Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisky obchodovaných společností rostou mimořádně rychle. A to není právě nejlepší zpráva

Zisky obchodovaných společností rostou mimořádně rychle. A to není právě nejlepší zpráva

11.5.2018 6:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Zisky firem z indexu S&P 500 rostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 25 % a odhady hovoří o 21% celoročním růstu. Liz Ann Sondersová z investiční společnosti Schwab se ovšem ptá, zda v tomto optimismu není skrytý problém v tom smyslu, že lépe už může být jen těžko. Zisková laťka je totiž nastavena vysoko a valuace může táhnout dolů kombinace vyšší inflace a sazeb.

V prvním čtvrtletí předčilo svými výsledky očekávání 79 % společností, což je rekordní hodnota, jejímuž dosažení značně pomohlo snížení daňové zátěže korporátního sektoru. Toto snížení pak zvedá i očekávání růstu zisků pro celý letošní rok. Následující tabulka ukazuje očekávaný růst zisků pro letošní a příští rok u celého trhu a jednotlivých sektorů. 

001

Zatímco letos se u celého indexu čeká 21,5% zvýšení zisků, pro příští rok se očekává růst ve výši 9,3 %. Nejvíce by podle současných očekávání měly letos růst zisky v energetice (80,4 %) a ve finančním sektoru (30,7 %). Nejmenší je naopak očekávaný růst u realit (4,8 %) a utilit (6 %). Vedle daňových změn pomohl vyšší ziskovosti obchodovaných společností jako celku růst cen energií, který výrazně zlepšuje výsledky energetických firem.

„Pokud se růst zisků dostane nad 20 %, lze se na vývoj dívat i očima kontrariána. Rozhodující pro další vývoj na trhu totiž není, zda je současná situace dobrá či špatná, ale to, zda v budoucnu bude lepší nebo horší. Vysoký růst zisků je bezpochyby dobrá zpráva, ale pravděpodobně se nacházíme blízko vrcholu a to znamená, že nevyhnutelně přijde útlum tempa růstu,“ varuje Sondersová. Tvrdí dokonce, že v minulosti byla návratnost indexu S&P 500 v době po dosažení vysokých růstů zisků poměrně slabá. Nejvyšší návratnosti naopak trh obvykle dosahuje v době, kdy zisky poměrně prudce klesají a vysvětlení už zaznělo: Investoři nehledí na situaci současnou, ale na to, co se stane v budoucnu.

Ani co se týče vývoje valuací, Sondersová nesrší optimismem. Valuace budou podle ní klesat kvůli zmíněné inflaci a vyšším sazbám. Své tvrzení dokládá analýzou historických dat shrnutou v následující tabulce. Ta ukazuje průměrné PE (spolu s nejvyšším a nejnižším) pro různá inflační období. Nejvyšší průměrné valuace najdeme při inflaci pohybující se mezi 0 – 3 %, poté má PE tendenci znatelně klesat. Podle tabulky by ovšem inflace začala doléhat na zisky až v případě, že by se zvedla znatelně nad své současné úrovně.

001 

Zdroj: Schwab

 

Čtěte více:

Míří Spojené státy přímo do dluhové krize?
8.5.2018 16:21
Ve Spojených státech se politici opět hádají o to, co je příčinou rozp...
Švýcarsko si pod sebou kvůli slabosti své demokracie podřezává monetární větev
9.5.2018 17:21
V červnu by se ve Švýcarsku mělo hlasovat o „drastické změně monetární...
Ve Francii se investuje tak trochu jinak, socialisticky
8.5.2018 18:14
Včera jsme si zde mohli přečíst o tom, že „akcie Air France-KLM se pro...
Proč by Amazon mohl být příští černou labutí
10.5.2018 6:24
Amazon vypadá nezničitelně. V letošním roce posílil zatím o více než 3...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data