Zlatu se v srpnu nevedlo. Cena žlutého kovu se dostala pod důležitou podpůrnou technickou úroveň, konkrétně 1200 dolarů za unci, pod kterou nesestoupila od začátku roku 2017. Jenom v první polovině měsíce odepsalo zlato zhruba 3 procenta. Podle organizace World Gold Council je ale možné, že na dvacetiměsíčních minimech ceny nezůstanou a odrazí se nahoru.
Do karet by zlatu mohla hrát poptávka spotřebitelů v druhé polovině tohoto roku. Esem ve zlatém rukávu by mohla být i situace, kdy by došlo na některé z mnoha současných makroekonomických rizik. To by znamenalo větší investiční poptávku a spekulace na pokles by mohly rychle změnit směr.
Co ale zlato srazilo? I u této komodity zmiňují analytici sílu amerického dolaru, a to jak vůči měnám vyspělých trhů50, jak vůči měnám rozvíjejících se trhů. Vliv ale měl i slábnoucí čínský jüan a v neposlední řadě propad turecké liry.

Síla americké měny je letos zatím jedním z nejsilnějších motorů, které určují výkonnost ceny žlutého kovu. Dalším faktorem je měnová politika v eurozóně a v Japonsku. Jejich centrální banky se příliš nehrnou do zvyšování úrokových sazeb, což zvyšuje diferenciál mezi úrokovými sazbami v USA.
World Gold Council ale pozoruje fundamentální i technické důvody, proč by zlato mohlo oživit. Jsou jimi neutuchající nejistota na finančních trzích (1), historicky neobvyklý trh „na krátko“ (2) a předpoklad, že do hry mohou vstoupit „přirození“ kupci (3).
Historie ukazuje, že nízké ceny zlata mohou podněcovat k nákupu zlatých šperků. Pozorně se sleduje hlavně situace v Turecku. V případě jednoho s klíčových trhů se zlatými šperky totiž historie ukazuje, že po znehodnocení měny následoval úprk ke zlatu coby bezpečnému útočišti. V tuto chvíli lze ale nezávazně tvrdit, že toto se zatím neděje, a to ani u drobných spotřebitelů ani u investorů. Lira kolísá, ceny zlata jsou na tureckém trhu vysoké a z vláda v Ankaře jsou slyšet výzvy na obranu domácí měny.
Nezvykle při pohledu na historická data působí i spekulativní pozice na futures trzích. Stále více jich totiž sází na pokles. Čisté dlouhé pozice, které zaujímají správci fondů, byly k polovině srpna na rekordních minimech. V minulých letech přitom ale po velkém navýšení krátkých pozic následovala rally na zlatě, podotýká WGC.

Na zlato se podle všeho neustále dívá také ruská centrální banka. Ta ho v červenci přikoupila nejvíce od začátku roku. V sejfech ho tak na konci minulých měsíce měla za 77,4 miliardy dolarů. Další zlato banka přikupovala i v dubnu a v květnu. Naopak se zbavovala amerických pokladničních poukázek a krátko- i dlouhodobých dluhopisů, což vyvolalo spekulace, že se připravuje na hrozící tvrdší americké sankce. „Zlato je 100% zárukou před právními i politickými riziky,“ uvedl na jaře první viceguvernér banky Dmitrij Tulin.
Zdroje: WGC, BBG