Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás

Povedou nové technologie k vyšším příjmům, či ztrátě pracovních míst? Záleží na nás

16.5.2018 6:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Adrian Peralta a Agustin Roitman z Mezinárodního měnového fondu tvrdí, že řada lidí se obává dopadu nových technologií na pracovní místa. A nejde o jev nový, protože podobné obavy jsou patrné již od dob průmyslové revoluce, na síle získaly i během Velké deprese, v šedesátých a osmdesátých letech a poté s příchodem IT revoluce. Jak vážná ale tato hrozba je?

MMF na svém blogu poukazuje na to, že v minulosti vedl technologický pokrok zejména k růstu příjmů většiny společnosti. Neměli bychom ale zapomínat, že nešlo o hladký proces. Většinou totiž vyžadoval určitou přechodnou dobu, která byla složitá pro zaměstnance, ale i firmy a celé sektory. Podle některých odborníků je poslední technologická revoluce větší výzvou než předchozí prudké změny, a to zejména pro pracovní sílu.

Dochází totiž k poklesu podílu práce na celkových příjmech v ekonomice a růst mezd je velmi omezený. Pokud se k tomu přidá dopad faktorů, jako je využívání umělé inteligence, robotů a celkové automatizace, výsledek může být dramatický. Řada těchto technologií totiž může poměrně lehce nahrazovat lidskou práci a jak MMF poukazuje v následujícím grafu, obecně dochází ke značnému zkrácení času mezi vynálezem nové technologie (osa x) a jejím uvedení do firemní praxe (osa y):

001 

Ne všechna práce je ale nahraditelná a například umělá inteligence může podle ekonomů z MMF spíše měnit její povahu, než aby ji nahrazovala. Vyšší produktivita by pak časem měla vytvářet nová pracovní místa. Vlády by ale neměly celému procesu pasivně přihlížet. V první řadě by měly usnadnit přesun práce a omezit období, kdy zůstává nevyužita. K tomu by napomohl silný systém podpory přechodné nezaměstnanosti. MMF tvrdí, že dobrým příkladem je v tomto smyslu Dánsko, které disponuje „silnými institucemi trhu práce, flexibilními pravidly pro přijímání a propouštění zaměstnanců, aktivní politikou trhu práce a poměrně štědrou podporou“. Takový systém dovede úspěšně vyrovnávat nabídku a poptávku po práci a snižovat nezaměstnanost na relativně nízké úrovně.

Významným klíčem k úspěchu jsou pak investice do lidského kapitálu. To může znamenat vyšší výdaje na vzdělávání a větší snahu o jeho provázání se skutečnými potřebami korporátního sektoru. K tomu se může přidat úprava daňové politiky – například Kanada snížila sazbu daně z příjmů pro střední třídu ve snaze posílit její pozici a schopnost adaptace. MMF ale poukazuje na to, že podobná politika je založena na redistribuci příjmů a bohatství a tudíž sebou může nést i náklady ve formě nižší efektivity systému. Závěrem pak ekonomové fondu popisují technologické změny jako možnou obrovskou příležitost pro celou ekonomiku a společnost. Té je ovšem nutno jít naproti odpovídající politikou.

Zdroj: Blog MMF

 

Čtěte více:

Obecná AI je daleko, svět ale změní i
18.4.2018 16:51
Hlavním vývojovým trendem příštích let nebude podle firmy Deloitte obe...
Chytrá města pohání internet. Jak se v nich žije?
29.4.2018 13:31
Moderní města překypují objekty, které přijímají, sbírají a vysílají d...
Před 25 lety byl World Wide Web uvolněn k bezplatnému využívání
30.4.2018 16:10
Takzvané surfování po webu patří k nejčastějším činnostem, jimž se lid...
Investiční honba za technologickým úspěchem dosáhla nevídaných rozměrů
30.4.2018 17:08
Shira Ovide si na stránkách Bloomberg Gadfly všímá toho, „jak moc stoj...
Netflix: Televizní bublina, nebo revoluce?
3.5.2018 6:45
Akcie americké internetové televize Netflix si letos připsaly 75% růst...
Zisky obchodovaných společností rostou mimořádně rychle. A to není právě nejlepší zpráva
11.5.2018 6:28
Zisky firem z indexu S&P 500 rostly v prvním čtvrtletí letošního roku...
Proč se nám nemůže podařit rychle zkopírovat německý ekonomický zázrak?
11.5.2018 18:31
Na konci devadesátých let bylo Německo považováno za slabý článek evro...

Váš názor
 •  
  16.5.2018 10:43

  Robotizace byla problém už v dobách socializmu, kdy kdy nesměla být nezaměstnanost a tak se nabírali levní lidé a pracoviště nebyla robotizována, bylo to příliš drahé. V součaqsné době je situace obdobná. Armáda zahraničních levných pracovníků nenutí nikoho ke drahé robotizaci. Dokud bude dost lidí, nebudou mít podnikatelé potřebu zavést nové drahé technologie a stále se bude extenzivně podnikat přijímáním nových lidí na nekvalitní práci. Ta je totiž hnacím motorem české "prosperity". Ano, robotizace bude znamenat zvyšování kvalifikace lidí a i jejich mezd. Současně bude znamenat propouštění nekvalifikovaných lidí, na štěstí v první řadě těch ze zahraničí.
  juniper
 •  
  16.5.2018 9:04

  Divím se, že se pořád hrozí nějakou náhradou robotů za lidi, že lidé ztratí práci, atd. Já tento názor nesdílím. Robotizovat nebo modernizovat již robotická pracoviště se dá jen v nízkém procentu ze všech zaměstnání. Robotizovalo se již dříve, a to z ekonomických důvodů (tedy na linkách, při sériově se opakujících činnostech, při obtížné ruční manipulaci, dopravě materiálu). Žádná specialita, co se vymyslí, neobsáhne tolik, aby masové připravila lidi o práci. Někdy různá hesla vykřikují a zveličují mladí bez delší zkušenosti, někdy novináři a reportéři, kteří chtějí za každou cenu zveřejnit jakoukoliv zprávu, která vzbudí zvědavost, proto také často vidíme zkreslující titulky s "prázdným" obsahem. Za pár let skončí doba světové prosperity a nastanou světu velké problémy. Levná ropa už nebude, takže ani žádný restart nebude. Ropa bude ještě dlouho tím jazýčkem na vahách vzniku krize. Nezaměstnanost zase vzroste. I ti roboti se hodí do prosperity a ne do krize. Když firma padne, tak i s roboty.
  James Bond
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data