trump počátkem minulého měsíce osobně oznámil. Od té doby americká administrativa svolila s výjimkami pro některé své spojence a mezitím využívala cla jako vyjednávací páku na ústupky od ostatních.

Čína, konkrétně, není významným dodavatelem oceli ani hliníku do Spojených států. Přebytečné čínské kapacity ale tlačí ceny oceli a hliníku celosvětově dolů, právě na úkor výrobců v USA. Cílem Trumpovy administrativy je proto přinutit Čínu k prudkému snížení vlastní produkce.

Americké represe

Ještě dramatičtější je, že Trumpova administrativa představila plány na zavedení dovozních cel na širokou škálu čínského zboží, v hodnotě až 60 miliard dolarů. Zpřísňuje také omezení akvizic a investic do podniků ze strany zahraničních firem a naznačila záměr napadnout čínské nucené transfery technologií u Světové obchodní organizace.

Nadto se administrativa chystá zakázat čínským společnostem investice do citlivých amerických odvětví, jako jsou polovodiče a technologie bezdrátové komunikace 5. generace. Trump už zablokoval nabídku Broadcom (firmy se sídlem v Singapuru a úzkými vazbami na Čínu) na odkup amerického technologického obra Qualcomm za 117 miliard dolarů.

Obdobně Trumpem jmenovaný předseda Federální komise pro komunikace Ajit Pai souhlasil, že se bude ke společnosti Huawei, přednímu čínskému výrobci telekomunikačních zařízení, přistupovat jako k riziku pro národní bezpečnost. Podle nově navrženého pravidla přitom takto označené firmy nebudou moci dodávat zařízení společnostem, jež v USA budují infrastrukturu internetu.

Proti žen-min-pi doposud Trumpova administrativa žádný přímý výpad nepodnikla. Jestliže ale považuje čínský vývoz a investice za hrozbu, je možná jen otázkou času, než zacílí i na čínskou měnu.

Mezinárodní postavení žen-min-pi

Od globální finanční krize roku 2008 čínská vláda vyvíjí obrovské úsilí na podporu mezinárodního postavení žen-min-pi. Uvolnila předpisy tak, aby se v čínských jüanech mohlo zúčtovat víc obchodních transakcí, čímž obchází tradiční zprostředkovací měny, jako je americký dolar. Zřídila síť zúčtovacích bank v čínských jüanech, která pokrývá finanční centra po celém světě. V Hongkongu i jinde rozvíjí aktivní trhy s vklady v jüanech a dluhopisy denominovanými v čínské měně. Podařilo se jí rovněž uzavřít dohody s desítkami zahraničních centrálních bank o měnových swapech, v naději, že se žen-min-pi stane novým globálním rezervním aktivem.

Současně dosáhla Čína v roce 2015 zásadního milníku, když Mezinárodní měnový fond souhlasil se začleněním žen-min-pi do koše měn, který určuje hodnotu hlavního rezervního aktiva Mezinárodního měnového fondu - tzv. zvláštních práv čerpání (SDR). Dříve bylo toto výsadní postavení uděleno pouze americkému dolaru, britské libře, japonskému jenu a euru. Zařazení do koše měn SDR tudíž poskytlo mezinárodnímu postavení žen-min-pi značnou vzpruhu a povzbudilo Čínu v tom, aby v prosazování měny šla ještě dál. Naposledy Čína otevřela novou burzu pro termínové obchody s ropou denominované v čínských jüanech, což někteří pozorovatelé pokládají za přímou výzvu dolaru.

V rámci svého čím dál ambicióznějšího úsilí o celosvětový vliv se Čína snaží vytvořit měnu, která by mohla být hodna globální supervelmoci. USA už dlouho těží z dominantního postavení dolaru na finančních trzích a v rezervách centrálních bank. Čína teď chce sklízet podobně sladké ovoce. Dojde-li k vzestupu žen-min-pi na úkor dolaru, smůla.

USA versus žen-min-pi

Před Trumpem byla americká politika usilující o zachování prvenství dolaru do značné míry pasivní, ne-li smířlivá. I když bylo zřejmé, že Čína podporuje žen-min-pi jako alternativu k dolaru, Obamova administrativa udělala na obranu své měny málo. USA dokonce vstup žen-min-pi do koše SDR podpořily, navzdory rozšířeným pochybnostem o způsobilosti měny. Chtěly Čínu podpořit, aby se ve stávající měnové soustavě stala spolehlivější zainteresovanou stranou.

Pak ale přišel Donald Trump a všechno se změnilo. Postavení čínské měny se sice zlepšilo, ale k zařazení do první ligy má stále daleko. Samozvaný vyjednavač Trump to patrně ví a budě v pokušení zneužít slabin žen-min-pi.

Pokud se například Čína rozhodne vzdorovat Trumpovým požadavkům na obchodní ústupky, USA by mohly zakázat používání čínského jüanu při fakturaci nebo zúčtování transakcí amerických firem s čínskými partnery. To by mohlo od investic do aktiv denominovaných v čínských jüanech odrazovat či je novými překážkami brzdit. Nebo by každé centrální bance, která bude ochotna vzdát se dohody s Čínou, mohly nabídnout swapové dohody za příznivých podmínek. Seznam možných represivních postupů je dlouhý.

Samozřejmě, měnová válka souběžně s válkou obchodní by byla nebezpečná, možná katastrofální. Přinejmenším by mohlo dojít k destabilizaci finančních trhů a narušení mezinárodních půjček. Člověka, který si myslí, že „obchodní války jsou dobré a snadno se vyhrávají“ tyto možnosti bohužel nejspíš neodradí. Lze jen doufat, že převahu získají chladnější hlavy.

