Index S&P 500 si letos zatím připisuje 8,5 % a vede si lépe než akciové trhy celosvětově či akcie na rozvíjejících se trzích. Podle Thompson Reuters dosahuje meziroční růst zisků amerických společností ve druhém čtvrtletí 24,9 %, podobně silné bylo v tomto ohledu první čtvrtletí. Na FTAlphaville se proto ptají, „komu lze za tento vývoj poděkovat“?
V první řadě se nabízí boom, kterým prochází americké hospodářství. Jeho růst dosáhl ve druhém čtvrtletí 4,2 %, nezaměstnanost klesla blízko rekordních hodnot. Podle některých názorů ale trhu pomáhají spíše akciové odkupy – například odhaduje, že firmy dají letos na nákup vlastních akcií 1 bilion dolarů.
Zion Research Group ovšem tvrdí, že tyto faktory jsou stále jen polovinou celého příběhu. Jeho analytici se zaměřili na vývoj zisků firem z indexu S&P 500, které mají efektivní daňovou sazbu mezi 0 – 45 % (vyloučili tím extrémní hodnoty, jakých dosáhla například společnost Eli Lilly).
Zion tak došel k závěru, že pokles daňových sazeb vysvětluje 47 % meziročního růstu zisků ve druhém čtvrtletí letošního roku. V prvním čtvrtletí to bylo o něco málo více. Jinak řečeno, asi za polovinu růstu zisků obchodovaných společností může „team Trump“. U sektorů, jako jsou telekomunikace, zboží krátkodobé i dlouhodobé spotřeby a průmyslu, je pak tento poměr ještě vyšší a u prvních jmenovaných sektorů by zisky bez daňových změn dokonce klesly.
Kdyby například platil stejnou daňovou sazbu jako ve druhém čtvrtletí minulého roku, jeho zisky by byly o 2 % nižší (i když ne všechen pokles jeho daňové sazby je dán daňovou reformou). FTAlphaville poukazuje i na společnosti Monster Beverage a , jejichž růst zisků byl z 86 % generován poklesem daňových sazeb. ale i přesto tvrdí, že z hlediska růstu ziskovosti bylo druhé čtvrtletí tohoto roku nejlepší od roku 2011. A pro druhé čtvrtletí roku 2019 již analytici čekají zisky, které jsou meziročně jen o 6,8 % výše. A přináší následující graf, který ukazuje, že současná ziskovost se již nachází nad dlouhodobým trendem:

Zdroj: FTAlphaville