Známý investor a ekonom Ed Yardeni poukazuje na to, že americká ekonomika ve druhém čtvrtletí letošního roku rostla o 4,1 %. „Je to dobrý výsledek, ale ne překvapivě dobrý s ohledem na snížení daní. Překvapivé je spíše to, že růst nebyl ještě vyšší, protože exporty byly přechodně podpořeny snahou vývozců vyhnout se Trumpovým clům,“ hodnotí zmíněný výsledek Yardeni. A dokonce se ptá, zda po očištění od mimořádných vlivů dokonce nedochází ke zpomalení americké ekonomiky.
Pokud americké hospodářství skutečně zpomaluje i přes loňské snížení daní a letošní fiskální expanzi, byl by to podle ekonoma odraz politiky Fedu a jeho zvyšování sazeb a také politiky prezidenta Trumpa, konkrétně zavádění cel. Obojí přitom přispělo i k posilování dolaru, které má také negativní dopad na exporty i na korporátní zisky. „Nepředpokládám, že recese je za rohem, ale vnímám známky slabosti a poslední dobou se jich objevuje stále více. Evidentní výjimkou je trh práce, který hraje v ekonomice významnou roli,“ píše Yardeni a přidává následující úvahy:
Index ekonomických překvapení Economic Surprise Index (CESI) jde proti vývoji reálného produktu a vykazuje známky slabosti. CESI ale bývá slabší během prvního čtvrtletí a někdy tento stav přetrvává i do druhého. Jeho vývoj je zobrazen v následujícím grafu, ovšem Yardeni upozorňuje, že ten v sobě neodráží pozitivní revize dat týkající se zaměstnanosti:

Minulý měsíc kleslo i PMI v nevýrobním sektoru, ale zde Yardeni připomíná, že jde o velmi volatilní ukazatel a i poslední data se nacházejí stále relativně vysoko. Nákupy nových nemovitostí pak podle ekonoma již může brzdit růst sazeb u hypoték, ale vývoj počtu žádostí o tyto úvěry to zatím nepotvrzuje. Zdá se však, že svého vrcholu dosáhly prodeje automobilů. „Mám pocit, že vrcholu v této oblasti a možná i v prodeji nemovitostí je nyní dosahováno kvůli chování mileniánů. Ti jsou většinou minimalisty, kteří žijí v bytech ve městech a auta zase tolik nepoužívají. Namísto toho jezdí na kole a používají Uber nebo Lyft,“ míní Yardeni.
Celkově ovšem ekonom soudí, že „americká ekonomika možná není tak slabá, jak by se zdálo podle některých dat“. Jenže také se jí asi nevede tak dobře, jak tvrdí lidé, kteří věří v mohutný pozitivní dopad politiky současné vlády na nabídkovou stranu ekonomiky. Na konečné hodnocení je každopádně podle Yardeniho ještě příliš brzy.
Zdroj: Blog Eda Yardeniho