Autorem textu je Benjamin J. Cohen, který vyučuje mezinárodní politickou ekonomii na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře a naposledy vydal knihu Currency Power: Understanding Monetary Rivalry (Měnová moc: Jak rozumět monetárnímu soupeření).

Copyright: Project Syndicate, 2018.
www.project-syndicate.org 

 
 
 

Čtěte více:

Project Syndicate: Jak se vyhnout americko-čínské obchodní válce
26.03.2018 10:56
Oznámení Trumpovy administrativy, že Spojené státy uvalí na Čínu sankc...
Project Syndicate: Vysoká cla na čínský dovoz by oslabila Ameriku
01.04.2018 16:05
Až do 70. let byl zahraniční obchod Spojených států do značné míry vy...
USA chce uvalit cla na 1300 čínských výrobků, Čína reaguje 25% cly na dalších 106 amerických produktů
04.04.2018 12:31
Čína uvalí dodatečná 25procentní cla na 106 druhů zboží ze Spojených s...
Čína to udělala. Sójové boby jsou v obchodní válce
04.04.2018 17:16
Sáhodlouhé diskuze o tom, zda bude mít Čína odvahu a sáhne na komoditu...
Trump chce uvalit clo na čínské zboží v hodnotě 100 miliard dolarů
06.04.2018 8:27
Americký prezident Donald Trump dnes požádal svého zástupce pro obchod...

Váš názor
 •  
  09.04.2018 9:47

  Řada těch opatření dává smysl. Pokud budou směřovat k tomu, že Čína musí svůj trh otevřít americkému zboží stejně jako USA otevřely svůj trh čínskému zboží, tak je to jenom fér. Možná bychom se měli poučit a žádat to stejné po některých našich partnerech v Evropské unii, kteří používají (a zneužívají) různé netarifní překážky aby fakticky zabránili vstupu našeho zboží a služeb na jejich trhy. Nemluvě o Japonsku a Jižní Koreji.
  Petr
 • žen-min-pi?
  09.04.2018 7:52

  Jste si jistí tou výslovností? Zkratka je RMB = rin-min-bi (ren-min-pi). Je to vnitřní (Čínský) název pro lidové peníze...
  moem
  • Re: žen-min-pi?
   09.04.2018 10:26

   Haha. A Si Ťin-pching ti nevadí?
   Kalka.
   •  
    09.04.2018 10:55

    Vsadil sem se, že se místní nafoukaná slepice bude vytahovat. Vyhrál jsem.
    .
    •  
     09.04.2018 11:02

     :-)) S kým ses vsadil? Proč jsi to nenapsal dřív? Je to jako když tady referuješ o tom, jak jsi výhodně před týdnem /měsícem /rokem nakoupil... Jinak když ti chybí znalosti, je lehké se prezentovat 'odvážným' tvrzením o slepici. Pobavils.
     Kalka.
     •  
      09.04.2018 11:09

      Oblbovat můžeš tak učitele bez talentu ZYX..Kdybych to sem napsal dřív, logicky by ses neozvala a já bych prohrál. Dík za snadný zisk. S kým? Pořád děláš pro STB?
      .
      •  
       09.04.2018 11:19

       Vadila jsem se, že takhe odpovíš. Vyhrála jsem. S díky téhle diskuzi investuji zisk do akcií EB.
       Kalka.
Aktuální komentáře
05.08.2020
10:02Jak využít ETF ve svém portfoliu. Webinář začíná dnes v 16:30! Ještě se můžete přihlásit!
9:36Nákupy v obchodech v červnu stagnovaly (komentář analytika)
9:34TOMA, a.s. - Zpráva z valné hromady společnosti TOMA, a.s. konané dne 4.8.2020
9:14Commerzbank ve čtvrtletí klesl zisk o pětinu, za rok čeká ztrátu
9:06Rozbřesk: Česko jako ekonomika dvou tváří, slabý dolar a zlato nad 2000 USD
8:45Rally na zlatu pokračuje, futures míří do zeleného  
8:13Cena zlata poprvé překonala hranici 2000 dolarů za troyskou unci
6:23Natixis: Ekonomický útlum jako nástroj dosažení klimatických cílů?
04.08.2020
22:08Další výjimečný den pro Advanced Micro Devices  
18:24Nikola, Tesla a akciové modly
17:13CEO Spurný a šéf rizik Monety nakoupili po výsledcích akcie banky za více než 4 miliony korun
16:54Průzkum Reuters: ČNB zřejmě bude držet úrokové sazby beze změn až do roku 2022  
16:35Chuť riskovat se vytrácí, Wall Street hledá směr a dluhopisy rostou
16:32Plán Google převzít Fitbit přezkoumá EU, zaměří se na data
15:48The Economist: Mystérium GE
14:11Stratég Morgan Stanley: Čeká nás 10% korekce na akciových trzích
12:40Bayer částečně urovnává Roundup, ale publikuje slabší výhled  
12:22ČSSD chce superhrubou mzdu zrušit, příjmy rozpočtu by mohla řešit bankovní daň
12:04Moneta, Komerční banka, Erste: Jak se změnil náhled analytiků po pololetních výsledcích?  
12:01Peking nedovolí, aby USA ukradly TikTok, píše tisk

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Nezaměstnanost
11:00EMU - Maloobchodní tržby, m/m
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD
16:00USA - Index ISM v nevýrobním sektoru