Výsledková sezóna za druhé čtvrtletí startuje neoficiálně už dnes s velkými americkými bankami a je proto na čase se spolu s analytiky podívat, jak by mohla vypadat.
Podle Bloombergu velký rozdíl oproti prvním čtvrtletí letošního roku v zásadě nebude. Společnosti z širšího amerického indexu S&P 500 vykážou odhadem meziročně 20% nárůst zisků a tržby jim stoupnou pravděpodobně o 8 %. Druhý kvartál by tak v zásadě „stínoval“ první čtvrtletí, které bylo nejlepší od roku 2011.

Makléři si ale pořád pamatují letošní duben, kdy trhem, který se probelhal druhým výprodejem během několika měsíců, nedokázal posunout nahoru ani 24% nárůst korporátních zisků za první čtvrtletí. „S příchodem výsledkové sezóny za 1Q to byl bezbřehý optimismus,“ říká Jeff Schulze, analytik společnosti ClearBridge Investments v New Yorku. „Teď je ta situace přesně opačná, z optimismu se stal pesimismus. Pokud firmy dokážou tyto odhady naplnit, tak je trh asi odmění, místo toho, aby je potrestal," říká.
Akciové trhy od dubna postoupily, i když hladký tento průběh nebyl. Index S&P 500 znovu sahá po kulaťoučkých 2800 bodech, které vůbec poprvé překonal v lednu. Ve středu ho od ní nedělilo ani 5 bodů. Na současných úrovních se tak pohybuje na 17,5násobku odhadovaných zisků, což odpovídá pětiletému průměru.
Při pohledu na jednotlivé sektory očekávají analytici silné kvartální výsledky v bankách a v technologiích. V prvním ze zmíněných odvětví se odhady meziročního růstu pohybují na 10,8 %. V technologiích odhadují analytici nárůst o 19,9 % bez započtení divoké v podobě daňové reformy, kterou před koncem loňského roku prosadil prezident Donald Trump. Při jejím zohlednění vypadají čísla jinak: zisky ve financích by měly stoupnout o 22,5 % a v technologiích o 23,2 %. Impozantně to ale může vypadat jen do srovnání s čísly za první čtvrtletí. Zisky v technologiích totiž tehdy narostly o 33,9 % a ve financích o 26,9 %.
Tentokrát lze největší růst podle analytiků švýcarské banky čekat v energetice a v materiálech. V prvně zmíněném sektoru by nárůst očištěný o daně mohl dosahovat více než 128 % a v druhém více než 30 %, odhaduje také .
Otázkou nicméně je, zda bude takovýto růst- nastane-li - stačit. Podle společnosti Bespoke vykázalo v předešlém čtvrtletí skoro 70 % firem zisky nad očekáváním. Druhý kvartál za sebou se tak stalo, že celková míra překonání odhadů byla výrazně výše než dlouhodobý průměr 62,1 %.
„Je třeba říct, že investoři si v posledních 6 měsících zvykli na zisky nad očekáváním,“ napsala společnost Bespoke Investment Group. „Pokud společnosti tuto sezónu nedokážou udržet tempo, domníváme se, že trh bude mít potíže,“ uvedla také podle webu Market Watch.
"Co se týče meziročního růstu zisků amerických firem, půjde opět o velmi vysoká čísla, očekávání jsou optimistická a trhům pomáhají. Rozdíl je ovšem v tom, že nyní už tak nějak víme, s jakým příspěvkem daňové reformy počítat, a prostor pro překvapení je o to menší. Hodně důležité budou samozřejmě výhledy pro další období," říká v dnešním forex komentáři analytik Patria Finance Tomáš Vlk.
Zdroje: BBG, MW, CNBC